Kaş ve kirpik kozmetik ürünlerinin çokluğundan anlaşılacağı gibi insan yüzünün çok önemli ayrıntılarındandır.Günümüz teknolojisi kaş ve kirpik ekimini mümkün kılmıştır. Kaş ve kirpik üzerine sık sorulan sorular ve cevaplarını burada bulabilirsiniz

Bayanlarda ve erkeklerde kaş ve kirpik dökülmesinin sebepleri nelerdir?

  • Kaza, yanma, vb. gibi fiziksel travma.
  • Kaş ve/yada kirpik dökülmesine sebep olan sistamik ya da lokal rahatsızlıklar.
  • Doğuştan kaynaklanan kimi rahatsızlıklar.
  • Kaşlara biçim vermek için yapılan kimi işlemlerin kalıcı hasara yol açması.
  • Trichotillomania adı verilen sinirsel rahatsızlık nedeniyle kişinin kendi kaşını, kirpiğini koparması.
  • Kemoterapi, radyasyon, ameliyat gibi kimi tıbbi tedavilerin kaş yada kirpik dökülmesine yol açması.
  • kimi kişilerde saç dökülmesine yol açan alopecia areata”nın olası etkilerinden biridir.

Kaş yada kirpik yenileme işlemi tamamıyla güvenilir midir?

Evet, minimal kesiklerle gerçekleştirilen mikro cerrahi bir işlemdir ve genellikle tek bir seansdan fazlası gerekmez.

Donör saçlar nereden alınmaktadır? İşlem nasıl gerçekleştirilir?

Verici saçlar, birer birer saç kökleri halinde ya başınızdan ya da bacağınızdan alınır. Donör bölgenin genelde, ince saçlı bir bölge olmasına dikkat edilir; ince saç telleri kaşlara nakledilmek için kalın tellerden daha uygundur. Donör saçlar mikro cerrahi yöntemlerle bir”er ya da iki”şer iki”şer nakledilir. Saç tellerinin ya da mikrograftların birer birer yerleştirilmesi tabii bir görünüm sağlanması açısından mühimdir.

Elde edilen sonuç tabii mıdır?
Evet, bunlar sizin tabii uzayan saçlarınız zaten. Pek çok durumda, kendi kaşlarınızdan daha bile biçimli olabiliyorlar.

kaş ve kirpik ekimi

Kaş yada kirpik naklinin sonuçları ne vakit görülmeye başlanır?
Saç, dönemler halinde uzar, bu sebeple sonuçları anında görülmez. Kaş yada kirpiğinizdeki yeni kılların uzamaya başlaması dört ila altı ayı bulacaktır.

Nakledilen bu yeni kirpikler ya da kaşlar kalıcı mıdır?
Genellikle evet. kimi vakit, bir kaç yıl daha sonra bir bakım seansı daha gerebilir ancak bu çok az rastlanan bir durumdur. kimi kişilerde, graftlar kendi kıvrımlarını oluşturmaya başlayana değin nakledilen kirpiklere yeva kaşlara biraz biçim vermek gerekebilir.

Ameliyat sonrası herhangi bir sorun yaşanabiliyor mu?
Ameliyat sonrası problemler genelde biraz kaşıntı, sızı ya da kimi hastalarda şişmeyle sınırlıdır. Hastalar, nakil yapılan bölgeleri kaşımaktan kendilerini alıkoymalılar, çünkü graftların yerlerini bozabilirler.

“Kirpik nakli, son derece karmaşık ve hassas bir muamele olmasına karşın kirpikleri gürleştirmek için çok güvenli ve etkili bir yoldur. Baştan aldığımız saç köklerini, gözkapağında kirpik bölgesine naklediyoruz. Normalde, tek bir seansta her bir göz kapağına 24 kirpik naklediyoruz. Bir seans da iki saat değin sürer. Operasyonun tamamen acısız geçmesi için, lokal anesteji jeli ile birlikte (kompüterize enjeksiyon şekli olan) Wand sistemini kullanıyoruz.

İyileşme dönemi son derece kısadır. Şişlerin inmesi bir kaç gün sürer. Kirpikler ya anında ya da altı-12 haftadan daha sonra uzamaya başlar. Kökler kafa derisinden alındığından bu saçların düzeltilmesi gerekir. Genelde tek bir seans yeterli gelmektedir. Kirpikler çok az ya da çok kısaysa kimi vakit bir kirpik nakli seansı daha gerekebilmektedir.”