Saç boyaları kimyasal maddelerden yapıldığı için saça zarar vermemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Saçların aşırı boyanmadan dolayı yanması saçın boyaya karşı gösterdiği bir tepkidir. Oysa ki yüzyıllardır kullanılan kınanın böyle etkileri olmadığı gibi saça faydasının da bulunduğu uzmanlar tarafından onaylanmıştır. Şimdi size kına ile yapılan doğal kumral saç boyası tarifini veriyoruz.

Kumral saç boyası yapımı için malzemeler:

  1. bir/iki fincan kadar kurutulmuş adaçayı
  2. bir tatlı kaşığı karanfil
  3. bir çorba kaşığı kına
  4. iki fincan dolusu su

Kumral saç boyası yapımı ve uygulaması:

Geceden hazırlanan iki fincan kaynar suyun içerisine bir yada iki fincan kadar kurutulmuş adaçayı eklenir ve ertesi güne kadar demlenmesi beklenir. Demlenen bu karışımı süzdükten sonra başka bir kapta kına ve karanfil karıştırılır. Bu karışımın içine macun haline gelene kadar süzdüğümüz adaçayı losyonundan katılır. İyice yıkanmış ve havluyla bir miktar kurutulmuş saçlar bir tarak yardı mı ile yol yol ayrılmak suretiyle taranır. Hazırladığımız macun düzgün bir biçimde saçın her tarafına olmak üzere uygulanır. Düşünülen saç rengine göre; eğer açık bir ton elde edilmek isteniyorsa yarım saat, daha koyu tonlar elde edilmek isteniliyorsa bir veya iki saat kadar bekletilir. Daha sonra saçlar sıcak suyla durulanır.

Not: Bu tarif saçlara doğal kumral, kızıl ve kahverengi tonları verir. Elde edeceğiniz rengin saçın yapısına ve daha önceki rengine göre değişeceğini bilmeniz gerekir.

Ceviz boyası yapılışı ve uygulanışı:

Yukarıdaki tariften farklı olarak cevizin dış yeşil kabuğundan da saç boyası yapılabilir. Ceviz’in saça olan faydaları dış kabuğunda da vardır. Hem saç bakımı yapmış olup hemde saçların rengini değiştirmek mümkün. Cevizin taze yeşil kısmı güçlü bir boya olduğundan cildi ve elleri boyar. Bunun için ellere eldiven takılmalıdır ve yüzün saça yakın kısımlarının boyanmaması için de bu kısımlara zeytinyağı sürülmelidir. Cevizin yeşil kabuğu kaynar suda 15-20 dk boyunca kaynatılır: Su soğuduktan sonra süzülür. Uzun süre bozulmadan durması için içerisine bir miktar alkol katılır.Saçlar istenilen renge kavuşuncaya kadar her gün saç diplerine bir pamuk yardımıyla uygulanır. Daha sonra haftada bir yada iki kere sürmeniz yeterli olacaktır.

Yukarıdaki tarifleri uygulayıp memnun kalanlar yada istediği rengi tutturamayan kullanıcıların yorum yazmaları kullanmakta kararsız kalanlar için yol gösterici olacaktır. Yorumlarınızı ve görüşlerinizi bekliyoruz..