Saçlar insanı daha güzel gösteren en güzel aksesuarlardan biridir. Saçınızda bir şeylerin iyi gitmediğini düşündüğünüz zaman sorunun  ne olduğunu bilmediğiniz zamanlar oldu mu? Bu yüzden Bumble and Bumble’dan deneyimli saç uzmanı Damian Santiago’ya sorduk ve o da açıkça nerede saç hataları yaptığımızı anlattı. İtiraf edelim, bir süre acı veriyor ama daha sonra bize teşekkür edeceksiniz. İşte Damian’in genel saç hataları listesi.

Gereksiz yere yaptığınız saç kesimi. Hadi kabul edelim, kafamızda durup dururken kendiliğinden uzayan, gevşeyen ya da düzensizleşerek ortaya çıkan başka bir şey yok. Onları kırpmadan yoksundurlar. “Hepsi duşta düzelir.”diyor Santiago. Eğer bir duş almaya zamanınız yoksa, saçlarınızı sadece biraz nemlendirin ve biraz şekillendirici krem sürün. Eğer bir kere kesmeye başlarsanız, sizi durdurmak çok zor olabilir.

Ürünlerin yanlış kullanılmasından dolayı. Damian buna “ürün suistimali” demektedir ve bunun nedeninin genellikle ürün etiketlerinin anlaşılmasının zor oluşu olduğunu, bu nedenle de yanlış anlamanın zor olmadığını söylemektedir. Elektriklenmeyi alma, parlak tutma, ışıl ışıl yapma gibi vaatlerle tüketiciler sarhoş edildiğini söylemektedir.

Yanlış ürün kullanımının dolayı güçsüz, yağlı görünümlü ve yerinde durmayan saçlar olabilmektedir. Bundan kurtulmanın tek yolu deneme boyu ürünlerden uzak durmaktır ya da kuaförünüzün tavsiyelerini dinlemek faydalı olabilir. Profesyoneller saçlarınıza hangi ürünün daha uygun olduğunu ve istediğiniz sonuçları elde etmek için ne kullanmanız gerektiğini size söyleyebilirler.

Ürünlerde yanlış bir şekilde cömert olmak. Yapışmış, ölü görünümlü saçlara neden olabilecek başka bir ürün kullanım hatası da çok fazla süre kullanmak. Unutmayın, başka bir şekilde belirtilmediği takdirde, çoğu saç ürünü konsantredir , yani çok küçük bir miktar bile işinizi görebilir. Her zaman biraz daha ekleme şansınız olabilir.

Bölmelere ayırmak. Siz sadece saçlarınızın ön kısmını görüyorsunuz ama asla tamamını gözden kaçırmamaya çalışın. Çoğumuz yüzümüz çevresindeki saçımızı mükemmel hale getirmek için diğer kısımların zararına bile olsa çok zaman harcarız. Eğer bu saçınızın en önem verdiğiniz kısmıysa sorun yok. Daima saç kesimini bitirdikten sonra müşterilerine yanları ve arkayı göstermeyi istediğinde birçok kişinin “Gerek yok. Hiçbir zaman arkaya bakmam.” dediğini söylüyor.

Yanlışlıkla seçilmiş pratik olmayan bir stildir. Saç stiliniz seçmeden önce şunu anlamalısınız: Salondan dışarı çıktığınızda artık bu stili devam ettirip ettirmemek size kalmış. Damian, “İyi bir kuaför önüne koyduğunuz herhangi bir saç stilini size yapabilir.” diyor. “Ama bu sizin için de geçerli mi?” Stilinize karar vermeden önce, saçınızın dokusunu, uzunluğunu ve sağlığını göz önüne alın ve özellikle de günde ne kadar vaktinizi onu şekillendirerek geçirebileceğiniz. “Eğer bu konuda gerçekçi davranmadıysanız, kuaförünüzün esiri olacaksınız demektir.”

Danışma ya da kesime gittiğinizde dinlememek. Daha önce fotoğraflar getirmeniz gerektiğini ve istediğinizi kuaförünüze doğru iletmeniz gerektiğini duydunuz ama aynı zamanda kuaförünüzün söylediklerine de dikkat etmelisiniz. Onun işini en iyi şekilde yapabilmesi için, onun uzmanlığına açık olun. Eğer kuaförünüze güvenmiyorsaniz, baskasını bulun.

Renk seçimini yanlış yapmak en büyük hatadır. Bütün saç renkleri güzel olsa bile, sizin üzerinizde iyi gitmeyebilirler. Öyle ki, saçınızın rengini değiştirirken ya da gölgelendirirken, hangi tonlarin yüzünüzün rengiyle uyum sağlayacağını da düşünün. Tamamen solgun, canlı ya da yakıcı görünüm arasındaki fark burada gizli olabilir. Kuaförünüze istediğiniz rengin bir fotoğrafını getirin ve gölgelerin tonu, duruşunu ve size nasıl gideceğini tartışın.

Kaşlarınızla saç renginizin uyuşmaması. Kaş rengi saçları tamamladığında en iyi görünümü elde edersiniz ve genel bir kural olarak da, kaşlar saçlarınızın en koyu kısmının renginden 1 ile yarım ton daha açık renk olmalıdır.

Bu yazımızda görünümü bozan saç hataları ile nasıl çözüm bulabiliriz. Nelerden kaçınmak lazım bunları belirttik. Sizde görünümünüzde en dikkat eden saçlarınızı bu hataları uygulamaktan kaçının.