Sıcak ve nem birlikte her türlü saçın elektriklenmesine neden olmaktadır ama belki de en fazla kıvırcık saçlarda etkilidir bu durum. Kıvırcık saçlarınız için New York’un en önemli salonlarının uzmanlarına elektriklenmeyi önleyici maddelerin sırlarını sorduk:

Nemlendirici bir şampuan veya derin bir krem kullandıktan sonra saçlarınızı tarayın ve havluyla kurulayın. Her yerine jöle sürün ve parmaklarınızın etrafında sararak bütün bölümlerini kıvırmaktadır. Eğer sıradan bir görünüm istemiyorsanız, ince saçlarınızın yanında kalın kıvırdığınız kısımlar da mutlaka olsun.

Parmak tarak. Saçlarınıza nemlendirici krem işlemini uyguladıktan hemen sonra daha ıslakken geniş dişli bir tarakla tarayınız. Şeklillendirici ürün sürün ve parmaklarınızla tarayın. Sakın fırçalamayınız !

Saçlarınıza dokunmayın. Bir kere saçlarınız kuruduktan sonra dokunmayın. (dokunmak elektriklenmeyi artırabilir.) Eğer tazelenmek istiyorsanız, dalgalarını dikkatlice parmaklarınızla ayırın. Ya da hafifçe sprey sıkın ve dalgalar güçlendirmek için hafifçe buruşturun.

Nemi uzak tutun. Saçlarınızın nemle deliye dönmesinin başlıca nedeni, havadaki nemin saçın gövdesini genişletmesidir. Eğer saçlarınız kremden  doluysa nemin girmesi çok daha zordur. Yazın haftalık iyi kremlenmiş bir uygulama yapın. Her zaman nemlendirici bir şampuan ve krem kullanmaya gayret edin. Eğer saçlarınız kalınsa, durulanmayan bir krem tercih ediniz.

kıvırcık saçlarınız

Saç tipinize uygun ürünler kullanmaya özen gösteriniz. Eğer saçlarınız ince ise, fazla krem kullanmamak konusunda daha dikkatli davranın. Jöle yerine köpük gibi hafif bir şekillendirici ürün kullanın.

Dalga canlandırıcı bir ürün deneyin. Bazen “hacim verici” olarak adlandırılan ve eczanelerde bulunan bu ürünler dalgaları belirginleştirir ama sert yapmazlar. Bunları ıslak saça diplerden uçlara doğru uygulayınız. Dalgalarınızı ellerinizle gevşeterek doğal olarak kurumasını sağlayın.

Saçlarınızı kıvırınız; Daha çok zaman alır ama bigudi ya da maşa da dalgalarınızı belirginleştirirken elektriklenmeyi de azalttığı bilinmektedir.

Doğru saç kesimini arayınız ve sürekli onu kullanmaya özen gösteriniz. kuaförünüz saçı elektriklenmeyi artıracak ya da azaltacak şekilde bir fikir verebilir. Tıraş makinesi ile kesilmiş çok fazla kıvırcık saç elektriklenebilir, mesela traş makinesine kırıklara yol açabilir. Öte yandan, Eğer çok uzun kıvırcık saçlarınız varsa kuaförünüz katlı açılar vererek dalgalarınızı artırabilir. Eğer kıvırcık saçlarınızı artıran bir kesim şekli istiyorsanız bunu kuaförünüze söylemeyi asla unutmayınız.

[td_block_video_youtube playlist_title=”kıvırcık saçlarınız” playlist_yt=”-0bBAhXAVxA” playlist_auto_play=”1″]