Günümüzde kuaförlerde saç boyatmaya servet yatırmak istemeyenler, kimyasal boyalarla saçlarını yakmak istemeyenler. Kendi saç renkleri gibi doğal durmasını isteyip renkte değişiklik yapmak isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir bu doğal saç boyası yapımı. Peki bu doğal saç boyası nasıl yapılır ? Neden doğal saç boyası kullanmalısınız? Tüm sorularınızın cevaplarını sizler için derledik ve çok güzel doğal saç boyası tarifi ile karşınızdayız.

Doğal saç boyası yapımı mümkün müdür?

Evet herhangi bir katkı maddesi içermeyen yani tamamen doğal saç boyalarını evde kendi başınıza yapabilirsiniz.

Neden doğal saç boyası kullanmalıyım?

En önemli nedeni saç sağlığınızdır. Boyalarda bulunan kimyasallar saçın yapısını bozarak deforme edebilmektedir. Bu yüzdendir ki saçlarını sık boyatan bayanların saçları yanmaktadır. Saçların yanması demek saçların canlılığını yitirmesi kuru ve kırılgan hale gelmesidir. Bu saçların yapısı pamuğa benzer. İşte doğal saç boyalarında bu riskin hiç olmadığı gibi aksine saçları besleme ve bakım özelliği de vardır. Bir diğer avantajı ise ekonomik olmasıdır. Kaliteli saç boyaları ile saçları düzenli boyama gayet maliyetli ve sağlık açısından risklidir.

Ayrıca hamile olan kadınların saçlarını boyayaması sebebiyle doğal saç boyalarını mecburen kullanmak zorundadırlar.Piyasada doğal özlü saç boyaları satılsa da ne kadar güvenilir olduğu tartışmaya açıktır. İşte %100 doğal saç boyası tarifi:

Doğal saç boyası malzemeler:

  • 200 gram yeşil kına
  • 1 çorba kaşığı zerdeçal(aktarlarda bulabilirsiniz)
  • 2 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 adet kırmızı soğanın çıtır kabuğu
  • yarım kadeh kırmızı şarap
  • 2-3 demli poşet çay suyu (yarım bardak)
  • 3 adet cevizin yeşil olan dış kabuğunun kaynamış suyu
  • 1 tatlı kaşığı rastık
  • 1 patlıcanın kabuğunun suyu (yarım bardak)

Doğal saç boyası yapılışı ve uygulanışı:

Yukarıdaki malzemelerin tümünü bir kap içerisinde iyice karıştırın. Ve saçlarınızı bir tarak yardımıyla ayırıp diplerinden uçlarına iyice uygulayın ve yarım saat kadar bekleyin.Eğer saçlarınızın renginin açık olmasını istiyorsanız yoğurt ve zerdeçalın miktarını biraz artırın. Rengin daha koyu olmasını istiyorsanız rastık ve çayın miktarını artırabilirsiniz. Tamamen doğal olan bu boya tarifinin saçlarınıza hiçbir zararı bulunmamaktadır. Zararsız boya yapımı işte bu kadar basit.