Her sabah uyandığınızda yastığınızda saç görmekten bıktınız mı? ya da duştan sonra banyoda kalan saçlarınızdan.. İşte bu makalemiz tam size göre..Saç Dökülmesinde en önemli faktör genetik olsa da dış etmenlerin rolü de azımsanacak kadar değildir. Bunun anlamı saç dökülmenizi durdurmanın kendi elinizde olmasıdır. Burada belirttiğim dış etmenler: beslenme, vitamin ve mineral katkısı, güneş-boya gibi şeylerdir. Saç dökülmenizi önlemek için aşağıda vereceğimiz tavsiyelerinin hepsini eksiksiz uygulamaya çalışın. İşte size etkisini kısa zamanda görebileceğiniz 11 altın tavsiye:

  1. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak istiyorsanız öncelikle yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Yememeniz gereken bir besin olmasa da, yemenizin faydalı olacağı kesinleşmiş besinler vardır. Su, protein, biyotin, A, B6, B12, C vitaminleri yanı sıra; bakır, demir, omega3, çinko, kalsiyum, folik asit ve magnezyum gibi mineraller saç bakım için önemli olduğu kadar cilt bakımı için de gereklidir.
  2. Saçların büyümesi ve dökülmemesi için saç derisinin altında bulunan kan dolaşım hızı da önemlidir. Bu dolaşım hızını artırmak için parmak uçlarınızla kafa derinizi sıklıkla masaj yapmanız iyi olacaktır. Özellikte banyo yaparken ve banyodan sonra bu bölgeye masaj yapmak çok önemlidir.
  3. Saç derisindeki gözenekleri kapatan sertleşmiş yağlar derinin hava almasını engeller ve saç dökülmesine neden olur. Uygun ve yumuşak bir tarakla saçınızı diplere inerek taramanız bu yağları saçtan ve kafa derinizden ayıracaktır.
  4. Sıcak saçların ve saç derisinin düşmanıdır. Bunun için çok sıcaktan, güneşten ve aşırı olan saç kuratma makinesi sıcağından kaçınmanız gerekmektedir. Saç kurutma makinesi ile saçınız arasındaki mesafeyi ne kadar uzak tutarsanız o kadar yararınıza olacaktır.
  5. Saç dökülmesinde giyiminde rolü vardır. Kafanızı çok fazla sıkan şapka ve bereler kafa derinizi havasız bırakarak kan dolaşım hızını iyice zayıflatırak ter ve kir oluşumuna da neden olur.
  6. Bir diğer önemli faktör de tahmin edeceğiniz gibi strestir. Her türlü hastalığın baş nedeni olarak gösterilebilen stres, saç dökülmesi nedenlerinin başındadır. Stresli yaşantıdan uzak durmaya çalışmalı kendinize mutlaka zaman ayırmalısınız.
  7. Her kimyasalın olduğu gibi saç boyama işlemlerinin de saça va saç derisine zararı vardır. En azından 2 ayda bir defa veya daha uzun sürede boyamak ile sınırlandırın.
  8. Saç modelinizinde saç dökülmeniz ile alakası var. Örgü modellerinden ve at kuyruğu yapmaktan kaçının. Saçlarınızı mutlaka nazikçe tarayın ve kurulayın.
  9. Uyku düzeniniz de bu konuda önemlidir. Yeteri kadar ve düzenli uyumaya özen göstermelisiniz.
  10. Eğer saç dökülmesi konusundaki şikayetleriniz hala devam ediyorsa bir doktara görünmeyi ihmal etmeyiniz.