Birçok nedenlere bağlı saç dökülmeleri sonucunda oluşan saç problemlerine karşı ameliyatsız saç ekim yöntemleri de değişik isimler alabilir: peruk, tepe saçları, saç eklentisi, saç protezi, saç dokuması, saç sistemleri gibi.. Bu  tür malzemeleri olan saçlara ya da kafa derisine tutturmak için kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır:

1. Varolan saçlara Ekleme: Eklenecek saç malzemesinin olan saçlara sıkıca bağlanması esasına dayanan tekniğe genel olarak saç dokuması adı ile isimlendirilmektedir. Kişinin kendi saçları uzamaya devam ettiğinden ekleme saç birinci hafta sonunda kadar gevşemeye bırakılır. bundan ötürü bu cins peruklar altı-sekiz haftada bir süreden sonra yeniden sıkılaştırılmalıdır.

2. Deriye Yapıştırma: Saç sistemi kafa derisine iki taraflı olan bantlar yada özel yapıştırıcılar sayesinde  yapıştırılabilir. Bu tekniğin temel sorunu peruğun basit bir biçimde çıkabilmesi ve sosyal açıdan can sıkıcı bir hale  dönmesidir. Ekleme saç sistemleri kullanılırken hijyene çok dikkat edilmelidir

Yapay Saç Telleri ve Sew-On`lar

Bu iki yöntem, yol açtıkları ciddi komplikasyonlar ve taşıdıkları riskler nedeniyle cerrahi olmayan başka tür saç ekleme yöntemlerinden farklı olmaktadırlar. Sew-On olarak anlandırılan bu sistem peruğun saçsız deriye cerrahi dikişle tutturulmasından başka bir şey değildir. Bu yöntem Amerika’da ve birçok gelişmiş olan ülkede yasaklanmıştır. Çünkü kafa derisine uygulanan cerrahi dikişlerin deride kronik enfeksiyona ve abselere yol açma riski oldukça fazladır. Yapay saç telleri de benzer riskler taşıdığından, Amerikada yasaklanmıştır. Bu yöntem demetler halindeki yapay saç tellerinin saçsız kafa derisine ekilmesinden oluşmaktadır. Bu saç tellerinin deri seviyesinde kırıldığı ve çok sık kronik enfeksiyonlara neden olduğu gözlenmiştir.

ameliyatsız saç ekim

Saç Seyrelmesini Kamufule Eden Kozmetik Yöntemler

Saç kesme stili: Kısa saçlar olduğundan daha da gür gözükür.
saçları açık bir renge boyamak: deri ile saç arasındaki kontrastı azaltır.
Sprey, krem yada toz: sprey, krem yada toz halinde satılan kimi kozmetik ürünler saçın altındaki deriyi boyayarak, saçla arasındaki kontrastı azaltmaktadırlar.

Bu uygulama ile, Teşhis ve Açık Alanın Belirlenmesi:

1. Mevcut dökülen yerlerin ve dökülmesi olası yerlerin kalıp halinde krokisinin alınması.
2. Uygulanacak sisteme göre protez türünün belirlenmesi
3. Saç örneği ve kalınlık analizi yapılması
4. İstenilen yada olması arzulanan kullanma şeklinin belirlenmesi

Saç protez sistemi yukarıdaki şartlar göz önüne alınarak yaklaşık beş ile altı hafta gibi bir sürede hazırlanan saç protezi bir-bir,beş saatte açık alına yerleştirilir. Saçsızlığa çare olarak tarfi edilen bir diğer yöntem ise peruk ve protez; saçların uzun ve yorucu bir bakım gerektirmesi, her bakım sonrası mevcut olan saçların zarar görmesi ve bu bakımların ömür boyu yapılması gerekliliği, protezin belli bir süreden daha sonra tekrar yenilenmesi zorunluluğu, cildin hava temasının kesilmesi yada azalması sonucu oksijensiz kalması, saçlı derinin temizlik işlemlerinin yapılamaması, protezlerde kullanılan yapışkan türevindeki maddelerin cilde verdiği hasar, cildin enfeksiyon kapma riski ve suni saçlarda ise vücudun bu yabancı maddeye gösterdiği reaksiyon sonucu suni saçların tamamının döküleceği ve enfeksiyon riskleri bu yöntemlerin kalıcı bir çözümdür.

Bu yazımızda bıçak altına yatmadan istediğiniz görünümdeki saçlara kavuşmak için hangi ameliyatsız saç ekim yöntemlerine başvurmanız gerektiğini anlattık. Bu yöntemlerle ilgileri bilgi verdik. Ameliyatsız saç ekim yöntemlerine kolaylıkla endişe etmeden kullanabilirsiniz. Ameliyatlı zor saç ekim yöntemlerinden korkuyorsanız başka bir çözüm yolu arıyorsanız bu makalemizi dikkate almanızı öneririz.