Günde Kaç Tel Saç Dökülmesi Normaldir?

Günde Kaç Tel Saç Dökülmesi Normaldir?

İnsan saçı çok çeşitli nedenlerden dolayı dökülür. Peki bu dökülmenin ne kadarı normaldir? Çoğu insan saçın büyüme evrelerini ve saçın dökülmesinin belli bir miktarının normal olduğunu bilmediğinden hemen paniğe kapılır. İnsan saçı belirli bir döngü içerisinde büyüyen tek organdır ve saç dökülmesinin normal dökülme miktarı kişiden kişiye esmerliğe sarışınlığa kızıllığa göre değişmektedir. Saçın büyüme evreleri şu şekildedir.

Anajen: Saçların büyüme evresidir. Bazı insanların saç uzunluğu belini geçmezken bazılarının boyunu dahi geçebilir. Bunun nedeni anajen döngüsünün uzunluğunun kişiden kişiye değişmesidir.2 ila 6 yıl sürebilir.

Katajen: anajenden sonraki bu evre gerileme evresidir.saçların dinlenmeye başladığı bu evre 2-3 hafta sürmektedir.

Telojen: saçların normal olarak dökülmeye başladığı evredir. 3-4 ay süren bu ewre saç ewrelerinin sonuncusudur.Şimdi gelelim günlük saç dökülmesinin normal değerlerine. Saç kökleri olarak adlandırdığımız foliküller en çok sarışın olanlarda bulunmaktadır.(140 bin) ikinci olarak esmer yani koyu saclara sahip olanlarda (120 bin) en az da kızıl saçlara sahip olanlarda (95 bin) bulunmaktadır. Buna göre günlük saç dökülmesi miktarı da farklılık göstermektedir. Normal saç dökülmesini hesaplayabilmek için anajen katajen ve telojen evresinin kaç yıl sürdüğünü bilmek gerekir. Örnek olarak sarı saçlara sahip birini alalım ve anajen, katajen ve telojen evresinin toplam 3 sene sürdüğünü varsayalım. 140.000 i 3 e bölüp 47.000 i buluruz ve bu günlük 127 saç dökülmesinin normal olduğu anlamına gelir. Eğer sacları kızıl olan birinin normal sac dökülmesini hesaplamak isteseydik 140 bin yerine 95 bin alırdık. Eğer ortalama değerin aşırı üzerinde saç dökülmesi varsa bu genetik veya hormonal bozukluklardan dolayıdır. Erkek tipi saç dökülmesi alopesi de bu günlük normal saç dökülmesi miktarının 2 3 kat üzerine çıkılır ve kellik sorunu ortaya çıkar. Erken tedavi, hormon düzenlemesi ve saç dökülmesi ilaçları ile tedavi edilebilir. Böyle bir durumu farkettiğinizde en yakın zamanda doktora başvurmanız gerekmektedir. Sacbakimlari.com


2 Ayda Saç Çıkartma İlaçları

2 Ayda Saç Çıkartma İlaçları

Saç çıkarma konusunda nette dolaşan çok miktarda yazı ve satılmakta olan envai çeşit ilaç vardır. Saç çıkarma ürünlerinden en çok bilinen ve etkili olduğunu kanıtlamış ilaçları ve uygulama şekillerini günde alınması gereken miktarı ve etkilerini sizler için bir araya getirdik. Eğer bu ilaçlara karşı bir alerji yada beklenmedik bir etki görmediğiniz durumunda 2 ay sonunda etkilerini çok açık bir şekilde göreceksiniz. Aksi taktirde bir doktora giderek hangisinin alerji yaptığını ve kullanmamanız gerektiğini tespit ettirmeniz gerekmektedir. İşte saç çıkartan ilaçlar:

1. Minoxidil (Rogaine)

Günde 2 kere sabah ve akşam olmak üzere saç dökülmesi olan bölgelerinize düzenli olarak uygulamalısınız. İki form halinde satılmaktadır. Köpük ve solüsyon şeklinde. Köpük olanı için kapağının yarısı kadar, solüsyon olan için ise 1 mg olacak şekilde içerisindeki kullanma talimatlarını da okuyarak uygulayın.

2. Finasterid (Propecia)

Saç dökülmesini kesin olarak durduğunu ispatlamış finasterid ilacından günde bir mg kullanarak saç dökülmesi probleminizden kurtulabilirsiniz. Saç köklerine ulaşması çok hızlı olan bu ilaç etkisini çok çabuk göstermektedir.Hemen hemen tüm eczanelerde bulabilirsiniz.Aynı tedaviyi Proscar ilacı ile de yapabilirsiniz. Daha etkili olan bu ilacın bir tabletini 4 e bölerek günde 1 tanesini kullanmanız aynı etkiyi gösterecektir.

3. Nizoral %2 Şampuandır

Saç dökülmesini durduğu kanıtlanmış ilk ve en etkili olan şampuandır. Tam olarak 3 günde bir( ne eksik ne fazla) olmak üzere saçlarınızda 5-10 dakika kadar bekleterek uygulayınız. Saçlarınızı sık yıkıyor iseniz içeriği yoğun besleyici özellikli şampuan ile ara yıkamalarınız da kullanabilirsiniz. Örnek olarak Revingen Şampuan verilebilir

4. Retinoik Asit İçeren İlaçlar(Tretin, Acnelyse krem..)

Retinoik asitin 0.005 mg kadarı saç dökülmesini engellemek için yeterlidir ki tretin krem bu miktarda asit içermektedir. Fazla miktarı saçların dökülmesine neden olmaktadır.Saç dökülmesi az olan bölgelere 1 mercimek tanesi büyüklüğünde sürüp yedirmelisiniz. Kullanım miktarı ve talimatları içinden çıkan prospektüste yazmaktadır. Dinlenme halindeki saçları dökebildiği için dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Gün içerisinde kullanma saatleri

Günde bir kere yemekten sonra 1mg Finasterid, Akşamları Tretin krem ve kremden 1-2 saat sonra ve sabahları olmak üzere Rogaine kullanınız. Düzenli olarak kullandığınız taktirde ilk hafta etkisini görmeye başlayacaksınız. İlk haftada normal dökülme devam da edebilir ancak çoğu kişi de dökülme azalır ve saçlar kalınlaşmaya başlar. Sonraki hafta saç dökülmesi daha da azalır ve saçlardaki kalınlaşma belirgin hale gelir. Ara ara saç dökülmeleri olabilir ancak 2 ayın sonunda yeni çıkan ve kalınlığı eskisinden daha fazla olan saçlara kavuştuğunuzu göreceksiniz.. Beklenmedik bir etki veya alerji durumunda muhakkak bir doktora görünmelisiniz.


Saç Dökülmesine Engel Olmak

Saç Dökülmesine Engel Olmak

Her sabah uyandığınızda yastığınızda saç görmekten bıktınız mı? ya da duştan sonra banyoda kalan saçlarınızdan.. İşte bu makalemiz tam size göre..Saç Dökülmesinde en önemli faktör genetik olsa da dış etmenlerin rolü de azımsanacak kadar değildir. Bunun anlamı saç dökülmenizi durdurmanın kendi elinizde olmasıdır. Burada belirttiğim dış etmenler: beslenme, vitamin ve mineral katkısı, güneş-boya gibi şeylerdir. Saç dökülmenizi önlemek için aşağıda vereceğimiz tavsiyelerinin hepsini eksiksiz uygulamaya çalışın. İşte size etkisini kısa zamanda görebileceğiniz 11 altın tavsiye:

 1. Sağlıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak istiyorsanız öncelikle yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Yememeniz gereken bir besin olmasa da, yemenizin faydalı olacağı kesinleşmiş besinler vardır. Su, protein, biyotin, A, B6, B12, C vitaminleri yanı sıra; bakır, demir, omega3, çinko, kalsiyum, folik asit ve magnezyum gibi mineraller saç bakım için önemli olduğu kadar cilt bakımı için de gereklidir.
 2. Saçların büyümesi ve dökülmemesi için saç derisinin altında bulunan kan dolaşım hızı da önemlidir. Bu dolaşım hızını artırmak için parmak uçlarınızla kafa derinizi sıklıkla masaj yapmanız iyi olacaktır. Özellikte banyo yaparken ve banyodan sonra bu bölgeye masaj yapmak çok önemlidir.
 3. Saç derisindeki gözenekleri kapatan sertleşmiş yağlar derinin hava almasını engeller ve saç dökülmesine neden olur. Uygun ve yumuşak bir tarakla saçınızı diplere inerek taramanız bu yağları saçtan ve kafa derinizden ayıracaktır.
 4. Sıcak saçların ve saç derisinin düşmanıdır. Bunun için çok sıcaktan, güneşten ve aşırı olan saç kuratma makinesi sıcağından kaçınmanız gerekmektedir. Saç kurutma makinesi ile saçınız arasındaki mesafeyi ne kadar uzak tutarsanız o kadar yararınıza olacaktır.
 5. Saç dökülmesinde giyiminde rolü vardır. Kafanızı çok fazla sıkan şapka ve bereler kafa derinizi havasız bırakarak kan dolaşım hızını iyice zayıflatırak ter ve kir oluşumuna da neden olur.
 6. Bir diğer önemli faktör de tahmin edeceğiniz gibi strestir. Her türlü hastalığın baş nedeni olarak gösterilebilen stres, saç dökülmesi nedenlerinin başındadır. Stresli yaşantıdan uzak durmaya çalışmalı kendinize mutlaka zaman ayırmalısınız.
 7. Her kimyasalın olduğu gibi saç boyama işlemlerinin de saça va saç derisine zararı vardır. En azından 2 ayda bir defa veya daha uzun sürede boyamak ile sınırlandırın.
 8. Saç modelinizinde saç dökülmeniz ile alakası var. Örgü modellerinden ve at kuyruğu yapmaktan kaçının. Saçlarınızı mutlaka nazikçe tarayın ve kurulayın.
 9. Uyku düzeniniz de bu konuda önemlidir. Yeteri kadar ve düzenli uyumaya özen göstermelisiniz.
 10. Eğer saç dökülmesi konusundaki şikayetleriniz hala devam ediyorsa bir doktara görünmeyi ihmal etmeyiniz.


Saç Dökülmesine Karşı bazı öneriler

Saç Dökülmesine Karşı Bazı Öneriler

Saç dökülmesine karşı size bazı tavsiyelerde bulunabiliriz. Bunlar sayesinde belirli bir seviyede engel olabilirsiniz. Yediklerinizden mevsim değişikliklerine kadar bir çok nedenden dolayı saçlarınızı etkilenebilmektedir ve dökülmelerine sebep olmaktadır. Bir uzmana danışmak en iyisidir fakat kendiniz de bu süre içerisinde evde saçlarınızı besleyecek bazı türden uygulamalar yapabilirsiniz. Saç dökülmesi, bayanlarda da sıkça rastlanan bir rahatsızlık. Bu, stres, vitamin eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, mevsimsel değişiklikler de saç dökülmesini olumsuz etkiler. Bunlardan dolayı saç dökülmesi için siz , kendiniz ne yapabilirsiniz? İşte kimi tavsiyeler...

Saç derinize ve saçlarınıza hindistan cevizi sütü yada bununla birlikte aloe vera jeliyle masaj yapın. Bunu saçınıza yarım saat süre ile  tuttuktan daha sonra, ılık suyla iyice durulayın. Bu işlemi haftada üç kez tekrarlayın.

Saç derinize ve saçlarınıza bal ve yumurtanın sarısıyla ve parmaklarınızın ucu ile masaj yapın. Başınızda yarım saat kadar bekledikten heen  daha sonra, suyla durulayınız.

İki-üç hafta süresince , günün her öğününde bir bardak suya bir çay kaşığı kadar  elma sirkes ile karıştırarak bir dikişte için.

Saçlarınızı beslemek için elma sirkesi ve adaçayını karıştırabilirsiniz, saçınızı bu karışımla durulayınız.

Sıcak zeytinyağı, bal ve bir çay kaşığı toz halinde tarçını iyice karıştırıp bir macun haline getirdikten daha sonra, banyo yapmadan hemen önce 15 dakika boyunca saç bölgenize uygulayın.

Saçların azaldığı bölgelerdeki kızarana dek soğanla iyice ovun, ardından da hemen  bal sürün.

Eşit miktarda ılık keneotu ve badem yağını karıştırıp iyice ezdikten sonra, haftada bir saç derinize masaj yapın.

Misket limonu çekirdekleri ile kara biber tohumlarını bira suyun içerisinde eşit sayıda öğütün ve düzenli olarak saç deriniz üstüne uygulayın.

Bir fincan hardal yağını dört çorba kaşığı kına yaprağı ile kaynatın. Süzdükten daha sonra kalan sıvıyı bir şişeye doldurun ve saç derinize düzenli olarak masaj yaparak uygulayın.


Saç Dökülmesinin Tipleri

Saç Dökülmesinin Tipleri

NORMAL SAÇ DÖKÜLMESİ

Doğal olaraktan ,saçlar bir çam ağacı gibi düşünülebilinir. Yılın her mevsimi mutlak suretle dökülür ve her mevsimi yeniden çıkarlar. Bütün saçlar yaşam kavramının içinde sonunda döküldüklerinde, saç dökülmesi herkeste bir bir zamana kadar normal sayılabilir. Dinlenme evresinde ise saçın, köküyle olan bağlantısı az biraz gevşer ve saç soğanı cilt yüzeyine doğru ilerlerlemektedir. vakit içerisinde olağan saç hareketleri, yıkama ve fırçalama gibi, etkisiyle saç kökü daha da gevşemektedir. Bu oluşumun sonunda saç teli kopar. Bu şekilde her gün 50-150 arası saç telinin düşmesi ve 50-150 arası yeni saç çıkması normal olarak kabul edilmektedir. Çıkış ve dökülüş arasındaki oranın büyüyüp veya azaldığı zaman  vakit kellikler de oluşmaya başlar.
Yeni doğan bebeklerin ilk birkaç gününde görülen ani saç dökülmesi gibi yada hamile bir kadında doğumun anında ertesinde görülen yaygın saç dökülmesi de normal olarak gerçekleşen saç dökülmesidir

KİŞİYE BAĞLI SAÇ DÖKÜLMESİ

Kişilerin psikolojik yada organik rahatsızlıkları sonucu oluşan genel veye lokalize olarakta gerçekleşen saç kayıplarını kapsamaktadır. Bu rahatsızlık uzun zamanlar içinde sürebileceği gibi kısa bir sürede de yaşanabilir. bunların bir kısmı etki eden etkenler ortadan kaldırıldığında geriye dönüşü olabilmektedir fakat büyük bir çoğunluğunda ise kalıcı olarak tamamen kalmaktadır.

ANDROGENETİK SAÇ DÖKÜLMESİ

Androgenetik saç dökülmesi tüm yurtta erkek ve bayanlarda en sık görülen saç dökülmesi tiplerinden bir tanesidir. Androjenik saç dökülmesi yada kellik , ya da erkek tipi saç dökülmesi olarak da adlandırılır.
Çok eski tarihi belgelerden de anladışıldığı üzere, androgenetik saç dökülmesi tarih boyunca isüregelen nsanoğlu için bir sorun teşgil etmiştir. Üstelik evrimsel kanıtlar androgenetik saç dökülmesinin insan soyunun tarihinden de eski bir sorun olduğunu ortaya koymuştur.
Eski Yunanlı çağlar da yaşamış olan bilim adamları erkek tipi saç dökülmesinin yalnızca ergenlikten daha sonra görüldüğünü farketmişlerdir. gene, ergenlikten önce gerçekleştirilen kısırlaştırmanın kelliği önlediğini, ergenlikten daha sonra yapılan kısırlaştırmanın ise saç dökülmesini kesemediğini tespit etmişlerdir. Bunun sebplerinden birisi de saç köklerinin bir kez dahi olsa androjenlere etkisi altında kaldıktan daha sonra androjene karşı duyarlı hale gelmeleridir, ki bundan daha sonra androgenetik saç dökülmesini engellemek olabilen bir durum içerissinde süre gelmememiştir.
Uzun yıllar boyunca sürmüş olan androgenetik saç dökülmesinin cinsel gelişimle bağlantılı, olduğu da söylenmektedir. Genetik  bir sistamik hastalık olduğu düşünülmüştür. Ne var ki "modern" tıbbın bu inanışı yüzyıllar önce Eski çağlardaki Yunanlı bilim adamları tarafından yapılmış , ergenliğe ulaşan herkesin, aile hikayesi ne olursa olsun kel olabileceği şeklindeki tespitleriyle çelişmekteydi. Nihayet günümüzde, genetik bilimindeki gelişmeler ve erkeklik hormonların kimyası hakkındaki bilgilerin artması sayesinde androgenetik saç dökülmesinin temelinde erkeklik hormonlarının genetik olarak hassas kişiler üzerinde yaptığı etkilerin olduğu çok net olarak görülmüştür.
" Erkek tipi saç dökülmesi " olarak isimlendirilse de, androgenetik saç dökülmesi bayanları da etkisi altına alabilmekte ve bu, bayanlarda da en sık görülen saç dökülmesi tiplerinden birisi olmaktadır.

ALOPESİ AREATA

Saç kıran hatalığı olarak da bilinen alopesi areata en çok her iki cinsten genç ve orta yaşlı erişkinlerde görülür. bir çok olay kendiliğinden iyileşir; yani gelip geçici bir durumdur denilebilir ve asla özel bir tedavi gerektirmez. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmese bile, bu saç dökülmesinden, yalnızca saçları etkileyen bir otoimmün zaman sorumlu tutulmaktadır. Hastalarda genellikle madeni para büyüklüğünde, yani 2,5 santimetre çapında bir yada daha fazla dairesel alanda saç dökülmesi görülebilmektedir bazende alopesi totale denilen tüm saç kaybına yol açmaktadır. Son dönemlerde ise bütün bunların altında psikolojik kökene bağlı etmenlerin olduğu görülmektedir.

ANAjEN EFLUViUM

Anajen Effluvium radyasyona yada kimi kimyasal maddelere dokunulması sonrası meydana gelen ani derecede saç dökülmesine verilen isimdir.
Bu tip saç dökülmesi en çok kanser hastalarına uygulanan kemoterapi yada radyo terapilerden daha sonra olmaktadır. Bu durumlarda saç kökleri dinlenme dönemlerini atlar ve baskı altında tahmini olarak bir-üç hafta içerisinde ani saç dökülmesi meydana gelmektedir.
Kemoterapinin sebep olduğu Anajen Effluvium genellikle geri dönüşü olan bir durumdur, oysa sebebin radyoterapi olduğu saç dökülmesi olaylarının geri dönüşüm çok azdır.

TELOjEN EFLUViUM

Bu tür saç dökülmesi, kimi stres olaylarını takip eden süreçte meydana gelmektedir.  Çok hızlı ve şiddetli stres dökülen saçların sayısında artışa sebep olmaktadır.
Saç dökülmesine sebep olan stresin sebebi ise doğum yapmak, hamileliği sona erdirmek, doğum kontrol hapları kullanmaya başlanılması gibi yada son vermek, menopoz öncesi dönem, diyet ilaçları, kimi duygusal problemler gibi. olabilir. Bu tür olaylar saçın dinlenme evresinde olduğu süreyi kısaltır ve bu evreyi takiben çok sayıda saç dökülür.

YARA NEDENLİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Bir deri bölgesinde zararlara sebep olan fiziksel yada kimyasal travmalardan dolayı saç köklerinin iltihaplanmasına bağlı olaraktan gerçekleşen o bölgedeki saçların da dökülmesine etken olur. Saç köklerine hasar veren kimi saç hastalıkları da mevcuttur. Bunlar yıkıcı deri tümörleri, granülomlar, sistamik lupus eritematosus, skleroderma, kıl kökü liken planusu, saç kökünün ciddi bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonları (folikülit) gibi hastalıklardır


24 Cevapta Saç Dökülmesi Sorunu

24 Cevapta Saç Dökülmesi Sorunu

1. Fırçalamak ve masaj saç dökülmesini önler.
Doğru bir cevap .  Ancak birtakım şartlara bağlıdır. Eskilerin “Bin fırça darbesi” masalı günümüzde terk edilmiştir. Ucu, ince ve sivri olmayan ve sentetik maddeden üretilmeyen yumuşak, doğal kıllardan yapılma fırçalar kısa uygulamalarla saçlarda birikmiş olan yağ ve kirlerin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda saçların oksijenlenmesini de sağlarlar. Masaja ise gelince, uygun tekniklerle yapıldığında çok fazla yararlı olabilmektedir.
2. Yağlı ve ince telli saçlar daha çok dökülür.
doğru olmayan bir cevaptır. Saçın ince yada daha çok kalın telli oluşu, kuru yada yağsız oluşu ırsi bir  özelliklerdir. Dökülmeyle asla doğrudan bir ilişkileri yoktur.

3. saçları sürekli toplamak saç dökülmesine sebep olur.
Doğru bir cevaptır. Saç hastalıklarıda mevcut kitaplarda sıkı toka,kullanmak topuz ve at kuyruğuyla gelişen saç dökülmelerine fazlası ile rastlanmaktadır.

4. Yaş dökülmelerinde saç dökülmelerine rastlanır.
Doğru. Bunun en mühim sebebi organizmanın ürettiği dişilik cinsiyet hormonlarının bir miktar azalmasıdır. Aynı zamanda bir yaşlanma prosesi sonucu ise saçlı deride bulunan kıl köklerinden küçümsenmeyecek bir miktarı canlılığını yitirmektedir.

5. Denizden daha sonra duş almamak saç dökülmesine sebep olur.
doğru olmayan bir cevaptır. Denizden daha sonra duş almanı  temel amacı, saçlı derideki kum ve tuzu temizlemektir. Duş almamanın saç dökülmesi ile mantıklı bir ilişkili olmaz.

6. Regl döneminde saçlar dökülür.
Doğru bir cevaptır. Regi dönemi psikolojik ve hormonal bakımından bayan için çok duyarlı bir dönemdir. Bu dönemde bir de dış ve iç zararlı nedenler olursa saç dökülmeleri artabilir.

7. Sigara ve alkol saçları döker.
Doğru

bir cevaptır.   Sigara ve alkolün genel sağlığa yaptığı olumsuz etkilerin saç sağlığına da yansıması doğaldır.8. Vitamin almak saç dökülmesini önler.
Doğru

bir cevaptır. Özellikle nekahat süresince ve zayıflama rejimi sırasında vücudun vitamine olan ihtiyacı artmıştır. Bu devrelerde gıdalara ilave edilecek vitamin hapları dökülmenin azalmasında yararlı olacaktır. Bilhassa B-beş, B8 vitaminini içeren draje ya da kapsüller tercih olunmaktadır.9. Kükürtlü sabun saç dökülmesini önler.
doğru olmayan

bir cevaptır. Tıbbi sabunlar arasında adı geçen kükürt katkılı sabunlar saç yağlanması ve kepeklenmesi konusunda yardımcı malzemelerdir. Saç dökülmesi konusunda bir fonksiyonları yoktur.10. Jöle saçları döker.
doğru olmayan

bir cevaptır. Son zamanlarda şampuan sonrası preparatlar adıyla anılan bir takım ürünlerin geliştirildiği dikkati çekiyor. Bu grup içerisinde yer alan jölenin farklılık özelliği, içerisinde selülozik maddelerin daha çok bulunmasıdır. Tüm şampuan sonrası preparatlar gibi, jöleden hasar değil, yarar beklenebilir.11. Zeytinyağı ve bademyağı saç dökülmesini önler.
doğru olmayan

bir cevaptır.   Ne zeytinyağı ne bademyağı saçlı deriye sürülmek suretiyle hgedef hücreler olan kıl kesesi ve yağ bezine olumlu yada olumsuz etki yapmazlar. Ancak çeşitli etkenlerde hasar görmüş. Kurumuş, matlaşmış, saçlara ufak bir katkıda bulunup, bu görünümlerini rölatif olarak düzeltebilirler.12. Sık yıkamak saçları döker.
doğru olmayan

bir cevaptır.   Sağlıklı bir saçın uygun bir ürünle her gün yıkanmasında hiçbir sakına olmadığı gibi, sorunları olan bir saçın uygun olmayan bir ürünle haftada bir bile yıkanması sakıncalı olabilir.13 . Perma saç döker.
doğru olmayan

bir cevaptır. Perma saçları dökmez. Yalnız, bilinçsizce, kalitesiz ürünlerle yapılan perma işlemi, saç sapına ait birtakım hasarlar oluşturur. Matlaşıp, kırılmalarına sebep olur.14 . Mevsim geçişlerinde saçlar daha fazla dökülür.
Doğru

bir cevaptır.   Doğada hayvanların tüy ve deri değiştirmeleri genelde mevsim değişmelerine isabet eder. İnsanda da buna paralel olarak mevsim geçişlerinde saç dökülmesinde bir artma görülmektedir.15. Saç dökülmesi irsi olabilir.
Doğru

bir cevaptır. Saç dökülmesi konusunda anında herkesin görüş birliğinde olduğu en tutarlı sebep budur. Bir Fransız saç uzmanının söylediği gibi, “Sağlıklı saçlara sahip olmak için, sağlıklı saçları olan anne babaya sahip olmak lazım”.16. Hamilelikte saç dökülmesi doğaldır.
doğru olmayan

bir cevaptır. Tam tersine, bayanın hamileliği boyunca cildi parlak ve berrak bir görünüm alırken, saçları da daha süratli uzar, kalınlaşır, hacmi artar. Daha önce dökülme varsa bile durur.17 . Stres saçları döker.
Doğru

bir cevaptır. Gerek ani sıkıntı ve üzüntü, gerekse sürekli gerginli saç dökülmelerinin mühim nedenlerinden biridir.18. Kabızlık saçları döker.
Doğru

bir cevaptır. Gıdalarla alınan biyolojik aktif maddeler (Vitamin, mineral) yeterli ölçüde emilemediğinden görülen kabızlık saç dökülmesinde de etkendir. Emilme bozuklukları artı kimi gıdasal toksinlerin atılamaması saç dökülmesini getirir.19. Kına saç dökülmesini önler.
doğru olmayan. Kınanın çeşitli saç şampuanları ve losyonlarına bir katkı maddesi olarak eklendiğini görüyoruz. Kınanın saçlara canlılık ve parlaklık kazandırdığı halk tarafından da bilinir ancak, saç dökülmesini önlemez.

20 . Defrisaj saçların dökülmesine sebep olur.
Doğru

bir cevaptır. Ancak olay bundan ibaret değildir, kullanılan solüsyonlarla ilgili olmayıp, uygulama sırasında saçların aşırı çekiştirilmeleri ile ilgilidir.21 . Boya saç dökülmesine sebep olmaz.
Doğru

bir cevaptır. Perma yada boya gibi kimyasal maddeler dökülmenin gerçek sebebi asla olmayıp, görünümde geçici bir değişikliklere sebep olmaktadır.22 . süratli kilo vermek saç döker.
Doğru

bir cevaptır. süratli bir şekilde zayıflama rejimlerinde görülen saç dökülmelerini hekimler iki ana  sebebe  bağlamaktadırlar. Birincisi protein, diğeri ise, enerji yetmezliği. Bu yüzden zayıflama rejimlerinde protein ve karbonhidratı mutlak suretle dengeli almak gerekir.23 . Fön ve elektrikli bigudi saçları döker.
doğru olmayan

bir cevaptır.   Çok fazla saç bakım kaygıları içerisinde fön ve elektrikli bigudi ile yapılan müdahaleler, kırılma ve çatallanma gibi sorunları oluştururken , saçın daha cansız ve sağlıksız bir görünüm kazanmasına mutlak sebep olurlar. Ancak dökülme sebebi asla değildir.24. Sabunla yıkamak saçları döker.
doğru olmayan

bir cevaptır. Atalarımız 20. yy ın başlarına kadar şampuan ya da benzer sentetik malzemelerle mi saçlarını yıkıyorlardı? Sık sık şampuan değiştirmek saçların dökülmesine yol açmaktadır. Çoğunda temizleyici madde olarak bulunan anyonik ve katyonik deterjanlar kimyasal etkileşme ile yağlanmaya sebep olmak suretiyle saç sağlığına olumsuz etki yapmaktadırlar. Bir de sık değiştirme mevzu bahis, oluca, dökülme malesef gerçekleşebilir.


Kadınların Saç Dökülmesinin 6 Sebebi Vardır

Kadınların Saç Dökülmesinin 6 Sebebi Vardır

Kadınlarda oluşan saç dökülmesi erkeklerinkinden aşağıda yazılan maddelerden farklı olarak gerçekleşebilmektedir.

Erkeklerde saç dökülmesi işaretleri:

 •  Kafa üzerindeki saç çizgilerinin geri çekilmesi,
 • Geniş bölgelerdeki saç dökülmelerinde dahi özellikle fazla olarak başın tepesinde dökülür.

Bayanlarda saç dökülmesi belirtileri:

 • Genel olarak başın tüm bölgelerinde saç azalması olur,
 • Başın tepesinde ve de saç çizgileri bölgesinde saç kaybı daha azdır.

Özetle, kadında saç dökülmesi 30 yaş civarında başlar ve bölgesel kellik değil de, başın her tarafında saç azalması şeklinde görülür. Genelde 40 yaş civarında daha kayda değer bir duruma döner.

Burada altı sebepten söz edilebilir. Aşağıda sıralananlar, sizin saçın tekrar kendiliğinden çıkmasının bahis konusu olabileceği değin önemsiz yada daha ciddi bir durumu ortaya koyan, profosyonel yardım alarak ciddi biçimde harekete geçmenizi gerektirecek değin mühim sebep olup olmadığını tanımlamanıza yardımcı olmaktadır.

1. Kadında saç dökülmesi genellikle hamilelikle ilgili olabilir. Hamilelikten sonraki üç veya altı ay içerisinde, hamileliğin vücutta meydana getirdiği psikolojik etkiler sebebiyle, saçların bir duraklama dönemine girdiği süreçte, belli derecede saç kaybı tespit edilebilir.
2. fazla diyetler ve kısa müddet içerisinde çok kilo verme, bayan bünyesinin üst seviyede etkilenmesine sebep olur.
3. Bazı kimi hastalıklar ve enfeksiyonlar bayan bünyesinde büyük strese sebep olmaktadır. Bu da saç duraklama döneminde dahi olsa, sonuçta saç dökülmesini etkilemektedir.
4. Kadında saç kaybını kimyasal saç ürünlerinin (misal olarak boya, renk değiştirme, renk açma, sprey) bilinçsizce kullanılmasından dolayı,  perma yapma gibi uygulamalar arttırabilir.
5. At kuyruğu, saç örgüsü, vb. belli bir saç stillerini sağlamak için saçın sürekli çekilerek uygulama yapılması, kadında saç dökülmesinin sebeplerinden biri de olabilir. Bu saç şekillerini tercih etmeniz sonucu, saç kaybından uzak durunuz.
6. Saçın sert bir şekilde taranması ve fırçalanması ve duştan daha sonra bir havluyla çok sıkı ovulması, kadında saç dökülmesini arttıran sebeplerden olabilmektedir. Saç dökülmelerini mümkün olduğunda azaltmak için geniş dişli tarak ve fırçaların kullanılmasını hararetle tavsiye edebiliriz.

Elbette ki, saç dökülmesi herkes için can sıkıcı bir durumdur. Saç dökülmesi büyük bir eksiklik hissi uyandırması, özgüven eksikliğine sebep olması, kadınsı görünüşlerine hasar vermesi gibi sebeplerle kadınlar için çok daha büyük korku kaynağıdır.  Bu gibi bir çok durumlarda, saçlara gerektiği gibi uygun biçimde bakmak, saç dökülme riskini mühim ölçüde azaltır. Hastalığın yada kalıtımın bahis konusu olduğu durumlarda, bir saç stilisti ile işbirliği sonucu tesbit edilecek saç şekli saç dökülmesini azaltabilir.


Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi Terimleri Sözlüğü

Saç Dökülmesi ve Saç Ekimi Terimleri Sözlüğü

Aldakton : Özellikle bayanlarda görülen saç dökülmesine karşı kullanılan yüksek tansiyon ilacı spiralakton'un piyasa ismidir.

Alopesi : Tıp dilinde saç dökülmesine verilen ad.
Anagen: Bir saç telinin uzama sürecine verilen ad. Genellikle bir ila yedi yıl arasında sürer.

Androgenetik Alopesi : Erkek tipi saç dökülmesi ya da erkek tipi kellik adı da verilen en sık görülen saç dökülmesi şekli. Dehidrotestosteron adı verilen hormon tarafından tetiklenen ve erkeklerde (kimi vakit bayanlarda da) saç foliküllerinin zamanla incelmesine hatta tamamen kaybına yol açabilen ırsi vaziyet. Ergenlikten itibaren herhangi bir yaşta, saç çizgisinin geriye çekilmesi ve tepedeki saçın incelmesi/dökülmesi ile başlayabilen bu vaziyet, tepe kısmının tamamen kelleşmesine de yol açabilir. Kafanın yan taraflarındaki ve arkasındaki saçlar genel olarak erkek tipi saç dökülmesinden etkilenmezler.

Dehidrotestesteron (DHT) : Saç kökünün minyatürize olmasına ve saçın dökülmesine sebep olan erkeklik hormonu. DHT, erkeklik hormonu testesteron''un beş alfa redüktaz enzimi ile etkileşiminden oluşmaktadır.

Finasterid : Prostat büyümesine karşı kullanılan ve Proscar adıyla satılan ilacın ana maddesi. Finasterid ana maddesinin bir mg'lıkları ise artık Propecia adı altında saç dökülmesine karşı kullanılıyor. Vücuttaki beş alfa-redüktaz adlı enzimi izole ederek saç dökülmesine sebep olan dehidrotestesteron'un oluşumunu önlüyor.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) : Her bir foliküler ünitenin birer birer, çevre dokulara hasar vermeden, özel aletlerle çıkarılması yöntemi. Deriyi keserek şerit çıkarılmadan ve dikiş atılmadan gerçekleştirilen bir saç ekim tekniğidir. Saç köklerinin hasar görmeden çıkarılabilmesi için çapı 1mm yada daha ufak punçlar kullanılmaktadır. Kesme, dikme gibi işlemler olmadığından greftlerin çıkarıldığı yerlerde oluşan minicik yara kabukları dışında bu yöntemden belirgin bir iz kalmaz. Dünyada ilk kez 2003 yılında uygulanmış, ye ni bir tekniktir. Nakil için sırt, göğüs, koltukaltı, bıyık, sakal, vb. vücudun diğer kıllı alanları da kullanılabilir.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) : Ensenin üzerindeki bölgeden şerit halinde bir saçlı derinin çıkartılarak bu deri şeridindeki saç köklerinin bir ila üçlü gruplara bölünüp, saçsız alanlara nakledilme yöntemidir.

Foliküler Ünite Grefti : Tek bir foliküler ünite''den oluşan bir greft.

Foliküler Ünite Mikro-Greftleme : Çok sayıda foliküler ünitenin donör bölgeden çıkartılarak (genelde uzun bir şerit yada elips halinde) ardından mikroskop altında birer foliküler ünite içeren greftlere ayrılması yöntemi.

Greftleme : Dökülmeye kuvvetli saç barındıran deri parçalarının donör bölgeden çıkarılarak saçsız ya da az saçlı bölgeye nakledilmesi için yapılen çeşitli işlemler. Bu uygulamaların en gözde olanları mikrogreftleme (bir-iki saç) ve minigreftleme''dir (üç-sekiz saç).

Lazer Tarağı : Düşük lazer üreten ve elde kullanılan ilk lazerli alettir. Lazer fototerapinin etkisiyle hücre fonksiyonlarını olumlu etkileyerek sekiz-12 hafta içerisinde saçları kalınlaştırdığı ve daha sağlıklı görünüm kazandırdığı biliniyor.

bayan Tipi Saç Dökülmesi : bayanlarda saç çizgisinin gerisindeki saçların incelmesi ya da dökülmesiyle kendini gösteren ırsi saç dökülmesine verilen ad.

Kafa Derisinin Küçültülmesi (Scalp Reduction) : Başın yanlarındaki ve tepesindeki saçsız bölgeden deri, şerit halinde çıkarılarak atılır. Kafa derisinin tabii esnekliği, kesilen bölgenin çevresindeki saçlı deriyi esneterek ve birbirine yaklaştırarak dikilmesini mümkün kılar. Daha çok tepesi açılmış olan ve cilt elastikiyeti fazla olan kişilerde tercih edilir. Yinelenmesi gerekebilir. Alopesi Reduction.

Katagen : Saçın Anagen (uzama) ve Telogen (dinlenme) dönemleri arasındaki ara süreçtir.

Makro-greft (Plug) : Saç ekiminin ilk başladığı yıllarda uygulanan bu yöntemde saç kökleri enseden iri punchlarla (üç-beş milimetre) alınıyordu. Bu biçimde alınan saç gruplarının her biri on-12 değin saç kılı içermekteydi. Hiç bir muameleye tabi tutulmadan alıcı alana yerleştiriliyordu.

Mikro-greft : Donör bölgeden bir mikropunçla elde edilen yada yuvarlak bir greftten kesilen bir ya da iki saçlı greft. Mikrogreftler, genelde bir mikro iğne ya da punç aracılığıyla kafa derisine açılan deliklere yerleştirilirler.

Mini-greftler : Ya, üç yada dört saçtan oluşan (ufak minigreft) ya da beş yada altı saçtan oluşan (büyük minigreft) greftler.

Minoxidil : Yüksek tansiyon tedavisi için ağızdan alınarak kullanılan bir ilaç. Aynı ilacın tablet değil de losyon olarak üretilen şekli, Rogaine piyasa adıyla saç dökülmesine karşı kullanılıyor.

Multi-ünite Greftler (MUG) : Tek bir greftin içerisinde iki ya da daha fazla foliküler ünite barındıran greftler. Bu terim daha eski minigreftlerin yerini aldı. Günümüzde MUG''lar, greft başına iki-altı foliküler ünite kapsıyor.

Propecia : Finasterid maddesinin 1mg''lık dozuna verilen piyasa adı. Propecia, yani bir mg'lık Finasterid, erkek tipi saç dökülmesine karşı başarıyla kullanılıyor ancak bayanlarda kullanımı sakıncalı olabiliyor.

Retin-A : Aslen sivilce, akneye karşı kullanılan bir ilaç olan Retin-A'nın, kimi vakalarda, özellikle Minoxidil ile birlikte kullanıldığında, saç dökülmesine karşı da etkili olabildiği gözlenmiştir. Ancak vakit vakit kafa derisinde şiddetli kaşıntıya sebep olarak saç dökülmesini daha artırabildiği de görülmüştür.

Yuvarlak Şekilli Greft : Saç ekiminde kullanılan ilk greft tipi. Çok çeşitleri vardır. farklılık boylardaki punçlar aracılığıyla büyük bir yuvarlak greftte 20 yada daha fazla saç olabilir. Donör bölgeden cerrahi yöntemlerle çıkartılan yuvarlak greft ya olduğu gibi kullanılabilir ya da mikro-, mini- ya da slit greftler için daha ufak parçalara bölünebilir.

Saç Ekonomisi : Yalnızca sınırlı ya da azalan miktarda saç olduğunu ancak saçlar azaldıkça saçlara duyulan talebin arttığını iddia eden teori.

Saç Flepleri (Kafa Derisi Rotasyon Flepleri) : Başın yanlarındaki ve arkasındaki geniş saçlı bölgeleri başın ön ve orta alanlarına çevirmek. Doku genişleticiyle kullanıldığında daha etkili.

Saç Folikülü : Saç yenileme ameliyatı sırasında donör bölgeden çıkarılarak saçsız bölgeye ekilen bir saç teliyle kökü.

Saç Greftleri : Verici (donör) bölgeden çıkartılarak saçsız bölgeye nakledilmek için hazır olan saç folikülleri. Greftler farklılık büyüklüklerde ve biçimde olabilir. Yuvarlak şekilli punç greftler yaklaşık olarak on-15 saç teli içerir. Daha ufak mini-greftler ise iki-dört saç teli içerir. Saç derisini şekillendirmek amacıyla şeritler halinde yerleştirilen slit greftler yaklaşık on saç teli içerir. Strip greftler ise daha uzun ve incedir ve yaklaşık 30-40 saç teli içerir. Her greftteki saç foliküllerinin sayısı kullanılan saç nakil tekniğine göre değişir. Her bir greft tek bir saç folikülü içerebileceği gibi tek bir foliküler ünite, birden fazla foliküler ünite ya da 20 hatta daha da fazla folikül de içerebilir.

Saç Çizgisinin Düzeltilmesi : Geçmişte eski tekniklerle yapılmış, kötü görünümlü saç ekimlerini düzeltmek için daha yeni, daha hassas greftleme tekniklerinin kullanılması.

Saç Nakli : Donör bölgeden alınan saç foliküllerini saçsız ya da az saçlı bölgeye nakleden cerrahi yöntem.

Slit Greft : Doğrudan donör bölgeden elde edilen ya da daha büyük bir yuvarlak greftten ayrılan saç bir skalpelin ucuyla deride açılan bir kesiğe yerleştirilir.

Strip Greft : Slit greftlerden daha uzun ve incedir. Yaklaşık 30-40 saç teli içerir.


Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Demir Eksikliği ve Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin nedenlerinden birisi de demir eksikliğidir. ABD''de yapılan son araştırmalar, demir eksikliğinin bir çok insanda saç dökülmesine sebep olabildiğini ortaya koymuş.

Dünyada çoğu  insan saçlarının vakit içerisinde giderek zayıflamasının, cansızlaşıp dökülmesinin genetik olduğunu ve bu süreci durdurmanın imkansız olduğuna inanılmaktadır. Bu inanış, kısmen doğru olsa da, yakın dönemde gerçekleştirilen araştırmalar, kimi saç kaybı vakalarının DNA'ya değil de kişinin günlük diyetine bağlı olabileceğini gösterdi.

ABD'deki Cleveland Kliniği'ndeki doktorlar, vücuttaki düşük seviyedeki demir oranının hem erkekte hem de kadındaki saç kaybıyla ilişkili olabileceğini ortaya çıkardı. Demir takviyesinin dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayacağını gösteren çok somut kanıtlar bulunamasa da , kimi uzmanlar demiri saç dökülmesine karşı tatbik edilen kimi tedavilere olası bir destek olarak görüyorlar.

Amerikan Dermatoloji Akademesi Jurnal''inde yayınlanan makalede "Saç dökülmesini engellemek için uygulanan tedavilerin, vücuttaki demir noksanlığı giderildiğinde daha etkili olduğuna inanıyoruz" denildi.

Demirinizi Ölçtürmek İçin Ferritin Testi Yaptırın

Demir eksikliği, bir çok kez anemiyle yani diğer bir deyişle kansızlıkla ilişkilendirilir. Hatta, ciddi oranda saç dökülmeleri demir eksikliği anemisinin belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Ancak demir eksikliği, demirsizlik, herhangi bir belirti göstermeden de var olabilir. Öyle ki, dünyada en sık görülen besinsel noksanlık olan demir eksikliği bir çok kez doktorlar tarafından da hasta tarafından da fark edilmez.

Yapılan araştırmada, demir eksikliğinin en azından bir belirgin belirtisi olduğu ortaya çıktı - o da saç dökülmesi. Ancak vücuttaki demir eksikliğinin saç dökülmesine doğrudan mı sebep olduğu yada yalnızca olan dökülmeyi daha da mı şiddetlendirdiği henüz anlaşılamamış.

Bir çok doktor anemi, kansızlık için kontrol ederken hemoglobin düzeylerine bakarken, tümü anemi olasılığı olmadan demir eksikliği kontrolüne gitmez. Uzmanlar, demiri eksik olabilecek kişilerin, doğrudan vücuttaki demiri ölçen ferritin testine girmelerini öneriyor.

Menopoz öncesi kadınlar, yeni doğum yapmış kadınlar, yeni ameliyat olmuş hastalar yani kan kaybından ötürü vücutlarındaki demir düzeyleri düşmüş olabilecek kişiler demir eksikliğinin sebep olabileceği saç dökülmesi yaşıyor olabilirler. Ayrıca, vejeteryenlerde ve şok diyet uygulayanlar da demir noksanlığı görülebilir.

Unutmayın, Demirin Fazlası Zarar

Uzmanlar, vücutlarındaki demir seviyesi çok düşük kişilere kırmızı et, ıspanak, kuru üzüm gibi demir bakımından zengin gıdalarla beslenmelerini tavsiye etmektedir. Eczanelerde satılan demir takviyeleri de faydalı olabilir. Ancak bu hapların mutlaka doktor kontrolünde alınması gerektiği vurgulanıyor. Çünkü demirin fazlası da kalp yada pankreas gibi organları ciddi ölçüde tehdit edebiliyor. (demir fazlasının kalp krizine yol açtığı bile söyleniyor.)

Bu cins vakaların çoğunda demir ilavesinin yeniden saç çıkmasına bile yardımcı olabildiği gözlenmiş. Saç dökülmesinden şikayetçi Menopoz öncesi bir bayan demir takviyesinden büyük yarar görebilirken, genetik (erkek tipi) saç dökülmesinden muzdarip 60 yaşındaki bir adamın yalnızca demir takviyesiyle çok büyük fark görmeyeceği, daha kapsamlı bir tedavinin yanında demir almasının daha çok işe yarayacağı belirtiliyor.


Saç Dökülmesi her Başa Dert

Saç Dökülmesi Her Başa Dert

Hiçbir erkek asla saçının dökülmesini istemez. Hafif seyrelmeler bile ''kel kalacağım'' korkusu ile kompleks ve endişeye yol açmaktadır. doktor Melisa Eczacı başı "Her yüz erkekten 50'sinin saçları dökülüyor. Sorun büyümeden müdahale edilirse, sonuç daha başarılı olur" diyor.

Devir değişti. Artık sadece kadınlar değil, erkekler de bakımına ve sağlığına özen göstermektedir Bu yazı dizisi, erkeklerin dünyasına ilişkin kaygılara yer veriyor. Bu kaygılar, genellikle, erkeğin korkulu rüyası haline gelmektedir.  Sahibini terk eden saçlar, estetik kaygılar konusunda birinciliği açık ara alıyor. Korkular bitmiyor. Erkeğin ikinci kabusu ise, kalp hastalıkları ve özellikle ani gelen kalp krizi. genellikle 40'lı yaşlarda erkeği yakalayan kalp krizi, genellikle ölümcül olabilmektedir.

Erkeğin kalbi, kadına oranla hastalanmaya daha elverişlidir. Erkeğin bir diğer kabusunda, cinsel ilişki sırasında erken boşalma riski. Türkiye''de ilk olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Araştırma ve Tedavi Merkezi, erkeklerde boşalma sorunlarına ilişkin verilerini bizimle paylaştı. Dördüncü kabus ise, sadece Türk erkeğinin değil, dünyadaki üç.beş milyara yakın erkeğin sorunu: İktidarsızlık. Bu yüzden kimi erkeklerin gerçekten ömrü kararıyor, bazıları için ise; bu, halledilmesi gereken herhangi bir sağlık sorunu olunca, çözümü de bir o değin kolaylaşıyor.

Kâbuslar sıralamasında beş numarada, özellikle yaşı 50'leri geçen her erkeğin korkusu prostat var. Prostat büyümesi, genellikle hasar vermiyor. Tek sorun; prostat kanseri riski. Bu konuda da erken teşhis harikalar oluşturuyor. Türkiye'nin alanlarında öne çıkan en iyi uzmanları, erkeklerin beş büyük kabusunu anlattı. Bize de sizlerle paylaşmak düştü. Amacımız, kabusunu rüyaya dönüştürmek...

Saçlar vücut estetiğinin temel yapılarından biri. Ancak, ilerleyen yaşla birlikte erkeklerin seyrelen saçları, kelliğe değin varan sonuçlar doğurabiliyor. Bu durumu normal kabul eden, hatta çekici bulanlar değin, saçlarını kaybettiği için depresyona giren, hayata darılanlar da var.

Erkeklerin kel kalma korkusuna karşı uygulanabilecek tedaviler konusunda, özellikle saç ve cilt sorunları alanında uzun yıllardan beri çalışan, Amerikan Dermatoloji Derneği''nin aktif üyesi, Cilt Hastalıkları Uzmanı doktor Melisa Eczacıbaşı''dan bilgi aldık. doktor Eczacıbaşı, sözlerine erkeklerde saç dökülmesinin nedenlerine ilişkin bilgi vererek başladı.

ERKEĞİN KADERİ GENLERİNE BAĞLI

Saçların dökülmesinde hem genler hem de erkeklik hormonu etkili. Saç kökü erkeklik hormonuna karşı duyarlı olanların, kellik riski daha yüksek. Saçın diğer düşmanları ise; dengesiz diyet, stres, vitamin eksikliği ve tuzlu su. Saç dökülmesi, çok çeşitli şekillerde ortaya çıkıyor. Ancak en sık ''erkek tipi saç dökülmesi'' görülüyor.

Dermatoloji Uzmanı doktor Melisa Eczacıbaşı, erkek tipi saç dökülmesiyle ilgili olarak, "En yaygın belirti, saç köklerinin genetik olarak androjene (erkeklik hormonu) hassas olması. Bu vaziyet ''erkek tipi saç dökülmesi'' (androgenetik alopesi) diye adlandırılır. Saç dökülmesi yaşayanların yüzde 95'i bu gruba girer. Saçların incelmesine, kısalmasına (ayva tüyü görünümü) ve ilerleyen evrelerde saç kaybına sebep olur. Ergenlik döneminden sonraki zamanlarda  herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ve artarak devam edebilir" bilgisini verdi.

İkinci en yaygın saç dökülmesi şekli ise "diffüz alopesi" denilen, yaygın saç seyrelmesi yapan dökülme tipi. Bu soruna, vitamin eksiklikleri sonucu ortaya çıkan saç dökülmelerini misal vermek mümkün. Tiroid bezi fonksiyon bozukluklarında ve özellikle de hipotiroid (tiroit bezinin az çalışması) olduğunda, ciddi boyutlarda saç kalitesinde bozulma, incelme ve dökülme görülebiliyor.

DERİ HASTALIKLARI TEDAVİ EDİLMELİ

Doktor Melisa Eczacı başı, "Saç kayıpları kimi vakit fizyolojik kimi nedenlere bağlı gelişebilir. bayanlarda özellikle doğumdan sonraki dönemlerde ve erkeklerde belli bir yaştan daha sonra düz ön saç çizgisinin kaybı, tamamen fizyolojik sayılır ve ne yazık ki, bu ön saç çizgisini tekrar sağlamak mümkün değildir. Saç kayıplarının en mühim nedenlerinden biri de stres. Ani yada uzun süreli, hafif yada fazla geçirilen stres ve depresyon dönemleri, saç dökülmesi üzerinde en etkili faktörlerden biri.

Genelde altta yatan stres nedenleri ortadan kaldırıldıktan bir müddet daha sonra, farklılık tedavi şekilleri ile, bu durumdan tamamen kurtulmak mümkün. Özellikle kimi hastalıkların tedavilerinde kullanılan kemoterapatik yada radyoterapatik ajanlar yada kimyasal maddeler de geçici yada kalıcı saç dökülmelerine sebep olabilir. Kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyoterapi ve kemoterapiden daha sonra bu durumla karşılaşmak mümkün. Kemoterapiyi takiben ilk dört hafta içerisinde saçlar dökülür, fkat belli bir müddet daha sonra saçlar çıkar, hatta kimi vakit eskiye nazaran daha kuvvetli çıkar.

Radyoterapik ajanlara bağlı saç dökülmeleri ise, kimi vakit kalıcı olabilir ve uzun süreli tedavilere rağmen, saçlar tekrar çıkmayabilir" diyor. Saçlı deri bölgesinde meydana gelen; fiziksel travmalar, darbeler, kazalar, bölgesel saç dökülmesine sebep olabildiği gibi, kimi cilt hastalıkları da saçları dökebiliyor: Sistemik Lupus, Eritomatosiz, Skleroderma, saçlı deride derin mantar hastalıkları bu gruptan ancak birkaçı. Kişilerde görülen; saçlarla sürekli oynama, saçları çekme yada saçları sürekli olarak arkaya doğru tarama durumlarında da saç dökülmesi görülebiliyor.

TESADÜFEN İLAÇ KEŞFEDİLDİ

Yıllardır saç dökülme tedavisi için binlerce yol aranırken, 18'inci yüzyıldan itibaren saç dökülmesini önleyecek çok sayıda ürün insanların kullanımına sunuldu. Deri hastalıkları uzmanlarının araştırmaları sonucunda, dökülmeyi en azından önlemek yada minimal düzeye indirmek için, testesteron, DHT ve beş areduktaz gibi enzimlere başvuruldu. Piyasaya, son yıllarda ABD''deki FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onayını alan belli kimi ilaçlar çıktı.

Bu alandaki ilk ilaç ise, hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtı. Yan etki olarak; istenmeyen kıllanmaya yol açtığı görülen bu ilacın, sonradan saç dökülmelerini önleyeceği konusunda etkili olduğu saptandı. İlaç, FDA onayını aldıktan daha sonra "erkeklerin saç dostu" ünvanını kazandı. Saç dökülmesine karşı ikinci ilaç ise, son birkaç yıldır kullanılıyor. Erkeklerin en büyük korkulu rüyasından biri olan "BPH" (Benign Prostat Hiperplazi) yani iyi huylu prostat büyümesinde faydalanılan ve finasterid neden maddeli ilaç, ağızdan tablet olarak yada solüsyon formunda kullanılabiliyor.

Saç dökülmesi tedavisinde, vitamin enjeksiyon kokteyllerinden de yararlanılıyor. Saçlı deriyi ve kıl köklerini güçlendiren ilaçlardan belli kokteyller hazırlanarak, doğrudan kıl köklerini besleyen sahaya enjekte ediliyor. Bu yöntem sayesinde, saçlı derideki kıl kökleri güçleniyor, saç dökülmesi önleniyor.