Saçınızın avuç avuç dökülmesinden mi şikayetçisiniz? Ya da saç fırçanızın üzerindeki saçları görüp kısa sürede saçsız kalacağınızı düşünüyorsanız emin olun ki bu endişeleri tağilsiniz. Özellikle erkekler olmak üzere bir çok kişi saç dökülmesinden yakınıyor. Hemen belirtmeliyim ki günde 100 saç teline kadar olan dökülmeler dermatologlar tarafından normal kabul ediliyor. Ancak saçınızın dökülme miktarı bunun üzerinde ise yaşam ve beslenme biçiminizi gözden geçirmeniz yerinde olacaktır.

Saç köklerimiz kafa derisinde yüzeysel yerleşimli olmayıp, derinin üst tabakasından daha alt tabakasına uzanan bir kılıf içindedirler. Tamamen saçla kaplı bir kafada yaklaşık 100 bin adet saç vardır. Ortalama uzama hızı ise üç günde 1mm”dir. Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilir. Erkeklerde daha sık görülen saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin yüzde 25”ini, 40 yaşına kadar yüzde 40”ını, 50 yaşına kadar yüzde 50”sini etkiliyor.

Anne karnında tüm kıl kökleri oluşmuş olup, doğumdan daha sonra yeni oluşum asla özlenmez. Dolayısıyla anne karnında iken saçımızın gürlüğü belirlenmektedir. Halk arasında yaygın olarak başvurulan saçın gürleşmesi amacıyla saçları kazıtma yöntemi bilimsel olarak anlam taşımamaktadır. Ancak uzun ve sağlıksız saçlar kısaltılarak vücut tarafından daha kolay beslenebilir hale geleceğinden daha sağlıklı görünüme kavuşabilirler.

Saçımız vücudumuzun bir parçası olduğuna göre kuşkusuz aldığımız gıdalardan, yaşam biçimimizden ve ruhsal durumumuzdan etkilenmektedir. Kısa süreli fazla diyetlerde ya da uzun süreli bilimsel olmayan diyetlerde, açlıkta, demir eksikliğine bağlı kansızlıklarda, gıdaların vücudumuz tarafından emilemediği hastalıklardan saçın yapısının bozulması beklenmektedir. bayanlarda ise özellikle gebelik sonrası dönemde saç dökülmelerine sıkça rastlanmaktadır.

Sağlıklı bir saç için ilk koşullardan birinin; sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir vücut olması gerektiği açıktır. Saç için kimi maddeler özellikle önem taşımaktadır. Protein yapı taşları, özellikle sistein ve metiyonin özellikle önemlidir. Eser elementlerden en çok demir, daha az olarak çinko ve bakır ön planda etkili gözükmektedir. Vitaminler arasında C ve B12 nin etkisi eskiden beri bilinmektedir. Bütün bunların yanında hormonlarımızın da saçımızı etkilediği açıktır.

En belirgin hormonal etki erkeklik hormonu olan androjenin etkisidir. Androjen kılların büyüme hızını arttırıp kalınlaştırırken saçlar üzerinde özellikle saçları dökülmeye yatkın kişilerde tam tersi etkisi söz konusudur. Halk arasında saçları dökülen erkeklerin cinsel açıdan daha kuvvetli olduğu düşüncesi bu etkiden kaynaklanmaktadır. Oysa burada etkili olan androjen hormonunun fazlalığı değil genetik olarak saç köklerinin hormona duyarlılığıdır.

Bu konudaki araştırmaların kökeni çok eskilere dayanmaktadır. M.Ö.dört. yy. da Aristo”nun cinsellik ve kellik üstüne tanımlamalar yaptığı söylenir. Kısırlaştırılan erkeklerde saç dökülmesi olmadığı gözlemi de oldukça eskilere dayanır. Ancak androjen hormonu normal düzeyde olan erkeklerde de saç dökülmesi olduğu saptanmış ve esas sorunun genetik yatkınlık ile saç köklerindeki hormona karşı aşırı duyarlılık olduğu sonucuna varılmıştır.

Sosyologlara göre, kellik iş ömründe olumlu bir imaj yaratırken, aşk ömründe kaybettirmektedir. Yapılan araştırmalar kellerin daha fazla ruhsal sorun yaşadığını ve kelliklerini kusur olarak görüp karşı cinsle ilişki kurmakta zorlandığını göstermektedir. O vakit napabilirsiniz ya durumunuzu kabullenip, kalan saçlarınızı da toptan kestirip çekici dazlaklar modasına uyacaksınız ya da saç çıkaran, kellik kapatan yöntemlerden birini uygulatacaksınız.

Tedavi yöntemleri arasında ilaçla tedavi, cerrahi olarak saç ekimi ya da saç protezi uygulamaları sayılabilir. Erkek tipi saç dökülmesinde cerrahi olarak uygulanan saç ekme yönteminde, erkeklik hormonuna duyarlı olmayan ense bölgesinden alınan saçlar kullanıldığından işlem sonrası bu saçlarda dökülme olmamaktadır. Protez saç ise saç bankalarından elde edilen gerçek saçın kalıp üstüne yerleştirip kafa derisine yapıştırılması yöntemidir.

Ancak saç dökülmesinin nedeninin tam olarak saptanmadan uygulanacak tedavi yöntemine karar verilmesi ve kalıcı çözüme ulaşmak mümkün değildir. Aynı zamanda saç dökülmesinin birçok sistemik ve dermatolojik hastalığın habercisi olabileceği göz ardı edilmemeli ve saç dökülmesi ileri boyutlara varmadan bir dermatoloğa başvurulmalıdır.