Saç çıkarma konusunda nette dolaşan çok miktarda yazı ve satılmakta olan envai çeşit ilaç vardır. Saç çıkarma ürünlerinden en çok bilinen ve etkili olduğunu kanıtlamış ilaçları ve uygulama şekillerini günde alınması gereken miktarı ve etkilerini sizler için bir araya getirdik. Eğer bu ilaçlara karşı bir alerji yada beklenmedik bir etki görmediğiniz durumunda 2 ay sonunda etkilerini çok açık bir şekilde göreceksiniz. Aksi taktirde bir doktora giderek hangisinin alerji yaptığını ve kullanmamanız gerektiğini tespit ettirmeniz gerekmektedir. İşte saç çıkartan ilaçlar:

1. Minoxidil (Rogaine)

Günde 2 kere sabah ve akşam olmak üzere saç dökülmesi olan bölgelerinize düzenli olarak uygulamalısınız. İki form halinde satılmaktadır. Köpük ve solüsyon şeklinde. Köpük olanı için kapağının yarısı kadar, solüsyon olan için ise 1 mg olacak şekilde içerisindeki kullanma talimatlarını da okuyarak uygulayın.

2. Finasterid (Propecia)

Saç dökülmesini kesin olarak durduğunu ispatlamış finasterid ilacından günde bir mg kullanarak saç dökülmesi probleminizden kurtulabilirsiniz. Saç köklerine ulaşması çok hızlı olan bu ilaç etkisini çok çabuk göstermektedir.Hemen hemen tüm eczanelerde bulabilirsiniz.Aynı tedaviyi Proscar ilacı ile de yapabilirsiniz. Daha etkili olan bu ilacın bir tabletini 4 e bölerek günde 1 tanesini kullanmanız aynı etkiyi gösterecektir.

3. Nizoral %2 Şampuandır

Saç dökülmesini durduğu kanıtlanmış ilk ve en etkili olan şampuandır. Tam olarak 3 günde bir( ne eksik ne fazla) olmak üzere saçlarınızda 5-10 dakika kadar bekleterek uygulayınız. Saçlarınızı sık yıkıyor iseniz içeriği yoğun besleyici özellikli şampuan ile ara yıkamalarınız da kullanabilirsiniz. Örnek olarak Revingen Şampuan verilebilir

4. Retinoik Asit İçeren İlaçlar(Tretin, Acnelyse krem..)

Retinoik asitin 0.005 mg kadarı saç dökülmesini engellemek için yeterlidir ki tretin krem bu miktarda asit içermektedir. Fazla miktarı saçların dökülmesine neden olmaktadır.Saç dökülmesi az olan bölgelere 1 mercimek tanesi büyüklüğünde sürüp yedirmelisiniz. Kullanım miktarı ve talimatları içinden çıkan prospektüste yazmaktadır. Dinlenme halindeki saçları dökebildiği için dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Gün içerisinde kullanma saatleri

Günde bir kere yemekten sonra 1mg Finasterid, Akşamları Tretin krem ve kremden 1-2 saat sonra ve sabahları olmak üzere Rogaine kullanınız. Düzenli olarak kullandığınız taktirde ilk hafta etkisini görmeye başlayacaksınız. İlk haftada normal dökülme devam da edebilir ancak çoğu kişi de dökülme azalır ve saçlar kalınlaşmaya başlar. Sonraki hafta saç dökülmesi daha da azalır ve saçlardaki kalınlaşma belirgin hale gelir. Ara ara saç dökülmeleri olabilir ancak 2 ayın sonunda yeni çıkan ve kalınlığı eskisinden daha fazla olan saçlara kavuştuğunuzu göreceksiniz.. Beklenmedik bir etki veya alerji durumunda muhakkak bir doktora görünmelisiniz.