Saç dökülmesi ilaç veya bitkisel olarak da uygun ölçüde yapıldığı vakit engellenebilmektedir. Saç dökülmesinin ilaçlar ve haricen saçlı deriye uygulanan losyonlar ile tedavisi için , yüzyıllardır kullanılmamış ilaç kalmamış gibidir.

Bugüne kadar saç dökülmesini engellediği ve saç çıkışını artırdığı iddia edilen birçok ilaç, saçları dökülen insanlara umut vermiş, ancak sonuçları malesef her zaman başarılı olmamıştır. Bugün için saç dökülmesini engellediği bilimsel olarak ispat edilmiş ve FDA onayı almış olan sadece  iki ilaç mevcuttur:

Finasiderid (Propecia) ve Minoksidil losyon(Rogain)

Finasiderid, androgenetik saç dökülmesinden mesul tutulan testesteron hormonunun, kendisinden daha aktif bir meteboliti olan dihidrote stesteron”a dönüşümünü engel olmaktadır. Bu etkiyi, dönüşümü sağlayan beş alfa redüktaz enzimini inhibe ederek yapmaktadır. Finasiderid selektif olarak prostat ve deride, bu androjen aktivitesini engeller. Böylece saç köklerini hormonun olumsuz etkisinden korur. Az dahi olsa seksüel fonksiyonlarda azalma yapması olasıdır ancak ilaç bırakıldığında bu vaziyet düzelir. Bu nedenlerden dolayı  kullanımı sıkıntılıdır.

Minoxidil”in androgenetik saç dökülmesi nedeniyle küçülmüş olan kıl köklerini büyülterek ve yeniden kuvvetlendirerek etki yapar. Ayrıca kılların büyüme fazını müddet olarak uzatarak, belli bir uzunluga gelmeden dökülmesini engellemektedir. Minoxidil ilk kez damar genişletici etkisi nedeniyle kullanılmaya başlanmış, kıllanmayı artırıcı etkisi gözlenince saçsızlık tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Damar genişletici etkisi ile saçlı derideki kan akımını artırdığı içinmi aksi takdirde doğrudan bir etki olarak mı ortaya çıktığı tartışılmalıdır. %2 ve %5”lik konsantrasyonlar halinde piyasada bulunmaktadır. Minoxidil su, alkol ve glycol karışımının içerisinde, saçsız bölgeye sürülen bir losyon olarak kullanılmaktadır. Minoxidilin

-kimi ilaçlarla birlikte,
-kimi beslenme bozukluklarında,
-Kanser tedavisi sırasında,
-Hipotrioidide,
-Hamilelikte ve emziren bayanlarda,
-50 yaşın üzerinde

kullanılması sakıncalıdır. Minoxidil istenmeyen bölgelerde kıllanma yapabilmektedir. Üretici firma Minoxidilin alın bölgesinde değil, tepe bölgesindeki saç dökülmelerinde daha etkili olduğunu bildirmektedir. Ayrıca ilacın en az dört ay kullanılmadan gerçekten faydalı olup olmayacağının bilinemeyeceğini de bildirmişlerdir. Minoxidilin mevcut saçların dökülmesini önleyici ve zayıf olanları kuvvetlendirici bir etkisi vardır.

Her iki tane ilacın da etki potansiyelleri birbirine yakındır. Hastaların bir/üç ünde hafif ve orta düzeyde iyileşme sağlar. Etkinin başlaması için tedaviye en az dört ay devam etmeli ve sürekli olarak kullanılmalıdırlar. İlaç kesildiğinde saç kaybı yeniden başlar.