Saç dökülmesinin nedenlerinden birisi de demir eksikliğidir. ABD”de yapılan son araştırmalar, demir eksikliğinin bir çok insanda saç dökülmesine sebep olabildiğini ortaya koymuş.

Dünyada çoğu  insan saçlarının vakit içerisinde giderek zayıflamasının, cansızlaşıp dökülmesinin genetik olduğunu ve bu süreci durdurmanın imkansız olduğuna inanılmaktadır. Bu inanış, kısmen doğru olsa da, yakın dönemde gerçekleştirilen araştırmalar, kimi saç kaybı vakalarının DNA’ya değil de kişinin günlük diyetine bağlı olabileceğini gösterdi.

ABD’deki Cleveland Kliniği’ndeki doktorlar, vücuttaki düşük seviyedeki demir oranının hem erkekte hem de kadındaki saç kaybıyla ilişkili olabileceğini ortaya çıkardı. Demir takviyesinin dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayacağını gösteren çok somut kanıtlar bulunamasa da , kimi uzmanlar demiri saç dökülmesine karşı tatbik edilen kimi tedavilere olası bir destek olarak görüyorlar.

Amerikan Dermatoloji Akademesi Jurnal”inde yayınlanan makalede “Saç dökülmesini engellemek için uygulanan tedavilerin, vücuttaki demir noksanlığı giderildiğinde daha etkili olduğuna inanıyoruz” denildi.

Demirinizi Ölçtürmek İçin Ferritin Testi Yaptırın

Demir eksikliği, bir çok kez anemiyle yani diğer bir deyişle kansızlıkla ilişkilendirilir. Hatta, ciddi oranda saç dökülmeleri demir eksikliği anemisinin belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Ancak demir eksikliği, demirsizlik, herhangi bir belirti göstermeden de var olabilir. Öyle ki, dünyada en sık görülen besinsel noksanlık olan demir eksikliği bir çok kez doktorlar tarafından da hasta tarafından da fark edilmez.

Yapılan araştırmada, demir eksikliğinin en azından bir belirgin belirtisi olduğu ortaya çıktı – o da saç dökülmesi. Ancak vücuttaki demir eksikliğinin saç dökülmesine doğrudan mı sebep olduğu yada yalnızca olan dökülmeyi daha da mı şiddetlendirdiği henüz anlaşılamamış.

Bir çok doktor anemi, kansızlık için kontrol ederken hemoglobin düzeylerine bakarken, tümü anemi olasılığı olmadan demir eksikliği kontrolüne gitmez. Uzmanlar, demiri eksik olabilecek kişilerin, doğrudan vücuttaki demiri ölçen ferritin testine girmelerini öneriyor.

Menopoz öncesi kadınlar, yeni doğum yapmış kadınlar, yeni ameliyat olmuş hastalar yani kan kaybından ötürü vücutlarındaki demir düzeyleri düşmüş olabilecek kişiler demir eksikliğinin sebep olabileceği saç dökülmesi yaşıyor olabilirler. Ayrıca, vejeteryenlerde ve şok diyet uygulayanlar da demir noksanlığı görülebilir.

Unutmayın, Demirin Fazlası Zarar

Uzmanlar, vücutlarındaki demir seviyesi çok düşük kişilere kırmızı et, ıspanak, kuru üzüm gibi demir bakımından zengin gıdalarla beslenmelerini tavsiye etmektedir. Eczanelerde satılan demir takviyeleri de faydalı olabilir. Ancak bu hapların mutlaka doktor kontrolünde alınması gerektiği vurgulanıyor. Çünkü demirin fazlası da kalp yada pankreas gibi organları ciddi ölçüde tehdit edebiliyor. (demir fazlasının kalp krizine yol açtığı bile söyleniyor.)

Bu cins vakaların çoğunda demir ilavesinin yeniden saç çıkmasına bile yardımcı olabildiği gözlenmiş. Saç dökülmesinden şikayetçi Menopoz öncesi bir bayan demir takviyesinden büyük yarar görebilirken, genetik (erkek tipi) saç dökülmesinden muzdarip 60 yaşındaki bir adamın yalnızca demir takviyesiyle çok büyük fark görmeyeceği, daha kapsamlı bir tedavinin yanında demir almasının daha çok işe yarayacağı belirtiliyor.