Güneş ışınları UV ışınları da tıpkı ciltte yapmış olduğu etki gibi saçlar için de tehlike arz etmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu tabi ki sadece güneş ışınlarının zararları değildir. Saçlarınız ilgiye muhtaç. Saçlarınızın ne istediğini bilip onlara ilgi göstermeniz lazım. Sizin için akla gelen ve sorun olabilen bütün saç problemlerini teker teker araştırdık ve aşağıda bilginize sunduk.

Sık sık dökülen ve kendiliğinden elektriklenen, normalde olması gerekenden daha mat gözüken, kırılan hacimsiz ve ince duran, yağlanan saçlarınız ilgiye muhtaç. Cilt hastalıkları uzmanı Dr.Melisa Eczacıbaşı aşağıdaki tavsiyeleri sizler için açıkladı. Eminiz ki, bunlardan en az bir tanesi mutlaka sizi anlatıyordur. Hayır diyorsanız gerçekten mükemmel saçlara zaten sahipsinizdir.

saçlarınız ilgiye muhtaç

Saçlarınız Kendiliğinden Elektrikleniyor İse

Aynı sıcaklık değişimleri saç yapısını zorlar bunun sonucunda saçlar elektrikle yüklenir. Saç teller havaya uçuşur ve çıtır çıtır sesler çıkar.

Tedavi: Saç şekillendirme kremleri bu iş için biçilmiş kaftan. Avucunuzun içine azıcık kremi alın ve parmak uçlarınızla saçlarınızın üzerine iyice sürün. İsteğe bağlı saç nemlendirici losyonlardan da faydalanabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra saçlarınızda var olan elektriğin gittiğini göreceksiniz.

Uzun Vadeli Tedavi: Elektiklenme olayından sürekli olarak rahatsız iseniz size kalıcı olarak bir çözüm sunmanın vakti geldi. Doğal ve organik maddelerden yapılan ürünler her zaman hayat kurtarır. Fırçalar, kemik, veya ahşaptan yapılmış taraklar kullanmanın mutlaka faydasını göreceksiniz.

Saçlarınız Çabuk Yağlanıyorsa

Hormon düzensizliklerinden ve son günlerde yediğiniz aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi yağ bezlerinin fazla çalışmasına yol açmaktadır. Bunun haricinde genetik faktörler ve stres gibi etkenler de saçların yağlanmasına sebebiyet vermektedir.

Bakım: Saçlarınızı ılık suyla ve ve yağlı saçlar için yapılmış olan şampuan kullanarak yıkayın ve yıkama sırasında saçlı deriye hafif bir masaj uygulayın. Sonrasında saçlarınızı soğuk suyla bütün köpüklerden arınıncaya kadar mutlaka durulayın.

Saçlarınızı fönün ılık ayarıyla kurulamaya dikkat edin. Yüksek sıcaklıklarda kurutmak saçların cansızlaşmasına ve güçsüzleşmesine yol açacaktır. Eğer saçlarınız yağlı ve yıkanmaya vaktiniz yoksa ıslak saç jölesini saçlarınıza sürün ve sivri uçlu bir tarakla şekillendirebilirsiniz.

Tedavi: Bitkisel öz içeren haftalık kürler yağ bezlerine sakinleştirici etki oluşturmaktadır. Saçın ihtiyacını duyduğu nemi bu kürler sağlayarak saç derisinin metabolizmasını canlandırır. Ayrıca yağlı saçlar çok sık taranmaz. Şekillendirmek için köpük yada sprey kullanılmaz.

saçlarınız ilgiye muhtaç

Saçlarınız mat görünüyorsa

Çok sık fön, rüzgar, ısı değişimi, perma veya saç boyası saçları zorlar veya saç derisinde pürüzlerin yol açmasına neden olur. Sonuçta saçlar ışık yansıtmaz bakımsız ve mat hale gelir.

Bakım: Limon suyunu veya elma sirkesini soğuk suyla karıştın. Bununla saçlarınızı durulayın göreceksiniz ki bu işlem saç yüzeyini düzleştirecektir. Yıkama işleminde saçlarınızı çok iyi bir şekilde durulamaya gayret edin. Bakım yağları içeren şekillendirme ürünleri saç yüzeyini parlatır.

Tedavi: Mat görünen saçlara haftada bir kez bitki proteini içeren kürler uygulamaya özen gösterin. Multi vitamin kürleri saçlara sağlık ve parlaklık verir.

Saçlarınız dökülüyorsa

Saç dökülmesi çok değişik faktörlere bağlı olabilmektedir. Kansızlık, demir eksikliği, çinko eksikliği, hormonal düzensizlikler (böbrek bezi üstünden salgılanan hormonlar, testosteron, troid hormonları),ilaçlar, uzun süreli geçirilen hastalıklar, stres, psikolojik faktörler olarak geçmektedir. Saç dökülmesi bitkisel tedavilere muhtaç olmaktadırlar. Düzenli bir bakım ve tedavi ile bu dökülmelerin önüne geçebilirsiniz.

Tedavi: Saç dökülme vakalarında ilk aşamada saç dökülmenin nedenleri araştırmak gerekir.. Kan tahlili, Fe tahlili, hormonların düzeyleri, kullanılan ilaçlar, stres faktörü olup olmadığı iyice araştırılır. Tedavide ilaçla tedavi şekli ve saç mezoterapi önerilmektedir.

İlaçla tedavide ağızdan verilen ilaçların sayesinde kıl kökleri vücut tarafından iyice beslenir. Saç mezoterapisinde ise kıl köklerini besleyen vitaminler ve kan dolaşımını artırıcı ilaçlar direk kıl köklerine çok ince uçlu kılcal iğneler vasıtasıyla enjekte edilmektedir.

Haftada bir seans toplam 8-10 seans süren bu işlemler sonucunda saç dökülmesi tamamen engellenmiş olup, saçların çıkması ile birlikte saçlarda dolgunluk, hacim artışı, parlaklık saç kalitesinde yumuşama olduğunda görülmüştür, böylece yeni ve canlı saçlara kavuşulur.