Saç dökülmesi daha çok erkekler için bir sorun gibi görünsede kadınlarda da sıklıkla görülebilen bir sorundur.

Bir çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen saç dökülmesi nedenine görede farklı isimler alır.

En fazla görülen androgenetik saç kaybı erkeklik hormonlarının genetik olarak hassas saç kökleri üzerindeki etkileri sonucu meydana gelir.
Saç dökülmesinin çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz.

Normal saç dökülmesi

Saç dökülmesi herkeste bir ölçüye kadar normal sayılabilir. Ortalama bir kafada 100.000 saç folikülü vardır ve ayda yaklaşık 1,5 santim kadar uzarlar. Her tel yaklaşık 2 yıl boyunca bu hızda uzamaya devam eder ve sonrasında yerine yenisini bırakarak dökülürler. Bu döngüde günlük normal saç kaybı 50 ile 100 tel arasında olabilir. Her saç teli farklı zamanlarda gelişim gösterdiği için bu dökülmeler gözle görülür bir etki yapmaz.

Kişiye bağlı saç dökülmesi

Kişiye bağlı saç dökülmesi psikolojik veya organik rahatsızlıklarından nedeni ile meydana gelen saç kayıplarını kapsar. Bu rahatsızlıkların sebebine göre kalıcı veya geçici saç dökülmeleri meydana gelir.

Fizyolojik saç dökülmesi

Yeni doğan bebeklerin yaşamlarının ilk birkaç gününde veya doğum ertesi kadınlarda ani saç dökülmesi olarak görülür. Bu dökülme genellikle geçici olur.

Androgenetik saç dökülmesi

Androjenik saç dökülmesi erkek ve kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi tipidir. Kellik, veya erkek tipi saç dökülmesi olarak da adlandırılır. Erkeklik hormonlarının genetik olarak hassas saç köklerine baskı yapması ile oluşan saç dökülmesi türüdür. Saçlı deride testesteronun dihidrotestesterona dönüşümündeki hızlanma ve dihidrotestesteron miktarının artışı normal saç kıllarının büyümeyen cılız vellüs tipi kıllara dönüşümünü sağlar.

Alopesi areata

Her iki cinsten genç ve orta yaşlı erişkinlerde görülür. Saç kıran olarak bilinir. Genelde kendiliğinden iyileşir. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber psikolojik kökene bağlı etmenlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Anajen effluvium

Kimyasal maddelere yada radyasyona maruziyet sonrası gelişen ani saç dökülmesidir. Çoğunlukla kanser hastalarına uygulanan kemoterapi ve radyoterapilere bağlı olarak görülmektedir. Kemoterapinin neden olduğu tipte geri dönüşüm çogunluktadır, ancak radyoterapi sonucu oluşmuşsa geri dönüşüm hemen hemen imkansızdır.

Telojen effluvium

Duygusal sorunlar, menopoz öncesi dönem, hamileliğe son vermek, doğum kontrol hapları kullanmak, diyet ilaçları gibi fiziki veya ruhsal strese bağlı saç dökülmesidir.

Yara nedenli saç dökülmesi

Deri bölgesinde hasara neden olan fiziksel veya kimyasal travmaya bağlı olarak görülen saç dökülmesidir.