Saç dökülmesini önlemek için DHT oluşumuna mani olunması ve kan dolaşımının hızlandırılması uzun yıllardır birbirinin benzeri bir sürü üründe denenmiş fakat kalıcı netice vermemiş iki yaygın uygulamadır.

Son araştırmalar göre dökülmelere engel olmak ve saç üretimini yeniden başlatmak için hücre yaşlanmasını önleyici anti-aging peptidlerle saç hücrelerinin ömrünü uzatan ve ayrıca saç yapımından sorumlu hücrelerin sayısını artıran uygulamaların gerekliliğini göstermektedir.

Saç dökülmesi problemi olmayan, ufak çaplı bir seyrelmenin dahi görülmediği erkekler üzerinde yapılan klinik çalışmalardan elde edilen sonuçlarda dök ülmelere karşı saç hücreleri üzerinde etkili olan uygulamaları destekleyici sonuçlar bildirmektedir.

Dökülme problemi olmayan erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda bu kişilerde saç tellerinin anagen fazı terk edip dökülme fazına girmeyi reddettiği ve saç telinin saç derisinde kalma süresinin 5-7 yıl”a kadar uzayabildiği görülmüştür. Saçları dökülen kişilerde ise bu süre 1 yıla kadar düşmektedir.

Derinleştirilen çalışmalarda bu erkeklerde saçı köküne bağlayan Laminin V ve Collagen IV proteinlerinin miktarının saç dökülmesi problemi olan erkeklere göre sayıca fazla olduğu, bu iki proteinin saç tellerinin köküne sıkıca tutunmasını sağlayarak anagen fazın süresini ve kalitesini artırdığı, telogen fazın süresini kısaltarak saç dökülmesini önlediği tespit edilmiştir.

Önlenemeyen saç dökülmelerine karşı yenilikçi ve bilimsel bir çözüm getirmek için araştırmalar yapan eczacı ve dermatologlardan kurulu, Dr Medica, Sederma France ortak Arge ekibi, bu tespitten hareket ederek, saç telini sıkıca köküne bağlayıp anajen fazın süresini uzatan Laminin 5 ve Collagen 4 proteinlerinin üretimini artıran Peptide-Vitamin zinciri PEPTIDE BIOTINYL GHK”yi geliştirdi.

Keratinin yapı taşı olan ve saç hücrelerinin yapımında ve onarılmasında çalışan 3 amino asidi ? Glycyl-Hystidyl-Lysine- Biotin?e bağlayarak formüle edilen bu özel molekül, Laminin 5 ve Collagen IV proteinlerinin ve hücre yapım ve onarımına katılan bir çok genin üretimini %146” ya varan oranda artırarak saç tellerinin köküne sıkıca tutunmasını ve böylelikle Anagen fazın süresini uzatarak dökülmelerin engellenmesini sağlamayı başardı.

Biotinyl GHK klinik testlerde anagen saç miktarının telogen saçlara oranında %46”ya varan artış sağladı. Alınan bu sonuç Finasteride 1 mg oral tabletin 5 ay boyunca uygulanmasıyla ulaşılan sonuçlara* göre daha başarılıdır.

Elde edilen bu sonuçla, Restorex Procapil Complex Anagen saçların sayısında , telogen saçlara göre gerçekleşen artış miktarını rakamsal olarak açıklayan ilaç olmayan ürün olma başarısına sahiptir.