Saçlarıma nasıl bir genel bakım yapabilirim ? Bitkisel tariflerin hangileri saçlarıma uygun ? Sık saç yıkamak saçlarımı döker mi ? Hepsinin cevabı bu yazımızda belirttik. Öncelikle sık saç yıkamanın saç dökülmesine neden olduğu asla doğru değildir.Tüm saç tipleri için ne kadar yıkanmaları gerekiyorsa o kadar yıkanmalıdır. Gerekirse her gün de yıkayabilirsiniz.

Saç şekillendirmek için kullanılan jöle, sprey ve losyon gibi ürünler saç dökülmesine neden olmazlar. Ancak saç diplerinin kurumasına neden olmaktadırlar. Bu da kepeğe neden olmaktadır.

Saçınız için en uygun şampuanı seçin ve mutlaka saç kremi kullanınız. Saç boyası, renk açıcı gibi kimyasalları kullanırken alerjik olmayan, denetimden geçtiğine emin olduğunuz ürünleri seçin. Uygun olmayan kozmetik saç ürünlerinin kullanılması ve bu saç ürünlerinin sık uygulanması saçlarımızda ciddi problemlere neden olabilirler.

Sağlıklı beslenmenin genel vücut sağlığı üzerine olduğu gibi saç sağlığınız içinde çok faydalıdır.

Saçlarınız güneşe, rüzgara ve yüzme havuzu suyuna aşırı derecede maruz kalmasına karşı önlem alınız. Havuzdan çıkar çıkmaz saçlarınızı şampuanla yıkayınız.

Saçlarınızı tararken, fırçalarken mutlaka çok nazik davranın. Saçlarınıza travma uygulayacak tokalamalardan uzak durun.

Sigara ve alkolün saç sağlığınıza zarar verdiğini unutmayın.

Her zaman tercihinizi bitkisel bakım ürünlerinden tarafa kullanın.

İyileştirici saç ürünleri hakkında kısa bilgi

Temel Amaç;
1- Saçtaki tahribatın giderilmesi
2- Kepek ve seborenin denetim altına alınması
3- Saç büyümesinin hızlandırılması
4- Saç dökülmesinin önlenmesi olarak özetlenebilir.

Bu doğrultuda hazırlanan ürünlerin saçı derinlemesine nemlendirebilmesi, hücrelere oksijen taşımasını artırması, saçlı deride mikrosirkülasyonu hızlandırması ve deri lipitlerini azaltması istenir.

Bu amaçla formüllerde temel olarak aşağıdaki maddeler bulunmalıdır:
1) Saçlı deride mikrosirkülasyonu hızlandırıcı maddeler ( En çok; a-tokoferil nikotinat ve metil nikotinat kullanılmaktadır. Bunlar kan dolaşımını hızlandırmakta, kıl follikül hücrelerini stimüle etmekte ve vitamin ve minerallerin transdermal penetrasyonunu arttırdığı görülmektedir )
2) Keratin biosentezi için gerekli olan maddeler ( Kükürt ve kükürt türevleri keratin sentezi için gereklidir. Sistein amino asiti en önemlilerindendir Stabilize sorunu nedeniyle Mg tuzları ile beraber kullanılır. )
3) Yağ bezi hücrelerinden sebum salgısını denetleyen maddelerdir.
4) Saçın büyüme hızını artıran ve saçı besleyen maddeler ( E Vitamini, UV ışınlarına karşı koruyucu özelliği, antioksidan etkisi ve mikrosirkülasyonu artırması ile saç bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Pantenol( Pro Vitamin B5 )`ün ise temizleyici ajanı uygun olmayan şampuanların, renk açıcı ve perma preperatlarının kullanımı sonucu oluşan hasarlı saçları onarıcı etkisi vardır. )

Bitkisel tariflerle saçlarınıza genel bir bakım uygulamak istiyorsanız. Size önereceğimiz bir kaç bitkisel tarifler aşağıdadır:

genel bakım

Kakao yağı tedavisi

Koyu renk saçlara sahip kişilerin kullanabileceği bakım yöntemi ise aşağıda anlatılan bu bitkisel kürdür. İçinde su kaynayan geniş bir tencerenin içine daha küçük bir kab koyun. Yarım çay fincanı ayçiçeği yağını, 1 çorba kaşığı kakao yağını, 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu ikinci koyduğunuz kabın içinde  iyice eritin. Bütün bu yağlar eridiğinde, kabı kaynar suyun içinden alın ve karışımı güzelce çırpın. Bu karışımdan 1 çorba kaşığı kadar alın buna 1 çorba kaşığı su katın ve karıştırın. Bu karıştırdığınız sıvıyı masaj yaparak başınıza sürün ve bu durumda 15 dakika ile yarım saat kadar bekleyin. Ardından saçınızı temizleyin. Bu yöntem koyu renkli saçlara yeni bir canlılık ve parlaklık verir.

Hintyağı tedavisi

Yarım çay fincanı hintyağını ısıtın. Isıttıktan sonra baş derinize masaj yaparak saçınızın yağı iyice emmesini sağlayın. Yavaş yavaş taradığınız saçlarınızı kaynar suya batırın. Suyunu sıktığınız saçlarınızı havluyla sarın. Bu işlemleri yaptıktan sonra yarım saat bekleyip şampuanla yıkayın. Bu kür, fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlara iyi gelir.

Zeytinyağı ve bal tedavisi

Yarım çay fincanı yeşil zeytinyağıyla bir çay fincanı süzme balı iyice karıştırın. Bu sıvı karışımı iyice sallayıp çalkalayın ve bir kaç gün kadar dinlenmeye bırakın. Daha sonra bu karışımı başınızın derisinize masaj yapın ve tarayarak iyice karışımın emilmesini sağlayın. Ancak bu işlemi yaparken tarağın dişlerinin baş derinize batmamasına özen göstermenizde yarar var. Başınıza bir naylon torba veya duş bonesi geçirerek, başın sıcaklığını muhafaza etmeyi sağlayın. Karışımı başınızda yarım saat kadar beklettikten sonra, saçlarınızı bol suyla temizleyin. Bu işlem, koyu renk saçların ışıltılı bir hal alıp parlamasını sağlar.

Protein tedavisi

Yumurta ile yapılacak olan bu protein tedavisi hemen hemen her türlü saç için uygundur. İki yumurtayı iyice çırpın ve içine yavaş yavaş bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı gliserin, bir çorba kaşığı elma sirkesi (yoksa diğerleri de olur ama mümkünse elma sirkesi) ilave edin. Saçınızı bir kez şampuanladıktan sonra saçlarınıza bu hazırlamış olduğunuz karışımı sürüp 15-20 dakika kadar bekleyin. Saçlarınızı iyice temizledikten sonra saçlarınızın kısa sürede canlandığını gözle görülür bir farkla hissedeceksiniz.

genel bakım

Sıcak yağ tedavisi

Kurumuş ve yıpranmış saçları en iyi canlandırma yöntemlerinde kullanılan zeytinyağı tedavisidir. Saçlarınıza parlaklık vermek ve beslemek için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize iyice yedirerek emilmesini sağlayın. Sıcak suda ıslattığınız havluyu sıktıktan sonra bir türban gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bu işlemi iki veya üç defa tekrarlayarak, başın yağı iyice emilmesini sağlayın. Sonra saçlarınızı temizleyerek, iyice durulayın. Bu bakım, özellikle çabuk kırılan saçlar için çok yararlı bitkisel genel bakım tedavisi olacaktır.

Size saçlarla ilgili yanlış bildiğiniz doğruları, saçınıza uygun genel bakım için bitkisel tarifler verdik. Bu tariflerin saçınızda yaratacağı etki ne için kullanmanız gerektiğini belirttik. Görünüşümüz de en önemli noktalardan biri olan saçlarınızın genel bakım terapilerini ihmal etmeyerek düzenli yaptığınız bitkisel maskelerle daha güçlü,parlak ve göz alıcı saçlara sahip olabilirsiniz.