1. Fırçalamak ve masaj saç dökülmesini önler.
Doğru bir cevap .  Ancak birtakım şartlara bağlıdır. Eskilerin “Bin fırça darbesi” masalı günümüzde terk edilmiştir. Ucu, ince ve sivri olmayan ve sentetik maddeden üretilmeyen yumuşak, doğal kıllardan yapılma fırçalar kısa uygulamalarla saçlarda birikmiş olan yağ ve kirlerin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda saçların oksijenlenmesini de sağlarlar. Masaja ise gelince, uygun tekniklerle yapıldığında çok fazla yararlı olabilmektedir.
2. Yağlı ve ince telli saçlar daha çok dökülür.
doğru olmayan bir cevaptır. Saçın ince yada daha çok kalın telli oluşu, kuru yada yağsız oluşu ırsi bir  özelliklerdir. Dökülmeyle asla doğrudan bir ilişkileri yoktur.

3. saçları sürekli toplamak saç dökülmesine sebep olur.
Doğru bir cevaptır. Saç hastalıklarıda mevcut kitaplarda sıkı toka,kullanmak topuz ve at kuyruğuyla gelişen saç dökülmelerine fazlası ile rastlanmaktadır.

4. Yaş dökülmelerinde saç dökülmelerine rastlanır.
Doğru. Bunun en mühim sebebi organizmanın ürettiği dişilik cinsiyet hormonlarının bir miktar azalmasıdır. Aynı zamanda bir yaşlanma prosesi sonucu ise saçlı deride bulunan kıl köklerinden küçümsenmeyecek bir miktarı canlılığını yitirmektedir.

5. Denizden daha sonra duş almamak saç dökülmesine sebep olur.
doğru olmayan bir cevaptır. Denizden daha sonra duş almanı  temel amacı, saçlı derideki kum ve tuzu temizlemektir. Duş almamanın saç dökülmesi ile mantıklı bir ilişkili olmaz.

6. Regl döneminde saçlar dökülür.
Doğru bir cevaptır. Regi dönemi psikolojik ve hormonal bakımından bayan için çok duyarlı bir dönemdir. Bu dönemde bir de dış ve iç zararlı nedenler olursa saç dökülmeleri artabilir.

7. Sigara ve alkol saçları döker.
Doğru

bir cevaptır.   Sigara ve alkolün genel sağlığa yaptığı olumsuz etkilerin saç sağlığına da yansıması doğaldır.8. Vitamin almak saç dökülmesini önler.
Doğru

bir cevaptır. Özellikle nekahat süresince ve zayıflama rejimi sırasında vücudun vitamine olan ihtiyacı artmıştır. Bu devrelerde gıdalara ilave edilecek vitamin hapları dökülmenin azalmasında yararlı olacaktır. Bilhassa B-beş, B8 vitaminini içeren draje ya da kapsüller tercih olunmaktadır.9. Kükürtlü sabun saç dökülmesini önler.
doğru olmayan

bir cevaptır. Tıbbi sabunlar arasında adı geçen kükürt katkılı sabunlar saç yağlanması ve kepeklenmesi konusunda yardımcı malzemelerdir. Saç dökülmesi konusunda bir fonksiyonları yoktur.10. Jöle saçları döker.
doğru olmayan

bir cevaptır. Son zamanlarda şampuan sonrası preparatlar adıyla anılan bir takım ürünlerin geliştirildiği dikkati çekiyor. Bu grup içerisinde yer alan jölenin farklılık özelliği, içerisinde selülozik maddelerin daha çok bulunmasıdır. Tüm şampuan sonrası preparatlar gibi, jöleden hasar değil, yarar beklenebilir.11. Zeytinyağı ve bademyağı saç dökülmesini önler.
doğru olmayan

bir cevaptır.   Ne zeytinyağı ne bademyağı saçlı deriye sürülmek suretiyle hgedef hücreler olan kıl kesesi ve yağ bezine olumlu yada olumsuz etki yapmazlar. Ancak çeşitli etkenlerde hasar görmüş. Kurumuş, matlaşmış, saçlara ufak bir katkıda bulunup, bu görünümlerini rölatif olarak düzeltebilirler.12. Sık yıkamak saçları döker.
doğru olmayan

bir cevaptır.   Sağlıklı bir saçın uygun bir ürünle her gün yıkanmasında hiçbir sakına olmadığı gibi, sorunları olan bir saçın uygun olmayan bir ürünle haftada bir bile yıkanması sakıncalı olabilir.13 . Perma saç döker.
doğru olmayan

bir cevaptır. Perma saçları dökmez. Yalnız, bilinçsizce, kalitesiz ürünlerle yapılan perma işlemi, saç sapına ait birtakım hasarlar oluşturur. Matlaşıp, kırılmalarına sebep olur.14 . Mevsim geçişlerinde saçlar daha fazla dökülür.
Doğru

bir cevaptır.   Doğada hayvanların tüy ve deri değiştirmeleri genelde mevsim değişmelerine isabet eder. İnsanda da buna paralel olarak mevsim geçişlerinde saç dökülmesinde bir artma görülmektedir.15. Saç dökülmesi irsi olabilir.
Doğru

bir cevaptır. Saç dökülmesi konusunda anında herkesin görüş birliğinde olduğu en tutarlı sebep budur. Bir Fransız saç uzmanının söylediği gibi, “Sağlıklı saçlara sahip olmak için, sağlıklı saçları olan anne babaya sahip olmak lazım”.16. Hamilelikte saç dökülmesi doğaldır.
doğru olmayan

bir cevaptır. Tam tersine, bayanın hamileliği boyunca cildi parlak ve berrak bir görünüm alırken, saçları da daha süratli uzar, kalınlaşır, hacmi artar. Daha önce dökülme varsa bile durur.17 . Stres saçları döker.
Doğru

bir cevaptır. Gerek ani sıkıntı ve üzüntü, gerekse sürekli gerginli saç dökülmelerinin mühim nedenlerinden biridir.18. Kabızlık saçları döker.
Doğru

bir cevaptır. Gıdalarla alınan biyolojik aktif maddeler (Vitamin, mineral) yeterli ölçüde emilemediğinden görülen kabızlık saç dökülmesinde de etkendir. Emilme bozuklukları artı kimi gıdasal toksinlerin atılamaması saç dökülmesini getirir.19. Kına saç dökülmesini önler.
doğru olmayan. Kınanın çeşitli saç şampuanları ve losyonlarına bir katkı maddesi olarak eklendiğini görüyoruz. Kınanın saçlara canlılık ve parlaklık kazandırdığı halk tarafından da bilinir ancak, saç dökülmesini önlemez.

20 . Defrisaj saçların dökülmesine sebep olur.
Doğru

bir cevaptır. Ancak olay bundan ibaret değildir, kullanılan solüsyonlarla ilgili olmayıp, uygulama sırasında saçların aşırı çekiştirilmeleri ile ilgilidir.21 . Boya saç dökülmesine sebep olmaz.
Doğru

bir cevaptır. Perma yada boya gibi kimyasal maddeler dökülmenin gerçek sebebi asla olmayıp, görünümde geçici bir değişikliklere sebep olmaktadır.22 . süratli kilo vermek saç döker.
Doğru

bir cevaptır. süratli bir şekilde zayıflama rejimlerinde görülen saç dökülmelerini hekimler iki ana  sebebe  bağlamaktadırlar. Birincisi protein, diğeri ise, enerji yetmezliği. Bu yüzden zayıflama rejimlerinde protein ve karbonhidratı mutlak suretle dengeli almak gerekir.23 . Fön ve elektrikli bigudi saçları döker.
doğru olmayan

bir cevaptır.   Çok fazla saç bakım kaygıları içerisinde fön ve elektrikli bigudi ile yapılan müdahaleler, kırılma ve çatallanma gibi sorunları oluştururken , saçın daha cansız ve sağlıksız bir görünüm kazanmasına mutlak sebep olurlar. Ancak dökülme sebebi asla değildir.24. Sabunla yıkamak saçları döker.
doğru olmayan

bir cevaptır. Atalarımız 20. yy ın başlarına kadar şampuan ya da benzer sentetik malzemelerle mi saçlarını yıkıyorlardı? Sık sık şampuan değiştirmek saçların dökülmesine yol açmaktadır. Çoğunda temizleyici madde olarak bulunan anyonik ve katyonik deterjanlar kimyasal etkileşme ile yağlanmaya sebep olmak suretiyle saç sağlığına olumsuz etki yapmaktadırlar. Bir de sık değiştirme mevzu bahis, oluca, dökülme malesef gerçekleşebilir.