Saçlarınız sağlıklı mı değil mi? Bunu bir kaç adımda test yaparak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için gerekli testler aşağıdadır. Bir deneyin bakalım saçlarınız gerçekten de sağlıklı mı?

TEST 1

Saç derinizin esnekliği veya yumuşaklığı saç sağlığınızın ilk ipucunu size nasıl olduğunu verir.

Kulak üstlerinizden başlayarak, baş ve işaret parmaklarınızı kullanarak saç derinizi sıkıştırın. Kulak üstünüzdeki derinin yumuşaklığını hafızanıza
kaydedin. Aynı şeyleri başınızın tepesine ve alnınıza yakın yerlere kadar olan bölgeyi de yapınız.

Sonuç:

Eğer saç derinizin esnekliği ve yumuşaklığı her bölgede aynı ise bu, saç derinizdeki kan dolaşımının düzgün ve serbest olduğunu bildirir.
Kan saçın tüm ihtiyaçlarını saç köklerine kadar taşımaktadır; yani kan dolaşımının daha rahat olması saçın sağlıklı olabilmesi için bu olay çok önemlidir.
Bu durumun tersi, yani saç derinizi iki parmağınız arasında rahatça sıkıştıramıyorsanız, kan dolaşımınızın iyi elimine edilememiş toksinler
tarafından engellendiğini gösterir. Baş derisi altında birikmiş olan bu toksinler kökleri sıkıştırabilir, dolayısıyla saçı zayıflatabilir.

TEST 2

Günde 100 kadar saç telinin dökülmesi normaldir. Bu günlük dökülmenin dışında, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde saçlarda olağan hava şartlarından dolayı da dökülme fazla (yaklaşık tüm saçın % 5 ila 10 u) olur. Cansız saçların döküldüğü bu dönemden sonra dökülenlerin yerini sağlıklı yeni saçlar çıkmaktadır.

Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra henüz ıslakken, aynanın karşısına geçin. Bir tutam saçınızı ayırıp yukarı doğru kaldırın. Saç tutamı ile saç deriniz arasında
kalan kısmı kurutma makinesi ile kurutmaya başlayın. Saçınız kurudukça bu bölgede kısacık saç telleri göreceksiniz; bunlar sonbahardaki dökülmeden bu yana yeni çıkan saçlarınızdır.

Sonuç:

Sonbaharın son ayı Kasımdan bu yana 5 ay geçtiğine ve her ay saç teli ortalama 1 cm uzadığına göre, dökülenlerin yerine çıkan saçlarınız 5-6 cm boyunda olmalıdır.Yeni çıkan saçlarınızın çoğunluğu bu boyda ise saçınız sağlıkla yenileniyor demektir.

saçınız sağlıklı mı

TEST 3

Saçınızdan bir tel kopararak teste başlayın. 250 ml su ile dolu bardağa kopardığınız saç telinizi bırakın.  Eğer saç telin suyun üstünde kalıyorsa endişe etmenize gerek yok. Saçların bakımlı ve sağlıklı demektir.

Sonuç:

Ancak bardağa bıraktığınız saç teliniz suyun dibine doğru batıyorsa kırmızı alarm var demektir. Yani saçlarınızın bakıma ihtiyacı var ve yüksek oranda porozite sorunları yaşıyorsunuz demektir.

TEST 4

Sağlıklı saçta saç tellerinin büyük çoğunluğu aynı kalınlıkta olması gerekmektedir.

Saçınız kuruyken ellerinizi saçınızın içinde gezdirerek, koparmadan ve yolmadan (parmaklarınızı sıkmanız yeterli) saç tellerinizden 10-15 tane kadar elinize alın. Bu işlemi saçlarınızı fırçalayarak da yapabilirsiniz; fırçanın üzerinde kalan saçlarınız test için yeterli olacaktır. Saç tellerini mümkün olduğunca farklı
bölgelerden toplayın: kulak üstlerinizden, tepenizden, alnınıza yakın yerlerden… Topladığınız saç tellerinizi saç renginize kontrast renkte bir kağıdın üstüne yerleştirin.

Sonuç:

Saç tellerinizin çoğunluğu aynı kalınlıkta değilse, saç sağlığınız yeterince iyi değil demektir.

Bu yazımızda saçlarınız sağlıklı mı konusuna ele alarak kafanızdaki endişeleri yok etmek istedik. Eğer yaptığınız testler sonucunda saçlarınız sağlıklı çıktıysa ne mutlu size saçlarınızı korumayı ihmal etmeyin. Eğer saçlarınız güçsüz, yıpranmış çıktıysa biran önce saçlarınıza bakımlar uygulayarak saçlarınızı güçlü hale getirebilirsiniz. Saçlarınıza uygun bitkisel kür ve maske tarifleri için buradaki zeytinyağı ile saç bakımı makalemizden bitkisel maskelerden yararlanabilirsiniz.