Bayanların saçlarını bir çok farklı renge dönüştüren, kozmetik ve güzellik sektörünün en önemli araçlarından olan saç boyası güzelleşmek isteyen bayanların saçlarına bazen zararlı olabilmektedir. Genç kızların çok erken yaşlardan itibaren saç boyasını kullanıyor olması, dikkat edilmeyen marka ve içerli saç boyalarına karşı istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Günümüzde saç boyası üreten firmalar bir çok farklı teste ürünlerini sokarak insan sağlığına uygun olup olmadığı test etmektedir. Fakat boyaların içerisindeki maddler bazı insanların bünyesi ve cilt yapısı diğer insanlardan farklı olabilmektedir. Bu farklılık kimi zaman insanın başına gelmeden fark edilemiyor olabiliyor. İşte bu gibi durumlarda saç boyası kullanıcılarda alerji oluşturmaktadır.

Saç Boyası Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Saçlarınızı kısa aralıklarla boyatmak yerine uzun aralıklarla boyatmaya dikkat edin
  • Saç boyama işleminin kısa tutmalı, uygulamayı en kısa sürede tamamlamalısınız.
  • Saç boyalarının içerisinde bulunan PPD (kalıcı etki bırakıcı madde) den kaçınmalısınız. Çünkü alerjik etkisi en yüksek olan boya kalıcı boya dediğimiz türdür.
  • Yama adını verdiğimiz alerji testini mutlaka yapmalı, sadece boya için değil nelere alerjinizin olduğunu öğrenmeniz için faydalı olacaktır. Alerjinizin olduğu maddeleri öğrendikten sonra, içinde bu maddelerden olan boyaları almaktan kaçının.

Saç boyalarının haricinde ellere sıklıkla yakılmakta olan kına da alerjiye sebep olabilmektedir. eskilerin adeti olan saçlara sürülen kınaları kullanmadan önce içeriğinin doğal olmasına dikkat edin. Uygun fiyata satılan bazı kınaların içerisine bakır oksit ve kurşun tuzu koymaktadırlar. Bu moleküller saça ve cilde zararlıdır. Cilt de kızarmalar ve kabarmalar oluşturabilir. Yapılan yanlışlardan bir tanesi de kınanın saça zarar vermesinden sonra başka bir boya işlemi ile bu etkiden kurtulma çabasıdır. Çünkü saçın yanma riski bulunmaktadır.

Eğer Alerji Olursanız!

Dileriz ki böyle bir durumla karşılaşmayın. Fakat saç boyalarına karşı alerji etkilerini gözlemlemeye başlarsanız, önce tehlikeli madde olan boyayı saçtan uzaklaştırmanız gerekir. Sonrasında saçınızı bol suyla yıkayın. Eğer ağrı yaşıyorsanız, kaşıntı ve ağrı kesici tablet ilaçlar kullanabilirsiniz. Eğer ki yaralar ile karşılaşırsanız doktor kontrolü ile birlikte antibiyotik içeren ilaçlar kullanmalısınız.