Saç sistemleri ve protezler nedir? Saç sistemlerinde kullanılan saçlar nelerdir? Saç sistemleri hangi yöntemle uygulanır? Soruların cevaplarını siz okurlarımız için yazımızda derledik. Saç sistemlerinin alt yapısında kapatılacak dökülmüş bölgenin şekline uyacak biçimde kesilmiş ve hal verilmiş bir ağ taban yada kafanıza göre şekillendirilmiş bir silikon bulunmaktadır. Hem ağ hem de silikon tabanlar çeşitli yapıştırıcılarla ya da klipslerle başınıza tutturulabilirler.

Silikon taban, ağ tabana göre daha tabii görünür. Ağ şeklindeki taban kullanıldığında, saçlar teker teker ya da çok ufak gruplar halinde ağın iplerinin çevresine bağlanır ve düğümlenirler. Bu biçimde, saçın tabii uzama halini takip ederler

Saçlar Sistemlerinde Kullanılan Saçlar

En iyi saçlar, en iyi nitelik insan saçından, müşterinin saçına uyacak biçimde özel olarak yapılanlardır. Bu ahenk, rengi, dokuyu, tabii dalga ya da lüleyi yada saçın düzlüğünü ve saçın yoğunluğunu kapsar.

Fiyatı en pahalı ya da orta seviyede pahalı olan saçlar, çeşitli renk, doku, yoğunluk ve farklılık lüle, dalga ya da düzlük seviyesine sahip bir biçimde tabii olarak uzamış olan Avrupalı saçından yapılır.

En ucuz saçlar ise, koyu renk, düz Asyalı saçının boyanması ya da renginin açılmasıyla yapılır. Asyalı saçları çok dayanıklı olmasına rağmen, renklendirme işlemi onu nazik ve kuru yapar, bu yüzden basitce kırılmaktadır ve saç sistemi kısa sürede halini kaybeder. Bu vaziyet kısa aralıklarla yenilenmeyi gerektirir.

Saç Sistemi Kansız Yöntemle Uygulanır

Saç Sistemleri, protezler ameliyat uygulaması gerektirmez. Bu sebeple daha çok kanlı yöntemlere başvurmak istemeyen ve yeterli olan  saçları bulunmayan insanlar tarafından tercih edilir.

Protez uygulamasına başlamadan önce, uygulamanın yapılacağı bölge incelenir. Saçların dökülme riskinin devam ettiği bölgeler de gözden geçirilir. Ardından başın kalıbı ve saçtan numuneler alınır. Bunlar, yurtdışına protezin hazırlanacağı merkeze gönderilir. Burada, suni, hava ve suyu geçiren, gözenekleri olan ikinci bir deri hazırlanır. Saç bankalarından temin edilen numune saçlar, hazırlanan bu deriye saçların çıkış yönüne göre birer birer eklenir.

Sorunlu bölgeyi tamamen kamufle edecek özelliklere sahip olan bu protez, özel odalarda ve ortalama iki saat süren işlemle uygulanır. Protez özel bir yapışkanla yada mikro tüplerle deriye yerleştirilir. Ardından kişinin istediği modele göre saç kesimi yapılır ve saçlar şekillendirilir. Protezin altındaki saçlar, hava ve suyu geçirdiği için canlılığını kaybetmez.

Saç protezi yaptırdıktan daha daha sonra kişi herhangi bir hareket kısıtlamasıyla karşılaşmaz. Banyo yapabilir, tarayabilir ya da denize girebilir.

Saç sistemeleri ile bir tek seansla istenilen gürlükte saçlara sahip olmak mümkündür. İyi hazırlanmış bir saç sistemini gerçeğinden ayırt etmek mümkün değildir, fakat ucuz saç sistemleri gerçeğinden basitce ayırdedilebilmektedir.

Saç sistemleri en yaygın saç ikame şeklidir ve doğru uygulandıklarında bir çok saç sistemi güvenlidir, lakin her birinin fiyatı ve görünüşü kullanılan materyale ve işçiliğin seviyesine bağlı olarak yüksek oranda farklılık göstermektedir. Doğru olmayan uygulanmış bir saç sisteminin var olan saçlara ve deriye hasar verebileceği unutulmamalıdır.