Saç yanması; saçlarını sık sık boyatan, kalitesiz boya ve açıcılardan kullanan yada saç düzleştiricilerden meydana gelen büyük bir sorundur. Bu yazımızda yanan saçlar nasıl düzeltilir sorusuna cevap arıyoruz.

Kesin çözümü genelde saçların kısa kesilmesi ile olsa da saçları kestirmeden de kolayca atlatılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki saç yanmasından, saç yanmasına farklılıklar vardır. Saçlar tamamen ölü hale geldi iseler maalesef yapılacak pek bir şey kalmıyor fakat  yine de yanan saçları kısa kestirmeye en son çare olarak bakmalıyız. Ondan önce aşağıdaki bitkisel bakım ve maskeler ile kimi bayanlar çok güzel sonuçlar aldığını söylüyor. Öncelikle bu rehabilitasyon döneminde cansız, kuru ve yanmış saçlardan kurtulmak için saç kurutma makinesi, maşa, saç düzleştirici ve tabiki boyalardan uzak durmalısınız.

Saç Boyası ile Yanmış Saçlar İçin Maske

yanan saçlar nasıl düzeltilir

Maske-1:Saç Yanmasına Yumurta Maskesi

Gerekli malzemeler:

1 adet yumurta
5 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı (aktarlardan bulabilirsiniz)

Yapılışı ve Uygulama: Yumurtanın bütününü yani sarısını ve beyazını ayırmadan bir kaseye kırarak üzerine hindistan cevizi yağını ekleyin ve iyice karıştırın. Saç kremi kıvamına geldikten sonra saçlara köklerden başlayarak saç uçlarına doğru eşit olarak kuru yer kalmamak üzere sürün ve ellerinizle yedirin. Saç diplerinize de parmak uçlarınızla hafif hafif masaj yapın ve yaklaşık yarım saat boyunca saçlarınızda tutun. Bu süre sonunda nemlendirici şampuan veya kullandığınız şampuan ile iyice durulayın. Duş almadan önce veya saç derinizde herhangi bir kızarıklık, alerjiniz yoksa her gün rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın yavaş yavaş canlanıp, yanmadan önceki haline geldiğini göreceksiniz.

Yumurta bakımı yanan saçlara etkili bir çözümdür ama daha farklı ve faydalı olabilecek çözümler de var. Saç yanmasına: keratin bakımı, aloe vera bakımı, jojoba yağı bakımlarını bu kategoride diğer makalelerimizde bulabilirsiniz. Umarız en yakın zamanda eski saçlarınıza kavuşur ve bir daha böyle üzücü bir durumla karşılaşmazsınız.

Maske-2:Saç Yanmasına Jojoba Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı biberiye yağı
 • 4 yemek kaşığı jojoba yağı

Yapılışı ve UygulamaMalzemeleri güzelce birbirine karıştırın. Karıştırdığınız kürü avuç içinize dökün. Saçlarınıza ellerinizle ve avuç içlerinizle masaj yapın. Bu kürün saçlarınıza iyice yedirmesini sağlayacaktır. Masaj işleminden sonra 25 dakika çekmesini bekleyin. Daha sonra ılık ve bol suyla iyice durulayın. Bu karışımı haftada bir uygulayabilirsiniz. Yanmış saçlara etkili olan bu maske kuru saçlara da iyi geldiği bilinmektedir.

yanan saçlar nasıl düzeltilir

 

Maske-3:Saç Yanmasına Hardal Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı toz hardal
 • 3 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı su

Yapılışı ve UygulamaKrem kıvamını alana kadar bütün malzemeleri güzelce birlikte karıştırın. Saç diplerinize bu karışımla 2-3 dakika masaj yaparak maskenin iyice saçlarınıza yedirmesini sağlayın. 20 dakika sonra, saçlarınızı iyice durulayın. Bu maske, saç derinizdeki kan akışını hızlandırıp normalinden daha hızlı büyümesini ve daha kuvvetli olmasını sağlar. Maskeyi haftada 1 uygularsanız 1 ayda sonuçlarını almaya başlayacaksınız.

Maske-4:Saç yanmasına Muz Maskesi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet muz
 • 1 yemek kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulama: Muzu, püre kıvamına gelene kadar ezin bu işlemi yaparken blenderdanda yardım alabilirsiniz. Ballı ve muz püresini güzelce karıştırın. Karışımı saçlarınızın her yerine eşit olacak bir şekilde sürmeye özen gösterin. Saçlarınızı kapatın bunu yaparken boneyi kullanabilirsiniz. Bonenin içerisine alın ve 20 dakika kadar bekletin. Bu sürenin sonunda saçlarınız ılık suyla durulayın ve ardından şampuanlayın. Muz içerisindeki bolca potasyum sayesinde saçlarınızı doğal bir şekilde canlandırır ve enerji kazandırır. Maskeyi 4 günde bir uygulayabilirsiniz.

Yukarıdaki maskeleri uyguladıktan sonra tabi ki işimiz bununla kalmıyor. Dikkat etmeniz gereken bir kaç adım da daha var.

Boyadan Yanan Saçlar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Saçınızın yanmasına sebep olan boya ve maşalardan öncelikle uzak duruyoruz.
 • Oksijen yaşam kaynağıdır. Saçlarınıza da yaşam vermesi için saçlarınızı kapatmaktan sakının ve sıklıkla havalandırmaya çalışın.
 • Saç kesimi her zaman için saçların canlanmasına sebep olacaktır. Eğer saç kırıklarınız var ise uçlarından hafif hafif aldırmanız bu etkiyi oluşturacaktır.
 • Mümkün olduğunca bitki özlü şampuanlar kullanmaya özen gösterin.

Yanan Saçlar Nasıl Düzeltilir Konulu Videolar

[td_block_video_youtube playlist_title=”yanan saçlar nasıl düzeltilir” playlist_yt=”3NOD9l9DASo,S4Fjg5ShTHA” playlist_auto_play=”1″]

Tüm bu maske ve yukarıdaki dikkat edilmesi gereken adımları yaptıktan sonra ümit ediyoruz ki saçlarınız bu durumdan hızlıca kurtulacaktır. Bu değişim kimi bayanlarda çok kısa sürede gerçekleşirken kimisinde ya uzun sürmekte yada etki etmemektedir. Saçlarınızın tekrar eski canlılığına kavuşması ümidiyle…