Aldakton : Özellikle bayanlarda görülen saç dökülmesine karşı kullanılan yüksek tansiyon ilacı spiralakton’un piyasa ismidir.

Alopesi : Tıp dilinde saç dökülmesine verilen ad.
Anagen: Bir saç telinin uzama sürecine verilen ad. Genellikle bir ila yedi yıl arasında sürer.

Androgenetik Alopesi : Erkek tipi saç dökülmesi ya da erkek tipi kellik adı da verilen en sık görülen saç dökülmesi şekli. Dehidrotestosteron adı verilen hormon tarafından tetiklenen ve erkeklerde (kimi vakit bayanlarda da) saç foliküllerinin zamanla incelmesine hatta tamamen kaybına yol açabilen ırsi vaziyet. Ergenlikten itibaren herhangi bir yaşta, saç çizgisinin geriye çekilmesi ve tepedeki saçın incelmesi/dökülmesi ile başlayabilen bu vaziyet, tepe kısmının tamamen kelleşmesine de yol açabilir. Kafanın yan taraflarındaki ve arkasındaki saçlar genel olarak erkek tipi saç dökülmesinden etkilenmezler.

Dehidrotestesteron (DHT) : Saç kökünün minyatürize olmasına ve saçın dökülmesine sebep olan erkeklik hormonu. DHT, erkeklik hormonu testesteron”un beş alfa redüktaz enzimi ile etkileşiminden oluşmaktadır.

Finasterid : Prostat büyümesine karşı kullanılan ve Proscar adıyla satılan ilacın ana maddesi. Finasterid ana maddesinin bir mg’lıkları ise artık Propecia adı altında saç dökülmesine karşı kullanılıyor. Vücuttaki beş alfa-redüktaz adlı enzimi izole ederek saç dökülmesine sebep olan dehidrotestesteron’un oluşumunu önlüyor.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) : Her bir foliküler ünitenin birer birer, çevre dokulara hasar vermeden, özel aletlerle çıkarılması yöntemi. Deriyi keserek şerit çıkarılmadan ve dikiş atılmadan gerçekleştirilen bir saç ekim tekniğidir. Saç köklerinin hasar görmeden çıkarılabilmesi için çapı 1mm yada daha ufak punçlar kullanılmaktadır. Kesme, dikme gibi işlemler olmadığından greftlerin çıkarıldığı yerlerde oluşan minicik yara kabukları dışında bu yöntemden belirgin bir iz kalmaz. Dünyada ilk kez 2003 yılında uygulanmış, ye ni bir tekniktir. Nakil için sırt, göğüs, koltukaltı, bıyık, sakal, vb. vücudun diğer kıllı alanları da kullanılabilir.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) : Ensenin üzerindeki bölgeden şerit halinde bir saçlı derinin çıkartılarak bu deri şeridindeki saç köklerinin bir ila üçlü gruplara bölünüp, saçsız alanlara nakledilme yöntemidir.

Foliküler Ünite Grefti : Tek bir foliküler ünite”den oluşan bir greft.

Foliküler Ünite Mikro-Greftleme : Çok sayıda foliküler ünitenin donör bölgeden çıkartılarak (genelde uzun bir şerit yada elips halinde) ardından mikroskop altında birer foliküler ünite içeren greftlere ayrılması yöntemi.

Greftleme : Dökülmeye kuvvetli saç barındıran deri parçalarının donör bölgeden çıkarılarak saçsız ya da az saçlı bölgeye nakledilmesi için yapılen çeşitli işlemler. Bu uygulamaların en gözde olanları mikrogreftleme (bir-iki saç) ve minigreftleme”dir (üç-sekiz saç).

Lazer Tarağı : Düşük lazer üreten ve elde kullanılan ilk lazerli alettir. Lazer fototerapinin etkisiyle hücre fonksiyonlarını olumlu etkileyerek sekiz-12 hafta içerisinde saçları kalınlaştırdığı ve daha sağlıklı görünüm kazandırdığı biliniyor.

bayan Tipi Saç Dökülmesi : bayanlarda saç çizgisinin gerisindeki saçların incelmesi ya da dökülmesiyle kendini gösteren ırsi saç dökülmesine verilen ad.

Kafa Derisinin Küçültülmesi (Scalp Reduction) : Başın yanlarındaki ve tepesindeki saçsız bölgeden deri, şerit halinde çıkarılarak atılır. Kafa derisinin tabii esnekliği, kesilen bölgenin çevresindeki saçlı deriyi esneterek ve birbirine yaklaştırarak dikilmesini mümkün kılar. Daha çok tepesi açılmış olan ve cilt elastikiyeti fazla olan kişilerde tercih edilir. Yinelenmesi gerekebilir. Alopesi Reduction.

Katagen : Saçın Anagen (uzama) ve Telogen (dinlenme) dönemleri arasındaki ara süreçtir.

Makro-greft (Plug) : Saç ekiminin ilk başladığı yıllarda uygulanan bu yöntemde saç kökleri enseden iri punchlarla (üç-beş milimetre) alınıyordu. Bu biçimde alınan saç gruplarının her biri on-12 değin saç kılı içermekteydi. Hiç bir muameleye tabi tutulmadan alıcı alana yerleştiriliyordu.

Mikro-greft : Donör bölgeden bir mikropunçla elde edilen yada yuvarlak bir greftten kesilen bir ya da iki saçlı greft. Mikrogreftler, genelde bir mikro iğne ya da punç aracılığıyla kafa derisine açılan deliklere yerleştirilirler.

Mini-greftler : Ya, üç yada dört saçtan oluşan (ufak minigreft) ya da beş yada altı saçtan oluşan (büyük minigreft) greftler.

Minoxidil : Yüksek tansiyon tedavisi için ağızdan alınarak kullanılan bir ilaç. Aynı ilacın tablet değil de losyon olarak üretilen şekli, Rogaine piyasa adıyla saç dökülmesine karşı kullanılıyor.

Multi-ünite Greftler (MUG) : Tek bir greftin içerisinde iki ya da daha fazla foliküler ünite barındıran greftler. Bu terim daha eski minigreftlerin yerini aldı. Günümüzde MUG”lar, greft başına iki-altı foliküler ünite kapsıyor.

Propecia : Finasterid maddesinin 1mg”lık dozuna verilen piyasa adı. Propecia, yani bir mg’lık Finasterid, erkek tipi saç dökülmesine karşı başarıyla kullanılıyor ancak bayanlarda kullanımı sakıncalı olabiliyor.

Retin-A : Aslen sivilce, akneye karşı kullanılan bir ilaç olan Retin-A’nın, kimi vakalarda, özellikle Minoxidil ile birlikte kullanıldığında, saç dökülmesine karşı da etkili olabildiği gözlenmiştir. Ancak vakit vakit kafa derisinde şiddetli kaşıntıya sebep olarak saç dökülmesini daha artırabildiği de görülmüştür.

Yuvarlak Şekilli Greft : Saç ekiminde kullanılan ilk greft tipi. Çok çeşitleri vardır. farklılık boylardaki punçlar aracılığıyla büyük bir yuvarlak greftte 20 yada daha fazla saç olabilir. Donör bölgeden cerrahi yöntemlerle çıkartılan yuvarlak greft ya olduğu gibi kullanılabilir ya da mikro-, mini- ya da slit greftler için daha ufak parçalara bölünebilir.

Saç Ekonomisi : Yalnızca sınırlı ya da azalan miktarda saç olduğunu ancak saçlar azaldıkça saçlara duyulan talebin arttığını iddia eden teori.

Saç Flepleri (Kafa Derisi Rotasyon Flepleri) : Başın yanlarındaki ve arkasındaki geniş saçlı bölgeleri başın ön ve orta alanlarına çevirmek. Doku genişleticiyle kullanıldığında daha etkili.

Saç Folikülü : Saç yenileme ameliyatı sırasında donör bölgeden çıkarılarak saçsız bölgeye ekilen bir saç teliyle kökü.

Saç Greftleri : Verici (donör) bölgeden çıkartılarak saçsız bölgeye nakledilmek için hazır olan saç folikülleri. Greftler farklılık büyüklüklerde ve biçimde olabilir. Yuvarlak şekilli punç greftler yaklaşık olarak on-15 saç teli içerir. Daha ufak mini-greftler ise iki-dört saç teli içerir. Saç derisini şekillendirmek amacıyla şeritler halinde yerleştirilen slit greftler yaklaşık on saç teli içerir. Strip greftler ise daha uzun ve incedir ve yaklaşık 30-40 saç teli içerir. Her greftteki saç foliküllerinin sayısı kullanılan saç nakil tekniğine göre değişir. Her bir greft tek bir saç folikülü içerebileceği gibi tek bir foliküler ünite, birden fazla foliküler ünite ya da 20 hatta daha da fazla folikül de içerebilir.

Saç Çizgisinin Düzeltilmesi : Geçmişte eski tekniklerle yapılmış, kötü görünümlü saç ekimlerini düzeltmek için daha yeni, daha hassas greftleme tekniklerinin kullanılması.

Saç Nakli : Donör bölgeden alınan saç foliküllerini saçsız ya da az saçlı bölgeye nakleden cerrahi yöntem.

Slit Greft : Doğrudan donör bölgeden elde edilen ya da daha büyük bir yuvarlak greftten ayrılan saç bir skalpelin ucuyla deride açılan bir kesiğe yerleştirilir.

Strip Greft : Slit greftlerden daha uzun ve incedir. Yaklaşık 30-40 saç teli içerir.