İnsan saçı çok çeşitli nedenlerden dolayı dökülür. Peki bu dökülmenin ne kadarı normaldir? Çoğu insan saçın büyüme evrelerini ve saçın dökülmesinin belli bir miktarının normal olduğunu bilmediğinden hemen paniğe kapılır. İnsan saçı belirli bir döngü içerisinde büyüyen tek organdır ve saç dökülmesinin normal dökülme miktarı kişiden kişiye esmerliğe sarışınlığa kızıllığa göre değişmektedir. Saçın büyüme evreleri şu şekildedir.

Anajen: Saçların büyüme evresidir. Bazı insanların saç uzunluğu belini geçmezken bazılarının boyunu dahi geçebilir. Bunun nedeni anajen döngüsünün uzunluğunun kişiden kişiye değişmesidir.2 ila 6 yıl sürebilir.

Katajen: anajenden sonraki bu evre gerileme evresidir.saçların dinlenmeye başladığı bu evre 2-3 hafta sürmektedir.

Telojen: saçların normal olarak dökülmeye başladığı evredir. 3-4 ay süren bu ewre saç ewrelerinin sonuncusudur.Şimdi gelelim günlük saç dökülmesinin normal değerlerine. Saç kökleri olarak adlandırdığımız foliküller en çok sarışın olanlarda bulunmaktadır.(140 bin) ikinci olarak esmer yani koyu saclara sahip olanlarda (120 bin) en az da kızıl saçlara sahip olanlarda (95 bin) bulunmaktadır. Buna göre günlük saç dökülmesi miktarı da farklılık göstermektedir. Normal saç dökülmesini hesaplayabilmek için anajen katajen ve telojen evresinin kaç yıl sürdüğünü bilmek gerekir. Örnek olarak sarı saçlara sahip birini alalım ve anajen, katajen ve telojen evresinin toplam 3 sene sürdüğünü varsayalım. 140.000 i 3 e bölüp 47.000 i buluruz ve bu günlük 127 saç dökülmesinin normal olduğu anlamına gelir. Eğer sacları kızıl olan birinin normal sac dökülmesini hesaplamak isteseydik 140 bin yerine 95 bin alırdık. Eğer ortalama değerin aşırı üzerinde saç dökülmesi varsa bu genetik veya hormonal bozukluklardan dolayıdır. Erkek tipi saç dökülmesi alopesi de bu günlük normal saç dökülmesi miktarının 2 3 kat üzerine çıkılır ve kellik sorunu ortaya çıkar. Erken tedavi, hormon düzenlemesi ve saç dökülmesi ilaçları ile tedavi edilebilir. Böyle bir durumu farkettiğinizde en yakın zamanda doktora başvurmanız gerekmektedir. Sacbakimlari.com