Evde saç boyama son dönemlerde kuaförlerin istedikleri fahiş fiyatlar ve memnuniyet oranının iyice artması nedeniyle bayanlar tarafından daha rağbet görmektedir. Sizler için saç boyamanın püf noktalarını ve inceliklerini bir araya getirdik.Saç boyamada yapılan yanlışlar, Saç boyası tercihi, Beyaz saçların boyanması gibi evde saç boyamanın incelikleri:

Evde Saç Boyamanın Püf Noktaları

Saç Renginizi Doğru Belirleyin

Saç rengi kapalı bir alan ile gün ışığında farklılık göstermektedir. Saçlarınızı boyamadan önce kendi doğal saç renginizi tespit edip üzerine boyayacağınız rengin uygun olup olmadığını araştırmalısınız. Doğal saç renginize de mutlaka gün ışığında karar verin. Boyayacağınız saç rengini tercihini de gözlerinizin rengine, teninizin rengine göre belirleyin. Hangi ten rengine hangi saç rengi gideceğini de daha önceki makalelerimizden bulabilirsiniz.(örneğin beyaz tenli iseniz kızıl, kahve,siyah saç rengi uygun- buğday tenli iseniz karamel, bal köpüğü saç rengi uygun gibi)

Saç Boyası Seçimi

Saçlarınızı ilk defa boyuyarsanız ve tereddütleriniz varsa yarı kalıcı boyalar ile başlayabilirsiniz. Bunlar saçlar için daha az zararlı olan ve saç renginizi beğenmediğinizde yıkama jeli ile yıkandığında saçlarınızdan çıkartabileceğinz ürünlerdir. Genelde 30 yıkama kadar kalıcı olan bu ürünler evde saç boyamaya başlamak için idealdir. Saç boyamada tecrübeli olanlar ve hangi rengin, hangi markanın kendisi için iyi olduğundan emin olanlar kalıcı boyaları tercih edebilirler. Bu boyalardan daima damlamayan formüllü olanları tercih etmelisiniz. Ayrıca bu boyaların boyama öncesi saç bakımı paketleri olanlarından tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Kalitesiz saç boyaları saçlarınızın yapısını bozarak dökülmeye, saçların yanmasına sebep olacağından en dikkat etmeniz gereken şey boyanın kalitesidir. Saç boyası seçiminde tanıdıklarınızın tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Pahalı olan ürün her zaman kaliteli anlamına gelmez.

Saçlarınızı Yıkamadan Boyayın

Saç boyamadan yapılan yanlışların biri de saçları boyamadan önce yıkamaktır. Halbuki boya kirli saçlarda daha başarılı sonuçlar vermektedirç Boya yapmadan önce saçlarınızı yıkamayın çünkü kirli saçlarda boya daha iyi tutanarak daha başarılı sonuçlar vermektedir.Saçları boyamadan önce biraz su püskürterek nemli hale getirmeniz yeteli olacaktır.

Beyaz Saçların Boyanması

Saçların diplerinde çıkan beyazlardan dolayı saçın tümünü boyamaktansa sadece bu bölgeleri boyamanız daha sağlıklı olacaktır. Saçlarınızı sık boyamanız saçın yapısını bozarak canlılığını kaybetmesine neden olmaktadır.Evde saç boyama

Cildinize Dikkat Edin

Saç boyası içerdiği kimyasallar ile ciltte alerji yapabilir. Saçlarınızı boyarken cildinize temas ettirmemeye özen gösterin ve yanınızda bir pamuk bulundurarak boyalı bölgeyi hemen bir pamukla silin. Pamuğa bir miktar kolanya dökerek saçları boyadığınız yerin yakınında bulundurun.

Eşit Boyayın

Saçlarınızda boyanmadık yer bırakmamanız gibi her tarafı eşit boyamanız da önemli. Yoğun olarak boyanan kısımla, daha az boyanan kısım arasında ton farklılıkları olabilir. Bunun için geniş aralıklı bir tarak yardımıyla saçlarınızı boyalı iken tarayın. Boyanın saçlarınıza verdiği yumuşaklık ve kayganlık ile saçlarınızı kolayca tarayabilirsiniz.

Boyayı Saçlarınıza İyice Yedirin

Boya paketlerinin içinden çıkan eldivenler ile saç derinize masaj yapın. Parmaklarınızın uçları ile kafa derinize çok bastırmadan yapacağınız masaj saç diplerinize boyayı iyice yedirecektir. Boyadan sonra bakım kremi ile yapacağınız masaj ise saç derinizi rahatlatarak saçların ihtiyac duyduğu besini saç köklerine ileticektir.

İyice Temizleyin

Temizlik kısmı da saç boyamak kadar önemlidir. Saçınızda boya kalıntısı kalmayacak şekilde ılık su ile iyice yıkadıktan sonra en son soğuk su ile durulayıp kurutun. Saç kurutma ile değil bir havluya sararak kurumasını beklemeniz daha iyi olacaktır.

Rengi korumak için

Saçlarınızı başarılı bir şekilde boyadınız ancak iş burada bitmiyor. Bu saçlarınızı yakın zamanda tekrar boyamamak için korumanız gerekiyor. Çok fazla klor saç boyalarını aşındırarak çıkmasına neden olur. Saç kurutma makinesinden, maşadan ve güneşin yakıcı sıcağından da uzak durmalısınız. Boyalı saçlar için özel üretilen şampuanlar, saç bakım kremleri ve saç maskelerinden kullanmalısınız. Boya saçların nem oranını da etkilediğinden nemlendirici özellikli bakım uygulamayı da ihmal etmeyin. Boyalı saçlar için bakım maskelerini sitemizde saç bakım kategorisinden bulabilirsiniz.

Evde Saç Boyama Konulu Video

[td_block_video_youtube playlist_title=”Evde saç boyama” playlist_yt=”TNoEUI_PGj8″ playlist_auto_play=”1″]