Saç bakımı nda çok önemli bir olaydır ve kimyasal ürünler yerine doğal ürünler tercih edilmesi gerekmektedir. Hatta dışarıda satılan doğal ürünler yerine saç bakımınızı kendi evinizde kendi mutfağınızda yaparsanız daha da sağlıklı sonuçlar elde etmiş olursunuz. Çünkü saç bakımında işleminde organik ürün kullanımı sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Zeytinyağı birçok dertlere deva olduğu halkımızca da bilinmektedir.

Doğada sağlığımız için faydalı o kadar çok yararlı ürünler var ki tahmin edemezsiniz. Gerçi bilenleriniz de olabilir, çünkü çokça şifalı bitkiler kitapları var piyasa da fakat bizim size önerebileceğimiz şifalı bitki saç bakımınız için zeytin, daha doğrusu zeytinin yağı.

Size yeni ve çok güzel bir bilgi, zeytin yağından yapılan size önereceğimiz maske saç bakımınız için mükemmel doğal bir seçenek. Bu vereceğimiz formülü kendi mutfağınızda çok kolaylıkla yapabilecek ve saç sağlığınıza kavuşacaksınız.

Aynı zamanda bu formül piyasada satılan saç bakım ürünleri gibi size oldukça pahalıya mal olmayacak bir formül. Yani bir yandan sağlığınıza kavuşurken bir yandan da paranız cebinizde kalacak.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı

5 yemek kaşığı kadar zeytin yağı ile 2 yumurtayı birbiri arasında karıştırıp maske yapılabilecek hale getiriniz, daha sonra da saçınıza ovarak iyice sürün. Bir bone veya streç geçirerek 15 dakika süre ile bekleyin. Daha sonra saçınızı bol su ile iyice durulayın.
Yukarda anlatmış olduğumuz basit bir saç bakım formulü olup haftada 1 veya 2 kez uygulayın ve saçınızdaki değişime kendi gözlerinizle kendiniz şahit olunuz. Saçınızın dolgun ve daha sağlam, dökülmeyen bir saç olduğunu formülü uygulayarak fark edin.

Zeytinyağı ile Saç Maskeleri

zeytinyağı

Zeytinyağ ve Muz Maskesi Tarifi

Malzemeler:

  • Bir adet olgun muz
  • 1/4 bardak saf zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulanışı:

Muzu bir kab içerisinde iyice ezin. Ezdiğiniz muza 1/4 bardak saf zeytinyağını ekleyin ve karıştırın. Bu kürün içine son olarak 1 çay kaşığı balı ekleyip tekrardan çok iyi bir şekilde karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saç diblerinizden sürmeye başlayın. Saç uçları daha fazla yıprandığından saç uçlarınıza daha ağırlık vermelisiniz. Saçlarınızı duş bonesini ile sararak 30 dakika bekletin. Bu sürenin sonunda saçlarınızı ılık su yardımıyla durulayın ardından şampuan ve nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.

Not: Muzun içerdiği zengin vitaminler sayesinde sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlarken içerdiği şeker ve pektin sayesinde saçınızın nemini korumaya yardımcı olur. Bu maske ayrıca boya sebebiyle oluşan saç sorunlarınızada çözüm olmaktadır.

Zeytinyağ ve Bal Maskesi

Malzemeler:

  • Yarım bardak zeytinyağı
  • 1/4 bardak saf bal
  • 3 adet E Vitamini kapsülü (eczanenizden alınız)

Yapılışı ve Uygulanışı:

Yarım bardak zeytinyağının içerisine balı ekleyip güzelce karıştırın. Karışım çok yapışkan olduysa biraz daha zeytinyağı eklemenizde sakınca yoktur. 3 adet E vitamini kampsülünü delin ve bu karışımın içerisine sıkın ve iyice karıştırın. Bir fırça yardımıyla hazırlamış olduğunuz karışımı saçlarınıza sürün. En çok yıpranan yer saç uçlarınız olduğu için saç uçlarınıza yoğunluk gösteriniz. Saçınızı duş bonesiyle sarın ve 90 dakika boyunca karışımı saçınızda bekletin. Daha sonra saçınızı ılık su ile durulayınız. Durulama işlemi ardından şampuan ve nemlendiricinizi kullanabilirsiniz.

Not: Zeytinyağınızın kaliteli ve saf olmasına özen gösteriniz. Saf zeytinyağı vitaminler açısından daha zengin bir yapıya sahiptir. Bu durumda saçınıza daha güçlü ve parlak olmasını sağlar. Zeytinyağı şişesinin içerisine birkaç gün önceden bir dal kurutulmuş biberiye ya da lavanta katarak hem hoş bir koku sağlayabilir hem de faydasını daha da arttırabilirsiniz.

zeytinyağı

Zeytinyağı, Bal ve Avokado Maskesi

Malzemeler:

  • 1 adet olgun avokado
  • 2 yemek kaşığı saf zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulanışı:

Avokadoyu soyun ve bir kaba iyice ezin. Zeytinyağını ve balı ekleyerek güzelce karıştırın. Nemli olan saçlarınıza bu karışımı güzelce sürün. Saçınızı duş bonesine sarın. Bu maskenin en büyük özelliği ısıda daha çok etki göstermesidir. Bu yüzden bonenizide yakmadan saç kurutma makinenizin en düşük ayarında 15-20 dakika sürede yada güneşli bir yerde 35-40 dakika süre zarfı içerisinde bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Saçlarınızı şampuanla yıkayıp nemlendirebilirsiniz.

Not: Avokado E ve A vitaminlerini barındıran zengin bir meyvedir. Bu vitaminler saçlarınıza nem ve parlaklık kazandırdığı için saç bakım maskelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Avokadoda yer alan yağlar insan cildindeki ve saçındaki yağlarla benzerlik gösterir. Bu nedenle avokadoyu kuru ve kabarık saçlar için kullanılan mucizevi bir meyve yapar.

Zeytin Yağı ile Saç Bakımı Konulu Video

[td_block_video_youtube playlist_title=”zeytinyağı” playlist_yt=”U2b_iwTC8II” playlist_auto_play=”1″]