Daha önce anlatıldığı gibi androgenetik alopesi yaygın olarak görülen, duygusal olarak insanı harap eden ve yaş, genetik ve hormonal değişimlerin çok fazla  etkili olduğu saç dökülmesidir. Genellikle erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Bu tip saç dökülmesi , erkeklerde ve özellikle bayanlarda maalesef zararlı etkiler bırakmaktadır. Öz güven ve diğer insanlar tarafından seçilme üzerine negatif etkileri, saç dökülmesinin negatif etkilerinin sadece başlangıcıdır.

Saç dökülmesinin birçok insan için bu kadar travmatik olması, tüm dünyada milyarlarca dolarlık endüstrilerin oluşmasına neden olmuştur. Farkedilir derecede saç dökülmesi yaşayan biri için basitçe şu alternatiflerden birini seçer.

Kabullenme

Birey saç dökülmesini basitçe hayatın bir gerçeği olarak görür ve kabul etmek gerekir. Saç tarzını saç dökülmesini belli etmeyecek şekilde değiştirir, yani elindeki kartlarla oynar. Bu seçenek genelde erkekler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Kadınlar için saç dökülmesi , toplumsal davranış ve kişisel beklentiler nedeniyle erkekler kadar kolay kabul edilebilir bir şey olmamaktadır.

Kamuflaj

Bazı insanlar, seyrelen saçlarını saç stillerini farklılaştırarak, seyrelen bölgeleri kapatmak için uğraşırlar. Erkekler bazen kafalarının bazı bölümlerindeki saçları daha çok uzatıp, saçsız bölgeleri dikkatlice gizliyorlar. ( Bu tarak oyunu çok nadir olarak iyi kullanılır, bazı erkeklerde zaman ilerledikçe ve saçsız bölge arttıkça abartılı kullanım nedeniyle komik sonuçlar doğurabilir. ) Kadınlar içinse saçlarına hacim kazandırmak için kıvırcık şekillendirmek yeni saç stillerine adapte olmalarında zorluk çekmelerine neden olmaktadır.

Diğer bir saklama yolu ise takma saçlardır. Peruk ve kaynak saç dökülmesini maskelemek için yaygın kullanılan diğer yöntemler. Kadınlar için bu daha çok kabul edilebilir bir seçenek. Değişik stil, renk ve uzunlukta binlerce peruk mevcut. Yüzünüze ve saç renginize uyum sağlaması için özel yapım peruklara bile sahip olabilirsiniz. Saç modeline bağlı olarak çok az insanın gerçek saçınız olmadığını anlayabileceği peruklar bile bulunabilir.

Ancak erkekler için bu seçenek çok daha az kabul edilebilir durumdadır. Çok az erkek alay edilme riskini, saç dökülmesi ne karşı diğer yöntemlerle kapatmayı tercih ediyor. Buna rağmen geniş bir yelpazede renk ve model seçeneğiyle onlar içinde peruklar mevcut.