Saç Dökülmesine Lavanta

Saç Dökülmesine Lavanta

Bitkisel Tedavi Uzmanı Prof. Doktor İbrahim Saraçoğlu'nda saç dökülmesini durdurmak ve dökülen saçların köklerinden yeniden sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlamak için tavsiye ettiği kürlerden derleme bir yazı ile karşınızdayız.İbrahim hocamız saç dökülmesine en iyi gelen bitkinin lavanta çiçeği olduğunu ısrarla belirtiyor. Yandaki resimde görebileceğiniz lavanta çiçeğinin bir çok hastalığa şifa verdiğini söylemek mümkün. İşte bunlardan biri de saç dökülmesi sorunudur. Dökülmeye iyi gelen lavanta doğal ve bitkisel tedavi kürleri; saç yıkama kürü ve içme kürü olmak üzere 2 çeşittir.

Saç Dökülmesine İbrahim Saraçoğlundan Lavanta Kürü:

Daha önce dediğimizi gibi lavanta kürü iki evrelidir. Birinci evre saç kürü ile saçların yıkanması ikinci evre ise içme kürünü çay gibi demleyip içilmesi şeklindedir.

Saç Yıkama Kürü: Üç su bardağı su bir kapta kaynatılır ve bir tatlı kaşığı lavanta (aktarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz) içine ilave edilir. Kısık ateşte 5-10 dakika kadar demleye bırakılır. Demlendikten sonra bir süzgeç yardımıyla soğumadan süzünüz. Suyun kaynarlığı geçince yani ılık hale gelince daha önceden yıkanmış saçlarınızı bu kürle ıslanmadık yeri kalmıcak şekilde yıkayınız ve saçlarınızı ıslak halde yarım saat kadar bekletiniz. Bu süre sonunda saçlarınızı iyice durulayınız. Bu kürün tesir etme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 veya 3 ay kadar duş almadan önce uygulamanız yeterli olacaktır.

İçme Kürü: Yapılışı saç yıkama kürüne benzemektedir. Yukarıdaki kürde 3 su bardağı olan suyun yarısını yani 1,5 su bardağına yine bir tatlı kaşığı lavantayı ilave ederek çay gibi demleyiniz. Kaynadaktan sonra sıcakken süzünüz ve içmek için ılımasını bekleyiniz. İki hafta boyunca gün aşırı akşam yemeğinden sonra 1 bardak içiniz. Her defasında taze olarak demleyip içmek gerekir önceden yapıp saklanan yada önceki günden arta kalanı içmeniz fayda sağlamaz. 2 hafta sonrasında bir 10 gün ara veriniz ve tekrar 2 hafta uygulayınız.

Not: İçme kürünü ve yıkama kürünü birlikte kullanmanız gerekmektedir.Bu kürle ilgili sorularınızı memnuniyetinizi, önerileriniz veya varsa şikayetlerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden iletebilir diğer kullanıcılara yol gösterebilirsiniz.