Hiçbir erkek asla saçının dökülmesini istemez. Hafif seyrelmeler bile ”kel kalacağım” korkusu ile kompleks ve endişeye yol açmaktadır. doktor Melisa Eczacı başı “Her yüz erkekten 50’sinin saçları dökülüyor. Sorun büyümeden müdahale edilirse, sonuç daha başarılı olur” diyor.

Devir değişti. Artık sadece kadınlar değil, erkekler de bakımına ve sağlığına özen göstermektedir Bu yazı dizisi, erkeklerin dünyasına ilişkin kaygılara yer veriyor. Bu kaygılar, genellikle, erkeğin korkulu rüyası haline gelmektedir.  Sahibini terk eden saçlar, estetik kaygılar konusunda birinciliği açık ara alıyor. Korkular bitmiyor. Erkeğin ikinci kabusu ise, kalp hastalıkları ve özellikle ani gelen kalp krizi. genellikle 40’lı yaşlarda erkeği yakalayan kalp krizi, genellikle ölümcül olabilmektedir.

Erkeğin kalbi, kadına oranla hastalanmaya daha elverişlidir. Erkeğin bir diğer kabusunda, cinsel ilişki sırasında erken boşalma riski. Türkiye”de ilk olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Araştırma ve Tedavi Merkezi, erkeklerde boşalma sorunlarına ilişkin verilerini bizimle paylaştı. Dördüncü kabus ise, sadece Türk erkeğinin değil, dünyadaki üç.beş milyara yakın erkeğin sorunu: İktidarsızlık. Bu yüzden kimi erkeklerin gerçekten ömrü kararıyor, bazıları için ise; bu, halledilmesi gereken herhangi bir sağlık sorunu olunca, çözümü de bir o değin kolaylaşıyor.

Kâbuslar sıralamasında beş numarada, özellikle yaşı 50’leri geçen her erkeğin korkusu prostat var. Prostat büyümesi, genellikle hasar vermiyor. Tek sorun; prostat kanseri riski. Bu konuda da erken teşhis harikalar oluşturuyor. Türkiye’nin alanlarında öne çıkan en iyi uzmanları, erkeklerin beş büyük kabusunu anlattı. Bize de sizlerle paylaşmak düştü. Amacımız, kabusunu rüyaya dönüştürmek…

Saçlar vücut estetiğinin temel yapılarından biri. Ancak, ilerleyen yaşla birlikte erkeklerin seyrelen saçları, kelliğe değin varan sonuçlar doğurabiliyor. Bu durumu normal kabul eden, hatta çekici bulanlar değin, saçlarını kaybettiği için depresyona giren, hayata darılanlar da var.

Erkeklerin kel kalma korkusuna karşı uygulanabilecek tedaviler konusunda, özellikle saç ve cilt sorunları alanında uzun yıllardan beri çalışan, Amerikan Dermatoloji Derneği”nin aktif üyesi, Cilt Hastalıkları Uzmanı doktor Melisa Eczacıbaşı”dan bilgi aldık. doktor Eczacıbaşı, sözlerine erkeklerde saç dökülmesinin nedenlerine ilişkin bilgi vererek başladı.

ERKEĞİN KADERİ GENLERİNE BAĞLI

Saçların dökülmesinde hem genler hem de erkeklik hormonu etkili. Saç kökü erkeklik hormonuna karşı duyarlı olanların, kellik riski daha yüksek. Saçın diğer düşmanları ise; dengesiz diyet, stres, vitamin eksikliği ve tuzlu su. Saç dökülmesi, çok çeşitli şekillerde ortaya çıkıyor. Ancak en sık ”erkek tipi saç dökülmesi” görülüyor.

Dermatoloji Uzmanı doktor Melisa Eczacıbaşı, erkek tipi saç dökülmesiyle ilgili olarak, “En yaygın belirti, saç köklerinin genetik olarak androjene (erkeklik hormonu) hassas olması. Bu vaziyet ”erkek tipi saç dökülmesi” (androgenetik alopesi) diye adlandırılır. Saç dökülmesi yaşayanların yüzde 95’i bu gruba girer. Saçların incelmesine, kısalmasına (ayva tüyü görünümü) ve ilerleyen evrelerde saç kaybına sebep olur. Ergenlik döneminden sonraki zamanlarda  herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve artarak devam edebilir” bilgisini verdi.

İkinci en yaygın saç dökülmesi şekli ise “diffüz alopesi” denilen, yaygın saç seyrelmesi yapan dökülme tipi. Bu soruna, vitamin eksiklikleri sonucu ortaya çıkan saç dökülmelerini misal vermek mümkün. Tiroid bezi fonksiyon bozukluklarında ve özellikle de hipotiroid (tiroit bezinin az çalışması) olduğunda, ciddi boyutlarda saç kalitesinde bozulma, incelme ve dökülme görülebiliyor.

DERİ HASTALIKLARI TEDAVİ EDİLMELİ

Doktor Melisa Eczacı başı, “Saç kayıpları kimi vakit fizyolojik kimi nedenlere bağlı gelişebilir. bayanlarda özellikle doğumdan sonraki dönemlerde ve erkeklerde belli bir yaştan daha sonra düz ön saç çizgisinin kaybı, tamamen fizyolojik sayılır ve ne yazık ki, bu ön saç çizgisini tekrar sağlamak mümkün değildir. Saç kayıplarının en mühim nedenlerinden biri de stres. Ani yada uzun süreli, hafif yada fazla geçirilen stres ve depresyon dönemleri, saç dökülmesi üzerinde en etkili faktörlerden biri.

Genelde altta yatan stres nedenleri ortadan kaldırıldıktan bir müddet daha sonra, farklılık tedavi şekilleri ile, bu durumdan tamamen kurtulmak mümkün. Özellikle kimi hastalıkların tedavilerinde kullanılan kemoterapatik yada radyoterapatik ajanlar yada kimyasal maddeler de geçici yada kalıcı saç dökülmelerine sebep olabilir. Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapiden daha sonra bu durumla karşılaşmak mümkün. Kemoterapiyi takiben ilk dört hafta içerisinde saçlar dökülür, fkat belli bir müddet daha sonra saçlar çıkar, hatta kimi vakit eskiye nazaran daha kuvvetli çıkar.

Radyoterapik ajanlara bağlı saç dökülmeleri ise, kimi vakit kalıcı olabilir ve uzun süreli tedavilere rağmen, saçlar tekrar çıkmayabilir” diyor. Saçlı deri bölgesinde meydana gelen; fiziksel travmalar, darbeler, kazalar, bölgesel saç dökülmesine sebep olabildiği gibi, kimi cilt hastalıkları da saçları dökebiliyor: Sistemik Lupus, Eritomatosiz, Skleroderma, saçlı deride derin mantar hastalıkları bu gruptan ancak birkaçı. Kişilerde görülen; saçlarla sürekli oynama, saçları çekme yada saçları sürekli olarak arkaya doğru tarama durumlarında da saç dökülmesi görülebiliyor.

TESADÜFEN İLAÇ KEŞFEDİLDİ

Yıllardır saç dökülme tedavisi için binlerce yol aranırken, 18’inci yüzyıldan itibaren saç dökülmesini önleyecek çok sayıda ürün insanların kullanımına sunuldu. Deri hastalıkları uzmanlarının araştırmaları sonucunda, dökülmeyi en azından önlemek yada minimal düzeye indirmek için, testesteron, DHT ve beş areduktaz gibi enzimlere başvuruldu. Piyasaya, son yıllarda ABD”deki FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onayını alan belli kimi ilaçlar çıktı.

Bu alandaki ilk ilaç ise, hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtı. Yan etki olarak; istenmeyen kıllanmaya yol açtığı görülen bu ilacın, sonradan saç dökülmelerini önleyeceği konusunda etkili olduğu saptandı. İlaç, FDA onayını aldıktan daha sonra “erkeklerin saç dostu” ünvanını kazandı. Saç dökülmesine karşı ikinci ilaç ise, son birkaç yıldır kullanılıyor. Erkeklerin en büyük korkulu rüyasından biri olan “BPH” (Benign Prostat Hiperplazi) yani iyi huylu prostat büyümesinde faydalanılan ve finasterid neden maddeli ilaç, ağızdan tablet olarak yada solüsyon formunda kullanılabiliyor.

Saç dökülmesi tedavisinde, vitamin enjeksiyon kokteyllerinden de yararlanılıyor. Saçlı deriyi ve kıl köklerini güçlendiren ilaçlardan belli kokteyller hazırlanarak, doğrudan kıl köklerini besleyen sahaya enjekte ediliyor. Bu yöntem sayesinde, saçlı derideki kıl kökleri güçleniyor, saç dökülmesi önleniyor.