Şerit yöntemiyle saç ekimi yapıp yaygın hasta memnuniyetsizliği sebebiyle şerit yöntemini terk edip sadece FUE yöntemiyle kıl kökü nakli yapan bir uzman hekim olarak saç ektirmek gibi mühim bir karar alacak olanlara tavsiyeler;

Bu başlık altında ve diğer kaynaklarda sıkça rastlayacağınız kısaltmaları sıralarsak:

Eski saç ekim yöntemleri (ufak ayrıntılar dışında aynı ameliyatı tarif ederler)

  • FUT(folliculer unit transplantation)
  • Şerit(donör alanın şerit halinde alımı)
  • FİT(folliculer injection technique)
  • Mini greft(üç-yedi kıl kökü içeren parçacıklar)
  • Mikro greft(bir-üç kıl kökü içeren parçacıklar)
  • Minimikro greft(hem mini hem mikro greft içeren parçacıklar)
  • Folliküler ada nakli
  • Strip(blok halinde alımı tanımlar)

Yeni saç ekim yöntemi

FUE(Folliculer unit extractions-kıl kökünün birer birer alınıp ekilmesi) kimi klinikler FUE yöntemine FUE Plus,ultra FUE Plus, geliştirilmiş FUE Plus gibi isimler vermiş olsa da uluslararası tıp literatüründe sadece FUE kullanılmaktadır.Türkiye”de reklam amaçlı üretilmiş isimlerdir.

Saç ektirmek bedeninize ve görüntünüze önem verdiğinizin bulgusudur bu sebeple saç ektirmeyi düşündüğünüzde bunu çevrenizdeki insanlara söyleyin böylece daha rahat araştırma yaparsınız ve dostlarınızın fikrini almış olursunuz.Saç ekimi yaptırdıktan daha sonra bunu gizlemeye çalışmayın ki çevrenizdekiler yaptığınız işlemi onaylasınlar.

Saç ekimi yaptırmadan önce gerekenden fazla araştırma yapın öyle ki bu kitabı bitirdiğinizde ciddi bir bilgi birikimine sahip olacaksınız buna rağmen mümkünse araştırmanıza devam edin.Araştırmanın en basit ve yaygın yolu olan internette araştırma yaparken yalan doğru olmayan yönlendirmelere ve photoshop programlarıyla düzeltilmiş fotoğraflara ihtiyatlı yaklaşın anında inanmayın.

saç ekimi

Şerit(FUT-FİT) yaptırmanız halinde yüzde 100 ihtimalle beklentilerinizin gerçekleşmeyeceğini, yüzde 95 ihtimalle sonuçtan memnun kalmayacağınızı, yüzde 70 ihtimalle saç ekimi yaptırdığınıza pişman olacağınızı,yüzde beş ihtimalle ektirdiğiniz saçları yeniden aldırmanın yollarını araştıracağınızı unutmayın.Bu değin yüksek oranda memnuniyetsizlik yaşayacağınıza kel halinizin esasında size yakıştığını düşünün ve olduğunuz gibi dolaşın yada bilen birine FUE yaptırın.

Dökülen saçlarınız on binlerce olduğu için ihtiyacınız olduğu söylenen iki 000-beş 000 saç kökünün size az geleceğini fkat ekim tekniğinin iyi olması halinde bu rakamlarla ciddi bir imaj deği şikliği sağlanacağını bilin.

Şehir şehir dolaşıp toplu sünnet mantığıyla günde beş-altı saç ekimi yapan kişilerin ekim yaptığı işyerinin bu tuzağına düşmemek için mümkünse ekim yapan ekiple tanışın ve bu konuda aldıkları eğitimin ne olduğunu öğrenin.Böylece kötü bir saç ekiminden kurtulduğunuz gibi belediyelerin yaptırdığı toplu sünnet sağlıksızlığına benzer durumdan kendinizi korumuş olursunuz.Sağlık memuru ve hemşirelerden oluşan toplama ekiple saç ekimi yapan işyeri sadece FUT yöntemi uygular bunu asla unutmayın.

Saç ekimi emek fazla bir iştir ve buna paralel olarak pahalı bir işlemdir işi ucuza getirdiğiniz ölçüde kalitesiz hizmet alırsınız ve ömür boyu her aynaya baktığınızda pişmanlık duyarsınız.Ekonomik probleminiz varsa saç ekimini bir müddet erteleyin.Ve karşınızdakini zorlayacak düzeyde pazarlık yapmayın.

Saçlarınız seyrelmeye başladığında saçınızın dökülmesini önlemeye çalışın yinede dökülmeye devam ediyorsa saç ektirme planları yapın böylece tam kelleşmeden ekim yaptırdığınız için kel halinizi görmemiş ve kel lakabı almamış olursunuz.

Girdiğiniz iş yerinin genel temizliğine dikkat edin fkat albenisinden etkilenmeyin çünkü bir iş yerinin ultra lüks döşenmesinde temel amaç hizmet almaya gelenleri daha girişte olumlu etkilemektir.gene aynı amaçla danışmaya olabildiğince alımlı,seksi,güzel giyimli,son derece bakımlı,diksiyonu düzgün ve etkileyici bir bayan sekreter konur onun işi sizi saç ekimine razı etmektir.Mümkünse bayanın fikrini almadan saç ektiğini söyleyen doktorla konuşmaya çalışın.

Saç ekimi konusunda sizi bir klinik yada doktora yönlendirenlerin önerdiğine temkinli yaklaşın başkalarının da fikrini alın bunun ticari boyutunun olduğunu ve size öneren kişinin bireysel çıkarı olabileceğini unutmayın.

Şerit(FUT-FİT) – FUE Karşılaştırmasını araştırırken doktorunuza FUE yapıp yapmadığını sorun FUE yöntemini bilmeyen biri avantajlarını da bilemez.

Mutlaka birkaç yerden görüş alın bir başka hekimden bir başka görüş alacak ve böylece bilgi düzeyinizi artırmış olacaksınız.Görüş aldığınız kişinin övdüğü ve yerdiği konuları aklınızdan çıkarmayın. Unutmamanız gereken şey hekimler birbirini kıskanırlar gittiğiniz doktor bireysel olarak başka bir doktor aleyhinde konuşuyorsa bu işini yeterince iyi yapamıyor anlamına gelebilir o doktordan hizmet almak konusunu yeniden düşünün.

Olabildiğince çok sual sorun(bu kitabı okuduğunuzda yeterince sual sorabilirsiniz) çünkü doktorlar çok bilgili ve çok sual soran hastaya kötü bir sonuç vermekten çekinirler. Bu düşünce ya yapabileceğinin en mükemmelini yapmayı yada hiç yapmamayı getirir.

15-20 yaşındayken kafanızda 80-140 000 arası kıl kökü vardı oysa şimdi 30-60 000 kıl kökü var ekilecek birkaç bin kıl köküyle bu farkı kapatamazsınız fkat var olanları en iyi biçimde değerlendirirseniz yeterince memnun olabilirsiniz.Temelde bu düşünceden sapmadan beklentilerinizi sınırlı tutun fakat beklentilerinizden fazlasını isteyin.

Genetik yapınız yada travma sebebiyle kaybettiğiniz saçlarınız dışında birde ekim yaptıracağım diye geride kalan saçlarınızdan da olmamak için her bir kıl kökünü önemseyene ekim yaptırın.

saç ekimi
Saç ektiğini iddia eden hekimin cerrahi eğitim aldığından,ameliyathane kültürü ve terbiyesi olduğundan emin olun.Piyasada eline bistüri (neşter) almamış enseden şeridi bir doktora aldırıp hemşire ve sağlık memuruna greft hazırlatıp gene bunlara ekim yaptıran yani elini hastaya değdirmeden saç ekimi yapanlar olduğunu unutmayıp saç ekimini sadece ticaret olarak görenlerden uzak durun.

Başvurduğunuz kliniğe ilk girişte bilgi düzeyinizi belli etmeyin konuştukça yeni sorular sorun ve mutlaka cevap tamamlanıncaya değin bekleyip daha sonra başka sual sorun,konuşmada asıl öğrenmeniz gereken şey şerit yöntemiyle saç ekip ekmedikleridir.

Abartılı iyi sonuçlar vaat eden kliniğin sizi ikna çabalarına kanmayın ve bu sonuçların gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğini bu konuda iyi olduğunu bildiğiniz başka bir uzmanla tartışın.

Bilgi için girdiğiniz klinikte şeritle FUE yi kombine ediyoruz daha çok follikül ekiyoruz yada biz her iki yöntemi de uyguluyoruz siz hangi yöntemle isterseniz o yöntemle ekeriz dendiyse bilin ki o klinik yada doktor FUE nin mantığını anlamamış demektir orada saç ekimi yaptırmadan önce bir kez daha düşünün.

Size gösterilen resimleri kendileri çekmiş olduğu için dilediği gibi gösterebilirler bu sebeple gösterilen fotoğraflardan etkilenmiş gibi görünün fkat inanmayın,size ekim yaptıkları şahısların telefonunu verirlerse bilin ki memnun olmuş yüzde beş hastadan birinin telefonu verilmiştir telefonla konuşmak yerine ekim yaptıran şahsı görün ve beklentinizi karşılayıp karşılamayacağına siz karar verin.Mümkünse memnun olan değil sonuçtan memnun olmayan şahıslarla da görüşün.

FUE yöntemi resim yapmak gibidir sahsi bilgi,beceri,kabiliyet ve deneyim gerektiren bir işlemdir ve teknolojiye hiç yer yoktur bu sebeple size şov amaçlı yapılan muayeneleri (saç analizi,bilgisayarlı saç analizi,dermatoskop, trikoskop vs) ve sizi etkilemek için gösterecekleri farklılık mikroskop ve lambaları görmezden gelin.

İstanbul”dan,Ankara”dan ekip getirip ekim yaptırıyoruz diyen klinikte kesinlikle ekim yaptırmayın çünkü gelen ekip sizin gibi çok sayıda saç ektirecek birileri için gelecektir sakın bu toplu kıyıma müsaade etmeyin onun yerine siz ekibin geldiği yere gidip ekim yaptırın böylece memnun olmadığınızda tartışacağınız bir ekip olur yani ortada kalmazsınız.
Size gelecekte şikayetçi olmamanız için kağıt imzalatmak istiyorlarsa(bunu siz kesin karar verdikten daha sonra isterler) gelecekteki memnuniyetinizden emin olamıyorlar demektir.Böyle bir kağıt imzalatana ekim yaptırmadan bir kez daha düşünün.

Saç ekimi hangi yöntemle yapılırsa yapılsın dikkat ve vakit gerektiren bir işlemdir bir ekiple günde sadece bir kişiye ekim yaptıran yerden hizmet almaya çalışın.

Özellikle ön kısım dışında bir alana ekim yaptıracaksanız önce vücut kıllarını kullanmayı düşünün çünkü gelecekte ön tarafa ektirebileceğiniz kıllar enseden alınabilsin(ense kılları her vakit daha nitelikli ve dolgun görünür).

Sizi ikna etme uğraşısı esnasında “ameliyatınız yapılırken TV izleyebilir,dergi okuyabilir,meyve suyu içebilirsiniz” diyorlarsa bunları evde yapın,yada “ameliyatınızı salondaki yakınlarınızda izleyebilecek” dendiyse bilin ki yakınlarınızı bekletmemek için işi üç-dört saatte bitirecekler yani size şerit(FUT) yapacaklar.

Bir doktor aynı anda sadece bir ameliyat yapabilir eğer size saç ekimi ameliyatı yapılırken bir başka kişiye de saç ekimi yapılacaksa doktorunuza saç ekiminizi kimin yapacağını sorun.

Saç muayenesi yapıp size söylenen rakamları değerlendirmeye almayın,ekimden daha sonra saçlarınız böyle olacak diye gösterilen bilgisayar programlarının sadece sizi ikna etmek için gösterildiğini ve gerçeğin öyle olmayacağını aklınızdan çıkarmayın.

FUE yöntemiyle saç ekimi isteyen kişilerin saysının artması kimi klinikleri FUE yapmaya zorladığı için bir-bir.beş milimetre lik uçlarla FUE yapmaya çalışmaktadır.Unutmayın 0.sekiz milimetre nin üstünde alım yerinde iz kaldığı gibi ekilecek parçada büyük olacağından tabii görünüm yakalanamaz.

Son olarak; Ekilen saçların gerçek şeklinin sekiz-18 ayda ortaya çıkacağını ve komik bir görüntü ortaya çıktığında yapabilecek bir şey kalmayacağını,telef olan saçlarınızı eski yerine koyamayacağınızı, paranızı geri alamayacağınızı, mahkemelerde uğraşsanız da bir yere varamayacağınızı aklınızdan çıkarmadan doğru karar vermeye çalışın.