Saçlarınızın daha sağlıklı daha canlı görünmesini istiyorsanız; 2 ayda bir saçlarınızın uçlarından aldırmakta fayda vardır, ılık su ile yıkayın ve saç kremini sadece saçlarınızın uçlarına sürün. Sağlıklı saçlar için dikkat etmeniz gereken diğer maddeler şöyledir:

  • Jöle sürünce saçlar dökülür mü? Jöle saçta 2-3 gün kalırsa havasız bıraktığı için saçı döker. En azından ertesi gün mutlaka saç yıkanmalıdır.
  • Mevsimsel dönemlerde saçlara özel bir bakım uygulanmalı mı? Bu konuda her vakit bir bakım yapmak lazım. Belli markaların şampuan, krem veya serumları her zaman değil fakat mevsimsel dönemlerde kullanılmalıdır.
  • 2 ayda bir saçları kestirmek gerekir mi? Saçlar ucundan alınınca daha sağlıklı olduğu için çabuk veya dengeli uzamaktadır. 2 ayda bir saç kesimi yapmak normaldir. Böylece şekli de bozulmamış olur.
  • Saçın her gün yıkanması zararlı mıdır? Saç biraz da olsa kendi yağında kalmalıdır. Fakat mesela günde 3 şampuanla yıkıyorsanız bu zararlıdır. Her gün yıkansa bile 1 şampuan yeterlidir.
  • Saç için özel bir krem kullanılmalı mıdır? Her vakit saçın ucuna uygulanmalıdır. Çünkü krem saçın dibini yumuşattığı için saçınızı dökebilmektedir.
  • Saç nasıl suyla yıkanmalıdır? Saçları ılık suyla yıkamak her zaman için daha iyidir. Ilık su saçı daha parlak yapar. Yıkama sonrasında 1 kez soğuk su tutulmalıdır. Çünkü hem beyin rahatlar hem de saçlarınız canlanır.

sağlıklı saçlar

  • Esmer bayanlara ne renk saç önerilir? Esmerler sarışın olacaksa önce uçlardan başlanılır. Yani dip çok koyu, uçlar sarı olmalı. Dekolteye düşen sarı saçın esmer tene yakışıp yakışmadığı kontrol edilir.
  • Ağır diyetler saçın dökülmesine neden olabilir. Saç için en önemli olan diyetin içeriğidir. Protein açısından yetersiz diyetler, saç köklerini dinlenme dönemine sokarak, proteinden tasarruf etme yoluna gider. Bu ağır diyetleri takiben 2-3 ay içinde yaygın saç dökülmesine rastlanılır.
  • Sıkı topuzlardan kaçının. Sıkı toplanmış saçlar, at kuyrukları, topuzlar veya örgüler saçların köklerini zayıflatmaktadır. Özellikle alnın yan kısmındaki saç dökülmelerinden, sıkı veya gergin toplamalar sorumludur.

Sağlıklı Saçlar İçin Konulu Video

[td_block_video_youtube playlist_title=”sağlıklı saçlar” playlist_yt=”A6CofXHQWW0″ playlist_auto_play=”1″]