Saç dökülmesinde bitkisel ilaç ve losyonların haricinde cerrahi yöntemlerde aktif olarak rol oynamaktadır. Cerrahi olmayan saç ekleme yöntemleri farklılık adlar alabilir: peruk, tepe saçları, saç eklentisi, saç protezi, saç dokuması, saç sistemleri vs. Bu malzemeleri var olan saçlara ya da kafa derisine tutturmak için kullanılan çeşitli yöntemler mevcuttur.

  • Var olan saçlara ekleme: Eklenecek saç malzemesinin var olan saçlara sıkıca bağlanması esasına dayanan tekniğe genel olarak saç dokuması denir. Kişinin kendi saçları uzamaya devam ettiğinden ekleme saç birinci hafta sonunda gevşemeye başlar. bundan ötürü bu cins peruklar altı-sekiz haftada bir tekrardan sıkılaştırılmalıdır.
  • Deriye Yapıştırma: Saç sistemi kafa derisine iki taraflı bantlar yada özel yapıştırıcılar yardımı ile yapıştırılabilir. Bu tekniğin temel sıkıntısı peruğun basitçe çıkabilmesi ve sosyal açıdan can sıkıcı durumlara yol açabilmesidir.
  • Ekleme saç sistemleri kullanılırken mutlaka hijyene çok dikkat edilmelidir

YAPAY SAÇ TELLERİ VE SEW-ON”LAR

Bu iki yöntem, yol açtıkları ciddi komplikasyonlar ve taşıdıkları riskler nedeniyle cerrahi olmayan diğer saç ekleme yöntemlerinden ayrılmaktadırlar. Sew-On olarak anlandırılan sistem peruğun saçsız deriye cerrahi dikişle tutturulmasından ibarettir. Bu yöntem A.B.D.”de ve pek çok gelişmiş ülkede yasaklanmıştır. Çünkü kafa derisine uygulanan cerrahi dikişlerin deride kronik enfeksiyona ve apselere yol açma riski oldukça yüksektir. Yapay saç telleri de benzer riskler taşıdığından, A.B.D.”de yasaklanmıştır. Bu yöntem demetler halindeki yapay saç tellerinin saçsız kafa derisine ekilmesini içerir. Bu saç tellerinin deri seviyesinde kırıldığı ve çok fazla kronik enfeksiyonlara yol açtığı görülmüştür.

SAÇ SEYRELMESİNİ KAMUFLE EDEN KOZMETİK YÖNTEMLER

  • Saç kesme stili: Kısa saçlar daha gür görünür.
  • Saçları açık bir renge boyamak: deri ile saç arasindaki kontrastı azaltır.
  • Sprey, krem yada toz: sprey, krem yada toz halinde satılan kimi kozmetik ürünler saçın altındaki deriyi boyayarak, saçla arasındaki yoğunluğu azaltmaktadirlar.

PERUK, PROTEZ VE SUNİ SAÇ

Uygulama, Teşhis ve Açık Alanın Belirlenmesi:

  1.  Mevcut dökülen alan ve dökülmesi olası alanın kalıp halinde krokisinin alınması gerekir.
  2.  Uygulanacak sisteme göre protez tipinin belli olması gerekir
  3.  Saç örneği ve kalınlık analizi yapılması gerekir
  4.  İstenilen yada olması arzulanan kullanma şeklinin belirlenmesidir

Saç protez sistemi yukarıdaki şartlar göz önüne alınarak yaklaşık beş ile altı hafta zarfında hazırlanan saç protezi bir-bir,beş saatte açık alına yerleştirilir. Saçsızlığa çare olarak görüne bir diğer yöntem olan peruk ve protez; saçların uzun ve yorucu bir bakım gerektirmesi, her bakım sonrası mevcut olan saçların hasar görmesi ve bu bakımların ömür bozu yapılması gerekliliği, protezin belli bir süreden daha sonra tekrar yenilenmesi zorunluluğu, cildin hava temasının kesilmesi yada azalması sonucu oksijensiz kalması, saçlı derinin temizlik işlemlerinin yapılamaması, protezlerde kullanılan yapışkan türevinde ki maddelerin cilde verdiği hasar, cildin enfeksiyon kapma riski ve suni saçlarda ise vücudun bu yabancı maddeye gösterdiği reaksiyon sonucu suni saçların tamamının döküleceği ve enfeksiyon riskleri bu yöntemlerin kalıcı bir çözüm olmadığını ispatladı.