İstediğiniz saç rengini boyattınız beğendiğiniz ama gün geçtikçe beğendiğiniz saç renginiz soluyor, rengi akıyor mu? Saçların boyanması işleminde tedbir en başından alınmalıdır ve nitelikli bir saç boyası kullanılması kuaförden önemle rica edilmelidir. Tabiki, saçların açılmasında kullanılacak saç açma yöntemi de saç boyasının renginin solmaması konusunda mühimdir. Bu yüzden, saçların rengi bir defada açılmak yerine kademe kademe açılmalıdır ki, saç rengini korunması konusunda risk en aza indirilmiş olsun. Şunu aklımızdan çıkarmamak gerekirse de ne kadar kaliteli pahalı bir boya kullansanız da, kuaförünüz  bu işin ne kadar ehli olursa olsun saç renginizi korumaktaki en önemli görev size düşüyor. Sizin yapacağınız bir kaç işlem ve alacağınız tedbir sayesinde en azından saç renginin akmasını bir nebzede olsa en az seviyeye indirir.

Saçınızın rengini patlıcan moru, mavi siyah, ateş kırmızı, fındık kabuğu vs. gibi bir iddialı renk yaptırdıysanız, on günde bir şampuan boya kullanarak, kuaför seanslarınız arasında da saç renginizi muhafaza edebilirsiniz.

Klor, saç renginin en büyük düşmanlarından biridir. Özellikle sarışınlar, havuza girdikten daha sonra saç renklerinin yeşile dönmelerinden şikayet ederler. Böyle durumlar için, saçlarınızı klordan koruyacak saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Saç yıkamadan daha sonra saçlarda kalan krem ya da şampuan kalıntıları saç renginizi ve saç sağlığınızı tehdit edebilir. Saçınızı iyi durulamaya mutlaka özen gösterin.

Saçlarınızın daha parlak bir görünüme kavuşması için, nitelikli bir kıl fırçayla saçlarınızı her gün özenle taramalısınız.

Tatildeyken, saçlarınız her zamankinden daha fazla Güneş ışığına maruz kalır. Bu yüzden bu gibi özel durumlarda, yani tatile gitmeden önce, saçlarınızı istediğiniz tonda değil de, istediğinizden birkaç ton daha koyu bir renge boyatın. Böylelikle saçlarınız, Güneş’in etkisiyke birkaç ton açılacak ve istediğiniz renge kavuşacaktır.

Çok ince telli saçlara sahip olanlar, saç renklerini korumak için, saçları Güneş’ten koruyan yağ temelli saç bakım ürünlerini kullanabilirler.

Güneş ışınlarının çok şiddetli biçimde geldiği yaz aylarında, dışarı çıktığınızda, saçlarınızı ve saç renginizi şapka ve eşarp gibi aksesuarlar kullanarak da koruyabilirsiniz.