•  Saçların dökülmemesi için iki günde bir saç diplerinize masaj yaparak badem yağı sürünüz.
  •  İki çorba kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçını iyice karıştırıp haftada iki kere saç diplerinize masaj yaparak yediriniz. On beş dakika daha sonra saçlarınızı uygun bir şampuanla yıkayıp yumuşak bir havlu ile nemini alın ve saçlarınızı kendiliğinden kurumaya bırakın.
  •  Üç kaşık zeytinyağını bir kabın içerisinde biraz ısıtın ve parmak uçlarınızla masaj yaparak saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Daha sonra sıcak suyun içine batırıp sıktığınız nemli bir havlu ile saçlarınızı sararak havlu soğuyana değin bekleyiniz. Havluyu çıkardıktan daha sonra on beş dakika daha bekleyin ve saçlarınızı uygun bir şampuan ile yıkayıp durulayın. Bir şişe yada kavonozun içine on-10 kaşık tatlı badem yağı, on-10 kaşık hindistan yağını 10 dakika iyice çalkalayın.Yatmadan saçlarınızın diplerine masaj yaparak sürün ve saçlarınızızı bir tülbent yada havlu ile sarın. Sabah katranlı sabun ve ılık su ile yıkayın.
  •  Bir şişe yada kavonozun içine iki çorba kaşığı karbonat, iki çorba kaşığı Arap sabunu koyun. üstüne iki bardak sıcak su ilave edip iyice çalkalayın. 24 saat beklettikten daha sonra üstte biriken kısmı alıp saçlarınıza sürün ve altı saat daha sonra bol su ile yıkayın.
  •  Saçlarınızın dökülmesini önlemek için dört litre kaynar suya bir kaşık incecik kıyılmış ısırganotu koyup yarım saat bekletin. daha sonra bir tülbentten sünüp yatmadan önce saç diplerini bu su ile ovarak yıkayın.
  •  Estetik ve plastik cerrahideki son gelişmeler sayesinde artık saç dökülmesine karşı saç ekimi yapılıyor. Bu yöntem sayesinde tabii yollardan yani enseden alınan saçlı derinin saç dökülmesi olan yere teker teker nakledilmesiyle yeni saçların çıkması sağlanıyor.